Megpróbált úgy felszállni rá, hogy ne lássák, nem kutyája van, hanem kecskéje…
A vonatról leszállították Samut, a kecskét, a csepeli HÉV-ről már nem
Te engednéd, hogy kutyajeggyel utazzanak a kecskék?
Samu a fiatal kecskebak bekerülhet az idei Guinness-rekordok könyvébe. Ő ugyanis az egyetlen olyan kecske, akit egy nap kétszer is lezavartak egy-egy vonatról, de még egy vasútállomásról is kitessékelték a gazdájával együtt, nehogy egy újabb felszállással próbálkozhassanak. Pedig a gazdája, Sára még jegyet is váltott a kecskének, kutyajegyet, amivel egy hasonló méretű vizslát vagy szettert simán utaztathatott volna Keszthelyről Budapestre. Ám a kecske nem kutya, a jegyvizsgálók nem voltak rugalmasak, kizárták az utazásból az állatvédőt és új kedvencét, Samut.
Sára a két kecskehölgye mellé szeretett volna egy fiatal bakot a solymári kertjébe. A hosszabb távú tervei között egy kis kecskefarm, szaporulat, sajtgyártás is szerepel. Keszthelyen találta meg a neki megfelelő bakkecskét, majd vonattal utazott oda, s úgy gondolta, visszafelé is így közlekedik, becsülettel, az állatnak megváltva egy kutyajegyet.
– Samut kihozták az állomásra, segítettek felrakni a Tópart Intercityre. Nyugodt volt, az utastársak megmosolyogták, azt hittem, sima lesz az út – mondta a Blikknek Sára. – Balatonmáriafürdőnél jött a kalauz, aki nem fogadta el, hogy Samu kutyaméretű, szigorú volt, azt mondta, ha megengedné hogy maradjunk, őt büntetnék meg.
Sára és Samu Balatonfenyvesen várták a következő személyvonatot, de az 37 percet késett. Megpróbált úgy felszállni rá, hogy ne lássák, nem kutyája van, hanem kecskéje, de annak a jegyvizsgálóját már értesíthették a kecskés merénylőről, mert messziről kiabálta, meg se próbáljanak felszállni. Hatvanezer forint lett volna a kecske utaztatása a vonaton, ezt poggyászként azért kicsit soknak találta Sára. Az utolsó vonatot lekésték, pedig akkor már egy sporttáskába próbálta meg begyömöszölni a kecskét, ezután viszont, az éjszaka közepén az állomásról is kitessékelték.
– Jó szándékú helyieknél töltöttük az éjszakát, reggelre pedig szereztünk egy fuvart, kivittek az autópálya-pihenőig, ahonnan egy kamionos egészen a csepeli HÉV-végállomásig felhozott bennünket – folytatta Sára. – Innen sima volt az utunk, pedig a 4-es és az 56-os villamoson, illetve a 264-es buszon is utaztunk, Samu sehol semmi rendellenességet nem csinált, nem piszkított a padlóra, rengetegen fotózták, mindenki kedvesen beszélt róla. Még bevásárolni is elmentem vele hazafelé, kikötöttem egy nagyáruház elé, ahová a kutyákat szokták, türelmesen, békésen megvárt, most pedig már ő a legboldogabb kecskebak a solymári végeken.
Berta Boglárka kecsketenyésztő szerint a kecskék egyáltalán nem buta állatok, képesek tesztelni a kerítéseket, zárakat, s a kíváncsiságuknál fogva nagyon hamar meg tudnak szökni…
– Ezt a társaik is ellesik, s amíg nem változtat a karámon a gazda, addig nagyüzemi lehet a csavargás. Nagyon jó házőrzők, védik a területüket, a bakok neki is mennek az idegennek. Mivel a legrégebben háziasított állat, kommunikál az emberrel, legalább úgy, mint a ló meg a kutya. Okosak, társas állatok, a végtelenségig tudják követni a gazdáikat.
Tilos a kecske
A MÁV szerint a jegyvizsgáló helyesen járt el, amikor a vonat elhagyására kérte a kecskével utazó hölgyet. A MÁV Zrt. Kommunikációs Igazgatósága hozzátette: az üzletszabályzatuk alapján élőállatot utas csak zárt szállítóeszközben – kosár, ketrec, láda – szállíthat, feltéve, ha az biztosítja, hogy az állat abból az utazás során nem szabadul ki. A szabály alól egyedül azok a kutyák a kivételek, melyeket lehetséges pórázon és szájkosárral a vonatokon utaztatni.
Ha a kecskét kézi poggyászként vitte volna fel a vonatra az utas, akkor az állatot egy 30x50x80 centiméteres méretű ketrecbe kellett volna zárnia, a csomag pedig nem foglalhat el másik ülőhelyet. Ennél nagyobb poggyász csak csomagként adható fel. Létezik élő állat szállítására is alkalmas vasúti kocsi, de ezt előre kell egyeztetni a társasággal, mikor, honnan és hová akarja elvitetni a gazda az állatot.
Forrás: Blikk