Miskolcon még nem működik a Mozgás receptre program

 magyarok és a mozgás: még nem késtünk el, de már a 24. órában vagyunk

A Mozgás receptre program számos uniós, amerikai és hazai (pl. XII. kerületi) program adaptálása és még próbaüzemmódban van. A programban a háziorvosok „receptre” írhatják fel nekünk a mozgást. A páciensek figyelmét is fel kell hívni arra, hogy a mozgás nem csak a szép izmok miatt fontos.

Babai László Istvánék a külföldi minták alapján dolgoztak, azok pedig azt mutatták, hogy a mozgást és az egészséget nem kórházakban és szakrendelőkben lehet a leghatékonyabban összekötni, hanem a helyi közösségben, ahol a páciens él. Ha valaki talál egy jó tornaprogramot pár utcával lejjebb, egy önkormányzat által szervezett Zumba-órát vagy egy futókört, ahol ismerősökkel mozoghat, máris motiváltabbá válik, hiszen egy közösségi élmény része lehet. De ehhez az önkormányzatok is kellenek.

A Mozgás receptre program a nyári start után eddig Budakeszin, Dabason, Tatárszentgyörgyön, Pátyon, Kisvárdán, Cegléden és Nyíregyházán indult el, de az életmódtársaság jelenleg is több önkormányzattal tárgyal. Most, hogy felálltak az új testületek, megnőhet a csatlakozási kedv. A program működését úgy kell elképzelni, hogy a hivatalok az orvosokkal és a mozgáshelyszínekkel, sportklubokkal együtt dolgoznak: a háziorvos kezelési tervet készít, amelyben a mozgás is szerepel. Egyben lehetőségeket is felajánl neki, hogy az egészségi állapotával milyen mozgást lenne érdemes elkezdenie, és azt hol teheti meg. Babai szerint azokban a városokban, falvakban, ahol már eddig is szerveztek közösségi, mozgásos programokat, nyitottan és bátran álltak a kezdeményezéshez. Ahol ez eddig nem volt gyakori műfaj, akad némi tanácstalanság. Mivel a Mozgás receptre program csak néhány hónapja indult, az első eredményeire még egy kicsit várni kell.