Az Egyesült Államok első női elnökét választhatják meg kedden az amerikaiak, ha Kamala Harrisnek sikerülne győznie a republikánus Donald Trumppal szemben, de ez a történelmi eshetőség fel sem merül a demokrata elnökjelölt kampányában. Harris nem beszél erről, mint ahogy arról sem, hogy az első indiai származású és az első fekete nő lehet, aki beülhet az elnöki székbe. Ezzel éles ellentétben áll Hillary Clintonnal, aki nyolc éve az első női jelöltje volt a két nagy amerikai párt egyikének, és 2016-os választási kampányának központi elemévé tette, hogy történelmet írhat, mint az első nő, aki áttöri az üvegplafont, és elnök lesz.
Harris úgy tűnik, inkább egy másik történelmi jelölt stratégiáját követi. Barack Obamáét. Az Egyesült Államok első fekete elnöke a 2008-as kampányában kifejezetten odafigyelt arra, hogy ne hangsúlyozza származását, és azt, hogy milyen óriási jelentősége lehet győzelmének. Nem volt rá szüksége, hiszen mindenki nagyon is jól látta. Obama ehelyett inkább programjáról beszélt, főleg arról, hogyan akar minden amerikai elnöke lenni, és Harris is pontosan ezt a példát követi.
Sokszorosan első
A jamaicai apától és indiai anyától származó Harris több évtizedes politikai és ügyészi karrierje alatt már hozzászokhatott ahhoz, hogy „első” lett. Az első fekete nő volt, akit megválasztottak San Francisco kerületi főügyészének, majd Kalifornia állam első női, az első fekete és az első ázsiai származású főügyésze lett, végül pedig az Egyesült Államok első női alelnöke 2021-ben. Emellett 2021 novemberében majdnem másfél órára az Egyesült Államok első női megbízott elnöke is volt, miután Joe Biden ideiglenesen átruházta rá az elnöki hatalmat, amíg ő egy orvosi beavatkozáson esett át.
Ezek a történelmi lehetőségek azonban korábbi kaliforniai kampányaiban sem merültek fel soha, amikor ügyészi pozíciókért és a szenátori helyéért szállt ringbe. Brian Brokaw, aki Harris 2010-es kaliforniai főügyészi kampányát vezette, a Washington Postnak augusztusban azt mondta: „Olyasvalaki, aki karrierje minden egyes pontján valamilyen – vagy egyszerre több – módon is első volt, de erről mindig csak mások beszéltek, és ő ritkán, vagy soha nem említette meg”. Sőt, gyakran úgy tűnt, hogy idegesíti, amikor ez szóba került.
Egy 2017-es interjúban Harris kicikizte azokat a riportereket, akik kaliforniai ügyészi ideje alatt arról kérdezgették, hogy milyen első nőként dolgozni a pozícióiban: „Azt mondtam nekik, hogy »nem igazán tudok válaszolni a kérdésre, mert mindig nő voltam, de biztos vagyok benne, hogy egy férfi is ugyanolyan jól el tudja végezni a munkát«”. Rose Kapolczynski demokrata stratéga, aki Barbara Boxer szenátor négy választási kampányát is levezette Kaliforniában, a Postnak arról beszélt, hogy Harris ügyészi kampányai mindig is arról szóltak, hogy milyen munkát végezne, és arra fókuszáltak, hogy mennyire alkalmas a feladatra. „Ez az üzenet az, ami Donald Trump ellen is működik” – tette hozzá akkor.
A megrepedt üvegplafon
Harris kampánya ebből a szempontból éles ellentétben áll Hillary Clinton 2016-os elnökválasztási kampányával, ami központi elemévé tette a tényt, hogy az Egyesült Államok első női elnökét választhatják meg az amerikaiak, áttörve „a legmagasabb, legkeményebb üvegplafont”. Clinton egyik kampányszlogenje az angol nőnemű névmást használó „Vele vagyok” azaz „I’m with Her” volt, és azzal próbálta feltüzelni a demokrata szavazókat, hogy megválasztásával történelmet írhatnak.
Amikor hivatalosan is megválasztották a Demokrata Párt elnökjelöltjének a konvenció elején, az elnökjelölő gyűlés rendezői is nyilvánvalóvá tették, hogy annak milyen nagy jelentősége van. A képernyőkön egymás után villantották fel a korábbi amerikai elnökök képet, majd széttört üvegcserepek mögül előbukkanva jelent meg a New Yorkból bejelentkező Clinton, aki közölte, hogy „az eddigi legnagyobb repedést raktuk az üvegplafonba”.https://telex.hu/kulfold/2024/11/01/kamala-harris-usa-elnokvalasztas-elso-noi-amerikai-elnok-lehet-donald-trump-kampany
Éjjel, ágyában támadta meg egy démoni lény az Orbán-rajongó amerikai médiasztárt
😀
EZ PICSA KURMÁNY VOLT, AZ IS LENNE HARRISSAL TOVÁBB..
A DEMOKRATÁK ALJAS SEGGFEJEK, MINT NÁLUNK ÚGY AZ USA-BAN IS.