Kuki Testvér…Szálasi Ferenc Miskolcra látogatott

1940

Szálasi Ferenc Miskolcra látogatott

A városhoz számos szállal kötődő „vezetőtestvér” útja miatt Hermann Kuki dr. magyarázkodik

Miskolc, november 24.

Vihar egy pohár vízben – összegezhetnénk azon csörtét, amely Szálasi Ferenc miskolci látogatását kísérte városunkban. A leginkább szembetűnő, hogy egyáltalán visszhangja volt e alig három hónapja börtönből szabadult, de saját magát született nemzetvezetőnek tartó sokadrangú pártpolitikus kirándulásának. A csipkelődés, amely a Felsőmagyarországi Reggel Hírlap és dr. Hermann Imre között elénk tárul, azonban felettébb mulatságos.

Szálasi Ferenc vezetőtestvér november 17-én járt városunkban. A nyilas pártvezér nem teljesen ismeretlen Miskolcon, bár személye, s kétszeri néhány hónapos itt tartózkodása felejthető emléknek bizonyult. Először 1919 elején érkezett városunkba, mikor súlyos betegségéből felépülve egy menedékhelynek számító katonai intézményhez, a miskolci lópótlási alakulathoz helyezték. Itt vészelte át a Tanácsköztársaság hónapjait, majd innen került mintegy fél évre, immár a nemzeti hadsereg tisztjeként Mezőkövesdre, ahol a román megszálló csapatok mellett kisegítő-rendfenntartó polgári nemzetőrséget szervezett. Utóbb főhadnagyként a 13. honvéd gyalogezred kötelékében szolgált ismét városunkban egészen 1923-ig, amikor is véglegesen távozott lakóink közül. A vezetőtestvér emellett családilag is kötődött Miskolchoz, szülei – miután őket a csehek kilakoltatták kassai otthonukból – vagonlakókként itt tengették kényszerből egy ideig életüket, majd jó egy évtizedig itt is laktak. Idősebb Szálasi Ferenc 1920-ban már nagykereskedést üzemeltetett Miskolcon, s feleségével előbb a Verbőczy utca 11., majd 1932-es fővárosba való költözésükig a gróf Apponyi utca 59. sz. alatt laktak.

hnet image
Szálasi épp miskolci éveire gondol

Mint Szálasi korábbi miskolci lakása, úgy legutóbbi látogatása sem tűnt föl a város közönségének. Bizonyára nem is értesültünk volna róla, ha a Felsőmagyarországi Reggeli Hírlap egy gúnyos cikket nem szentel „magas látogatásának”. Mint arról beszámoltak, „érkezését nem jelentette harangok kongása, ágyúk dörgése, kürtök rivalgása, nem várta lovasbandérium és fehérruhás szüzek serege a város kapujában.” A városunkba autóval érkező Szálasi útjának célja a Reggeli Hírlap értesülései Markovics Péter és dr. Hermann Imre vezető nyilas párttagokkal való találkozás volt. A Hírlap tudni véli, hogy Markovics egy nyilas hatalomátvétel esetén mint polgármester, Hermann dr. pedig mint főispán jöhetne szóba. A találkozóról a következő gúnyos szavakkal emlékeztek meg: „Szálasi vezető testvér miskolci kirándulásának egyedüli és kizárólagos célja az volt, hogy Markovics Petár prezumtív polgármester és Hermann Kuki leendő főispán testvérrel üdítő eszmecserét folytasson a Kárpát-Duna Nagy Haza időszerű vérvalósággal kecsegtető problémáiról. Ez a verzió az elterjedtebb és ez hihető is, mert Petár testvér és Kuki testvér szellemi felkészültsége, közismert politikai sokoldalúsága érthetővé teszi, hogy a Vezér szívesen tanul tőlük úgy politikai bölcseletet, mint gyakorlati fogásokat.”

szálasiint

A Hírlap tehát nem kímélte Hermann Imre dr.-t, s róla következetesen – állítólag butasága és tehetetlensége miatt kapott becenevén, vagy csúfnevén – „Kuki”-ként emlékezett meg. Nem csoda, hogy a cikket látva Hermann Imre fölbőszült, s nyomban ajánlott express levelet intézett a szerkesztőséghez, amely egy helyreigazító nyilatkozatot is tartalmazott. Hermann dr. azonban ezzel csak egy újabb csipkelődési lehetőséget adott a Hírlapnak, amely a nyilatkozatot magyartalannak, sőt túlnyomórészt értelmetlennek és érthetetlennek ítélte meg. A szerkesztőségének ebbéli meggyőződését állítólag hivatásos nyelvészek és tanárok is alátámasztották. A nyilatkozat lényegét azonban közölték: dr. Hermann Imre tagadja, hogy Szálasi testvér útjának az lett volna a célja, hogy vele eszmét cseréljen és hogy tőle „bölcseletet” tanuljon, ezzel szemben az a való, hogy ő tanult Szálasi Ferenctől! Hermann Kuki azt is tagadja, hogy főispáni ambíciói volnának.

Hermann Kukinak Szálasi iránt érzett őszinte rajongása nagy meglepetés számunkra. Ne feledjük, ő volt az, akit 1938-ban kizártak a nyilas pártból. A vád szerint az ún. Reisinger-memorandum megszerkesztésével – amelyben a szakszervezeti munkássággal való közös akciófront létesítését sürgette – Szálasi hatalomátvétele és a katonai diktatúrára törő elemek ellen tört. Kuki dr. volt az is, aki ugyancsak 1938-ban azzal sértette vérig Szálasi vezetőtestvért, hogy – Szabó Dezső után szabadon – „bécsi és moldvai hegyeken át prófétává gurult örménynek” titulálta. A vitának, a sértéseknek azonban vége. Szálasi Ferenc, ha Miskolcon jár, betér egy feketére Hermann Kukihoz, aki már alig várja, hogy újra tanulhasson a vezetőtestvértől.https://bomie.hu/szalasi-ferenc-miskolcra-latogatott/