A miskolci közgyűlés október 29-i rendkívüli közgyűlésén Miskolc Megyei Jogú Város Építési Szabályzata módosításának előkészítéséről tárgyalt, amely elősegítené, hogy az önkormányzat az eddigieknél hatékonyabban léphessen fel a volt kohászat sorsának rendezése érdekében. A terület ugyanis potenciális lehetőséget ad az iparfejlesztésre.
Utakat kellene építeni
Mint Szunyogh László főépítész előterjesztésében elhangzott, a városfejlesztés szempontjából két fontos feladat van, a zárványként létező iparterületet beilleszteni a városszövetbe és a terület további hasznosulását, hasznosítását elősegíteni. Olyan úthálózatot kellene kialakítani a volt kohászat területén, amely megkönnyítené a megközelítést, az átjárhatóságot. A terület jelenleg a városon (belvároson) keresztül közelíthető meg. Mindeközben a Vargahegy legmélyebb pontja nagyon közel van a gyárterülethez. Bekötőutat lehetne építeni a vargahegyi útról a kohászat területéhez. Így a város déli elkerülő útjáról közvetlenül lehetne elérni a Vasgyárt, a teherforgalom elkerülné a belvárost. Mindezek mellett egy észak-déli „feltáróút”is terv amely a Kiss Ernő utcába torkollna be.
Grandiózus munka a diósgyőri kohászat sorsának rendezése
Szopkó Tibor (Momentum) hozzászólásában arról beszélt, hogy évtizedes adóssága van a városnak a Vasgyárral kapcsolatban, de arra lenne szükség, hogy „nagyobb ívű koncepció keretében kezeljék a volt kohászat területét”. Mint mondta az elmúlt évtizedekben senki sem tudta megoldani a problémát, bár az előző városvezetés is nagy reményeket fűzött hozzá, és a Miskolci Egyetemmel együttműködve dolgozott a megoldáson. Jelezte: „Nagyobb önkormányzati szerepvállalás kell.”
Tóth-Szántai József polgármester szerint: „nemcsak egy tájsebről van szó, mert sok miskolci számára seb, mert az egykori kohászat munkát, megélhetést adott nagyon sok miskolcinak. A miskolci város vezetésnek kutya kötelessége mindet megtenni a Vasgyár érdekében.”
Ellenszavazat nélkül fogadták el
Dr. Simon Gábor, az MSZP frakcióvezetője dicsérte a városvezetést, hogy a volt DAM-terület sorsának rendezése prioritást élvez a feladataik között. Mit mondta: „Fontos tényező az egész tömb megközelítése, az autópályához kapcsolása nélkül nem fog menni az újjáélesztés.”
boon.hu
Korábban írtuk
2009
Még 130 miskolci veszti el állását
A DAM területén működő ISD Power Kft. a Borsod Online értesülése szerint 130 embert elküld. Az energiaszolgáltatással foglalkozó, a nagyüzemen kívül további hatvan kisebb-nagyobb céget ellátó vállalkozásnál jelenleg 176-an dolgoznak. A munkatársakat március 2-án küldik el, a döntésről már értesítették a munkaügyi központot.
Az MTI-nek erről hétfőn délelőtt Ágotai József, a DAM üzemi tanácsának és szakszervezeti szövetségének elnöke elmondta, gyakorlatilag megszűnik a Diósgyőrben a több mint két évszázados múltra visszatekintő kohászat. A DAM 2004. kft. két lépcsőben 16 ember híján valamennyi munkavállalójától megválik, összesen 878 embert bocsátanak el. A társaság vezetése hivatalosan tudatta az üzemi tanáccsal és a szakszervezettel, hogy a 894 dolgozóból áprilisban 771-et, májusban 107-et bocsát el.
A diósgyőri kohászatban tavaly december óta szünetel a termelés, és most már biztosan kimondható, hogy nem indul újra. A leállás oka alapvetően a válság miatt visszaesett acélkereslet. Az eszakhirnok.hu emlékeztet, júliusban még 1160 dolláron jegyezték a tőzsdéken az acélt, de az utolsó negyedévben beütött a krach. A nagy felhasználók, köztük az autóipar satuféket nyomtak, visszafogták a termelést, így nem kellett az alapanyag sem. A hír többek között azért volt dermesztő, mert a konjunktúrára építve a DAM tulajdonosai a Donbassz tulajdonában lévő ISD Dunaferr Vasmű Zrt. is fejleszteni kezdtek, és eközben a hazai piacon is 40 százalékkal visszaesett a termelés.
A terület mérete és elhelyezkedése szinte kínálja magát hogy ott egy nemzetközi repülőtér legyen. Vasút úthálózat is fejleszthető. Például Varsóban, Kievben (Zsulanyi) is a város közepén van a nemzetközi repülőtér.
Az ugye feltünt, hogy a debreceni is döglődik?
Mennyé’mán magadnak! Az „5000 tonna per év ” brand ötletadójáról hallottál már? Tegnap írta meg ezen oldalon a markos mészkő- és betoncsúsztató férfiak háta mögé bújva a zöld- szocialista brigádnaplót.
Semmit nem enged meg! Ki van csukva, hogy a DAM területén akár időlegesen is fény, zaj, szállópor szennyezés történjen.
A DAM területén csak kutató intézetek és mérnök -tervező irodák valamint bankfiókok működését engedi meg, Ökológiailag.
Picsogsz még klinkertöcskölő?
ne fáradj, norvég alapos svájci támogatott
https://www.youtube.com/shorts/kbbiU7X_CGU
Cementtöcskölővel nem parolázok, hanem eltaposom őket a bíróságon..:):):)
És akik ott laknak napi szinten hallgassák a repülő zaját, szívják a keratint? Sok tisztességes ember él a Vagyárban. Nem csak a sok cigany, akiket a Vetés Pál varosvezetése rakott oda.
Oszt ha az isiászos bácsi (Juncker) hatott volna mi sikeres politikusunk Andikára, mikor még möszöpös volt?
„Luxemburg
Wikipedia
https://hu.wikipedia.org › wiki › Luxemburg
… acélipar egyik legnagyobb vállalatát, amely 2005-ben 46,7 millió tonna acélt állított elő világszerte és 32,6 milliárd dolláros bevételt könyvelt el.”
Tervek, ötletbörze évek óta teljesen mindegy milyen városvezetés. A nagy településfejlesztési stratégiákból, programokból pont szinte semmi nem valósult meg. Az előző, az az előtti mind tényleges, érdemi dolgok nélkül, gyengébbnél gyengébb ogy és helyi képviselőkkel. Amire meg volt pénz az vagy el lett basz@a, vagy sz@rul megcsinálva, vagy koncepcionálatlanul kivitelezve, értelmetlenül és feleslegesen (science múzeum, vár, fürdő, dayka-átkötés, turbó-körfolgalom, stb). A város lepusztult, a szürkeállomány nagy része elmenekült, hangzatos mondatok valós tartalom nélkül nem elégségesek a népességgyarapodáshoz (nem azokra gondolok, akikkel tele van a város). Takarítás, fűnyírás, lomb-összeseprés ami eddig is az illetékesek dolga lett volna. Soha nem végezték??? De csinálták (több kevesebb sikerrel), csak most kint van mindenki egy-két jó fotó kedvéért! Azok a képviselők, akik a jobb oldalról fotózkodnak most, pont ott voltak a korábbi városvezetésben is Veres előtt, akkor miért nem takarítottak??? Kiáll az egyik-másik a Casco-s ház elé, hogy hogy néz ki?!?! Alpolgármester volt előtte X évig, akkor nem zavarta?
Mert csak az egyéni érdek a fontos. A többi nem számít. Most is csak szóban vagyunk fontosak. A valóságban a politika dönti el, hogy mi fontos és mi nem. És egy politikailag vezérelt polgármester azt csinál amit engednek neki.
Szólni kell egy-két nagy öregnek. Wicha Ózdon, Tolnay Diósgyőrben csak látott már kohászatot.
Majd ők kinevelik az utánpótlást
„Tolnay „üzletember kohómérnöki, majd mérnök-közgazdász diplomát szerzett. Rátermettségét jelzi, hogy első munkahelyén, a Lenin Kohászati Műveknél gyakornokként kezdett, s végül elnök-vezérigazgatóként irányította a céget. A rendszerváltást követő első években még kereste a helyét üzletemberként, miközben – a politikai és üzleti kapcsolatrendszer kiépítését nagyban segítő – közéleti funkciókat kezdett vállalni (országos kamarai elnök volt tíz évig, ugyanennyi ideig volt elnöke a Magyar Bányászati és Kohászati Egyesületnek, s máig alelnöke a Magyar Külgazdasági Szövetségnek).
Az igazi üzleti sikereit – és milliárdjait – a Magyar Alumínium (Mal) Zrt. hozta meg, amihez a tőkét egy, a rátermettségét jelző ügyes projekttel teremtette meg: hitelből megvásárolta az orosházi öblösüveggyárat, amelyet átszervezett, hatékonyabbá tett, majd eladott. A Malt társaival 1995-ben alapította, az ágazat privatizációja idején. Lépésről lépésre építették fel a birodalmat, szerezték meg az alumíniumiparhoz szorosan kapcsolódó vállalkozások tulajdonjogát az államtól (bakonyi bauxitbánya, ajkai timföldgyár, inotai alumíniumkohó). Sikeres volt a cégépítés: ma már a Mal-csoportnak számos érdekeltsége van Romániában, Németországban, Szlovéniában, Boszniában és Montenegróban. A katasztrófát megelőzően a Mal éves szinten mintegy 40 milliárd forintos forgalmat bonyolított le, és főként exportra termelt, ami több mint ezer embernek adott itthon munkát, s további ötszáznak külföldön. Tolnaynak 40 százalékos részesedése van az egyes becslések szerint még ma is mintegy 20 milliárd forintot érő iparvállalatban, amelynek 13 százalékos európai piaci részaránya nem igazán jellemző a mai magyar gazdaság szereplőinek teljesítményére.
Tolnay a színfalak mögött folyamatosan kapcsolatban állt a „politikával”. Úgy tudni, az Antall-kormányban államtitkári pozíciót is felajánlottak neki, és bár 1994-ben még a Boros-kormány regnálása idején Takácsy Gyula, a Magyar Befektetési és Fejlesztési Bank Rt. elnöke javasolta egy állami és önkormányzati tulajdonban lévő miskolci pénzintézet (Rákóczi Bank) elnök-vezérigazgatói posztjára, de ezt – ma már szokatlan módon – Szabó György ellenzéki (szocialista) megyei elnökkel is egyetértésben tette, majd 2005-ben az akkor ellenzékben lévő Orbán Viktor gazdasági tanácsadó testületében kapott szerepet már az akkoriban patrióta gazdaságpolitikát sürgető üzletember. Orbán Viktor pedig még 2001-ben személyesen lobbizott a szlovén leánycég megvásárlásáért az akkori szlovén miniszterelnöknél.
De hát tudjuk, a hála nem politikai kategória…”
Mennyi projektet is örököltetek Krizától , pántlikázott pénzekkel együtt
Valami 173-at
5 évig Veresék ebből mazsoláztak
Egy párat tessék-lássék megcsináltak
Soroljad őket
Na várj már! Csak nem azt mondod, hogy a románék szarban hagyott beruházásait kellett megcsinálniuk vereséknek?Miért nem csináltátok meg őket 9 év alatt szekushordalék?
mert a Káliék által félbe-szarba itt hagyott beruházásokat csináltuk, „Vizek Völgye”
Melyiket egész konkrétan?Át kellett vágni a szalagot a villamosprojektnél?Ez került a városnak 57 milliárdos minuszba?
Szólok előre! A kohászleányzó F.Nagy beleegyezése nélkül nem fog menni!
„2024. január
A pályázóknak a jelenleg kb. 150 személy osztatlan közös tulajdonában lévő 130 hektáros ipari terület komplex vizsgálatát is el kell végezniük. A tanulmány célja, hogy a terület jelentős átalakítás nélkül, ipari parkként hasznosítható legyen, a pályázóknak az ehhez szükséges felmérési, tervezési, jogi, hasznosítási és átalakítási feladatokat kell rendszerbe foglalnia, valamint azok hasznosítási céljaira jogi, üzemeltetési, ipari és építészeti koncepciót javasolni a megvalósításhoz szükséges költség- és ütemtervvel – derül ki a közbeszerzési kiírásból..”
Zsuzsánk a kis ujjával lepöcköl minden pályázatot.
Még mindig fáj cementb@szó?Akkor jó…:):):)
Nekem? Egy ilyen színét változtató zöld kaméleon?
“Amennyiben a berendezések, s a kontrollt biztosító monitoring rendszer információi folyamatosan hozzáférhetők a lakosság számára, s valamennyi kibocsátási fronton működnek,
örömtelinek mondható a változás.”
Azonnal pereld be..Ja …Az megvolt…Buktatok mint Rottenbiller..::):):)
Minden miskolci ingyen megkapja a Lóránt könyvet és Hajrá!
„Lóránt Károly (szerk.) AZ ACÉLVÁROS VÉGNAPJAI Hogyan semmisült meg húszezer ember munkahelye a Lenin Kohászati Művekben:
„A feldolgozó ágazatok közül az autóiparban várható a legnagyobb fejlődés az elkövetkezendő 5 év folyamán, ezért az egyik lehetséges kitörési irány az acél alapanyagok autóipari beszállításának növelése. Jelenleg Magyarországon kizárólag ötvözetlen acéltermékeket gyártanak, többféle acéltermék formájában. Az ötvözött acélminőségek gyártásához azonban nemesacélműre van szükség, ami a következő fő elemekből áll: korszerű elektrokemence szekundér metallurgiai berendezés (vákuumozás, üstmetallurgia) zárt rendszerű FAM (folyamatos öntőmű) nemesacél hengermű (különböző szelvények hengerlésére alkalmasak, pl. kör, sík, alakos) hőkezelő berendezések felületkikészítő berendezések köracélok felületi hántolására, csiszolására, húzására, tekercselésére szolgáló berendezések, speciális nagysúlyú egyedi, vagy kis-sorozatban gyártott kovácsolt, sajtolt termékek gyártóberendezései speciális egyedi, vagy kis-sorozatban gyártott gépöntvények, közepes és nagysúlyú acélöntvények gyártási feltételének megteremtése. Ilyen nemesacélmű jelenleg ma Magyarországon nincs és egy új mini nemesacélmű formájában érdemes lenne létrehozni. Közép-Európában és a Balkánon Csehországtól délre nincs nemesacélgyártó mű (tőlünk nyugatra Ausztria és Olaszország a legközelebbi gyártó). A régiót különös tekintettel a több helyen kialakult és növekvő járműiparra így az új mű el tudná látni, ami már tekintélyes piacnak mondható (Magyarország, Szlovákia, Románia, Szerbia, Horvátország, Bulgária, Görögország).”
Nem semmi emberek voltak akik a KAC-ot szét………😡😡😡
Névtelen
„2024.05.05. 07:56
Igen. Ennyi ócskavas és autógyár mellett a Minimills jó ötlet volt. Kár, hogy demoralizálta egy-két-három szereplő.
„A Danieli Minimills teljesen integrált szolgáltatásokat nyújt, amelyek magukban foglalják a kulcsrakész kellékanyagokat, a segédüzemeket, a folyamatvezérlő automatizálást, a teljes szolgáltatási spektrumot – mindezt egyetlen, egyetlen felelősségi és irányítási forrásból.
A ma világszerte működő Minimill-ek körülbelül 85%-át a Danieli szállította, vagy bizonyos Danieli berendezésekkel működik.”
Akkor csak le kell porolni a szerződéseket és az olasz, a török szállít.
Nekem? Egy ilyen színét változtató zöld kaméleon?
“Amennyiben a berendezések, s a kontrollt biztosító monitoring rendszer információi folyamatosan hozzáférhetők a lakosság számára, s valamennyi kibocsátási fronton működnek,
örömtelinek mondható a változás.”
„Mint Szunyogh László főépítész előterjesztésében elhangzott, a városfejlesztés szempontjából két fontos feladat van, a zárványként létező iparterületet beilleszteni a városszövetbe és a terület további hasznosulását, hasznosítását elősegíteni.”
Már megint ez a sudri duma ! Jelszavak és általánosítások. „Városszövetbe való beillesztés”, a „terület további hasznosulása” ? Öt évig mit csinált a főépítész úr, ha most kezdi el a területre vonatkozó szabályozások módosítását ? Nem gond, hogy az egész városnyi ipari területet családiházas övezetek veszik körül? Mit akar és mibe „beilleszteni”?Feltáró út ? Bakker ! Eddig is volt, nem is egy , másként nem is működött volna a gyár !Ez nem Szinva-híd, meg beton kerítés és aszfalt a Szent István téren, hogy elég kipngálni papagáj színűre és akkor már tapsikolnak a tesók és látszólag minden rendben lesz. De nem is a volt Marx téri rozsdás giga kondér, a villanyrendőri komcsi renduralom szimbóluma, aminek a telepítését, visszaépítését egy irodai határozattal el lehetett intézni. Meddig tart még ez a dilettantizmus, mikor foglalkoznak a területtel vérprofik, akik láttak már közelről barnamezős beruházást és építészként is fel tudnak mutatni komoly referenciát ?