Benedek István politológus – Fotó: Huszti István / Telex
- Doktori értekezésben „jósolták” meg 2022-ben, hogy mi történne, ha egy Magyar Péter-szerű figura bukkanna fel a politikában – írtuk októberben, miután rátaláltunk a Benedek István doktori disszertációjának téziskérdéseit összefoglaló munkára. A cikket rengetegen elolvasták, ezért úgy döntöttünk, interjút készítünk a disszertáció szerzőjével.
- A nagyváradi születésű politikatudós az ELTE ÁJK Politikatudományi Intézetének adjunktusa. Kutatási területe egyebek mellett a demokrácia- és politikaelmélet, a demokratizálódás és a populizmuskutatás.
- Benedek szerint a 2018-as választásokkal az Orbán-rezsim érett formájában, populista választási autokráciaként szilárdult meg. A válságok azóta nemhogy kikezdték, hanem erősítették a rendszert.
- Az összes autokráciák csupán tíz százaléka dől meg alkotmányos keretek között, választásokon – állítja. De szerinte most sérülékeny lett a rezsim. Önerősítő spirálként egyre többen érzik azt, hogyha súlyosan egyenlőtlen feltételek mellett is, de legyőzhető a Fidesz a választásokon.
- A nagypolitikába váratlanul berobbanó Magyar Péter nem a „technikai koordináció” eszközével, hanem politikai értelemben egységesíti az Orbán-rezsim ellenzékét.
- Hacsak Magyarról nem derül ki valami egészen váratlan információ, akkor az „óellenzéktől” és a kormánypárttól érkező kritikák nemhogy gyengítik, de legitimálják őt.
- Akárki lesz is a 2026-os választás vesztese, a rezsim jelenlegi fázisában és a mostani polarizált légkörben senki nem fogja könnyedén elfogadni a helyzetét: választási csalást fognak kiáltani, utóvédharcok jöhetnek, és Benedek szerint akár Budapestből is lehet Majdan.
Eszébe jutott Magyar Péter felbukkanásakor a 2022-ben írt doktorija? Merthogy abban azt írta, hogy az Orbán-rezsimre kevéssé veszélyes külső tényezők helyett és váratlan utódlási krízis hiányában a váltást a rezsim fokozatos eróziója hozhatja el, amit egy outsider felbukkanása és lehengerlő sikere gyorsíthat fel. Ezek a kritériumok pont passzolnak Magyar Péterrehttps://telex.hu/belfold/2024/11/04/benedek-istvan-interju-fidesz-orban-viktor-valasztas-magyar-peter-populizmus
Bruhahaha. Hát képzeld már el Petyát Schröder partnereként
A guta üti meg a sárga bolsevik irigységgel fertőzött elvtársakat
Weltwoche fórum Gerhard Schröderrel Bécsben
https://www.youtube.com/watch?v=ePvgj_z1qks
Nagyon nagy tapsokat kapott Orbán
Ez az a Schröder, aki vénségére Putyin csicskájának állt?
https://hu.wikipedia.org/wiki/Gerhard_Schr%C3%B6der
Marhára releváns, amit mond! De legalább belinkelgethetik mindenhová a fideszcsicskák!
Ami meg a tapsot illeti, annak idején Uhrin Benedek is nagy tapsokat aratott…
Értem. Elképzelted Weber csicskáját Putyin csicskája ellen 😁😂🤣😃😀
Ahhh!
Majdanról álmodik az amerikai követ felesége? 😁😂😁
Pazmeg! Bozóki társszerzője?
„Benedek István, Bozóki András
Két kritikus fordulópont. A populista választási autokrácia előzményei és megszilárdulása Magyarországon”
„Fel akarja tárni a múltat? Beszélgessen sógorával, vagy anyósával, akinek a választások előtt nem volt más célja, mint az ősellenség: Kovács László félreállítása, Meggyesy Péter érdekében. A jól értesültek azt is tudják, miért volt ez számára fontos. És ki is írta azt cikket, amelyben Kovács Lászlót vádolják a D 209-es akta kiszivárogtatásával? Ugyanaz, aki 1993-ban így vélekedett a szocialistákról: Jönnek fel, mint szar a moslékban. Igen_. Az ön új üzenetnek szánt kulturális minisztere, Bozóki András. Nos egy ilyen belső morállal rendelkező csoport most pellengérre meri állítani egykori áldozatait? És hol vannak, akik zsaroltak, megfélemlítettek, feljelentettek a titkosszolgálatokon belül és kívül?”
/Szegvári Katalin levele Böszméhez, részlet/
Benedek minden szivárványos moslékost Magyar Péter zászlaja alá terel. Ez jó a fidesznek.
Mióta is dolgozik az összefosás Majdan kettőn?
A Majdan egyhez kellett egy orosz zsidó Zelenkij és egy ukrán zsidó Victoria Nuland, meg egy szekérderék dollár
Jó az időzítés ; November 4. Most kell a doktorandusz cikke.
Már megrendeltétek az orvlövészeket, hogy mocskoljátok vele Pintértz, Kövért, Orbánt?
Küldtétek már kommünikét az amcsi követnek? Már délután 4-kor sötét van . Itt a recept:
„A konfliktus március 6-án tovább súlyosbodott, amikor az ország déli részén található Dara városában a hatóságok letartóztattak 15 gyereket, akik a rendszer bukását követelő graffitikkel írták össze a falakat. Tiltakozásul tüntetések kezdődtek, melyben a rendfenntartók a tömegbe lőttek, melynek következtében négy ember meghalt. Ugyanezen a napon az al-Dzsazíra Szíria a következő dominó a sorban? címmel jelentetett meg cikket, melyben kijelentik, hogy „a fiatal és jól képzett szíriai rétegek akarják maguknak és megérdemlik a szabadság ízét”, majd Ribal al-Aszad, a régebb óta az Egyesült Államokban élő, rendszerkritikus Aszad-családtag kommünikéjét közölték.[25]
Március 11-én hajnalban azonosítatlan elkövetők éles lőszert használva a sötétség leple alatt támadtak a darai Omari-mecset mellett éjszakára letáborozó tüntetőkre. A lövöldözésben legkevesebb 5 ember halt meg, többek között egy orvos, egy ápoló és egy mentősofőr is. A tüntetők szerint az orvlövészek végeztek az áldozatokkal; a kormány ezt tagadta.[26] Március 15-ére a kormányellenes tüntetések átterjedtek több más városra is, többek között Damaszkuszra, Homszra és Banijaszra.”
„Ezek a kritériumok pont passzolnak Magyar Péterre”
Magyar Péter már régtől. módszeresen készült árulásaira.
https://www.facebook.com/photo?fbid=966443065294560&set=a.209546227650918
„Magyarország ha lát egy tavat tengert csinál belőle”. Budapestból lehet MaJdan? De lehet egy irányadó perspektíva adó is az EU irányelvét meghatározó is EU soros elnöke Magyarország az idén, jövőre 2025-ben elnökségünket Lengyelországnak adjuk át. De itt van már „kertek alatt” November 7. Budapesten jönnek össze a nyugati vezetők több mint 47 ország képviselője „itt randevúzik” majd Magyarországon. Előtte 2 nappal USA elnökválasztás már holnap november 5. USA több államában több államban a republikánusok Trump „tarol” vezet. Orbán erre annyit mondott „Hajrá Donald” majd „készülünk”. TRump győzelme esetén a budapesti november 7. nyugati világtalálkozó tematikáját téma TRump lenne ami irányt adná. Északi szomszédunk is hasonló karakter ” Tátrai kistigrisek” Szlovákia. „patakból képesek folyót fakasztani”. Ficó 1 hetes Kínai körúton van Pekingben katonai tiszteletadás fogadta egymással „randevúzik” a nyugat EU Szlovákia és Kelet Kína Pekingbe. Kereskedelmi, gazdasági, energetikai, turisztikai, infrastruktúrális együttműködések születnek tervbe véve egy Pozsony – Peking légijárat és egy Kassa – Kijev légijárat. A két ország Szlovákia s Kína egymás kölcsönös tisztelete alapján és kultúrák találkozásánál perspektívát adnak közös együttműködésüknek. Novemberben Kína, Decemberben már Brazília,Jövőre már 2025 Dél Kóreai körút Ficó-nak. Sőt Trump beiktatása után jövőre 2025-ben Trump talákozik majd Putyinnal és állítólag már tervek közt szerepel jövőre 2025 második felében „de nem elkiabálva” egy TRump + plusz Közép- Európa találkozó. Robert Fico – Donald Trump, Orbán Viktor – Donald Trump, Petr Pavel – Donald Trump és a két Donald találkozó Donald Trump – Donald Tusk találkozó. Formálódik, alakul az új világrend a világrendszerváltás közepette egyik ágának Közép Európai „szárnya” egyik legfontosabb mérföldköve mint látni diplomáciai nagyüzemek közepette. Aki ezek után azt mondja, hogy Orbán és Ficó és Közép Európa elszigetelődik a világba az egyenesen hazudik mert dátumokból már meglévő időpontokból és találkozók előkészületi tervezetéből kiderül Közép Európa vezetői aktívak „egymásnak adnak randevút” a világban igenis Közép Európa a világrendszerváltás, új világrend egyik fontos ága, egyik kiemelt „szárnya” mérföldköve lesz akikkel számolnak. DE „a látóhatáron már felsejlik” A Három Tenger Kezdeményezés Csúcsértekezlet is jövőre 2025-ben.
Jól van, na! Hadd röhögjön az USA.
„Az európai integráció első nagy válságát az 1970-es évtized két olajárrobbanása hozta el. Az USA akkor a két háborús vesztes – Japán és Németország – amerikai gazdasággal szembeni térnyerését kívánta megállítani. 1971-ben megszűnik a dollár aranyra való átválthatósága, majd pontos tervezéssel 1973-ban beüt az első, majd később a második olajsokk. Ezek Amerika válaszai voltak a korábbi háborús vesztesek új gazdasági sikereire. Tanulságos, hogy Európa válságát jelentős mértékben korábbi sikerei váltották ki. Az 1970-es évtized magas inflációt és csökkenő/stagnáló gazdasági teljesítményt hozott Európának. Mégis, az évtized végére mind Japán, mint Nyugat-Európa feldolgozta a sokkokat és erősebben került ki belőlük. Hogyan?
Európában a siker végső forrása a nyugat-európai országok önálló pénzpolitikája volt. A német márka övezete, a déli országok és a skandinávok mind saját gazdaságukra szabott jegybanki politikával kezelték a sokkokat. Ez önálló kamatpolitikát, árfolyampolitikát, inflációs politikát, bankrendszeri működést és pénzügyi szabályozást engedett meg az igen különböző gazdasági szerkezettel válságot átélő országoknak. Ma még egyetlen ország sem meri bevallani, de közös pénzzel nem lettek volna képesek a sikerre.
Az önálló pénzpolitika megengedte, hogy a legjobb exportágazatok megerősödjenek /német gépipar és vegyipar, francia közlekedési ipar, olasz kézművesipar, skandináv tőkeintenzív iparágak/, miközben az önálló árfolyampolitika kedvezett az importhelyettesítő beruházásoknak. Az állami infrastruktúra-fejlesztések és a válságkezelés ipari beruházásai fenntartották a fogyasztásnál a vásárlóerőt. Mindenkinél más, saját versenyképességhez igazodó költségvetési hiányszint és államadósság dinamika alakult ki, mert a közös kötelező szabályozás nem bénította meg az egyedi alkalmazkodást. A sokszínű Európa sokszínűen válaszolt a sokkokra.
Európa és az európai integráció második mély válságát a 2008/2009-es pénzügyi sokk hozta el. Mint az első válságnál, most is a korábbi évtized európai sikere vált a válság forrásává. A közös pénz bevezetése a válság előtti években az eurózóna déli államait az olcsó hitelek felé vitte: a költségvetések, a vállalatok és a családok egyaránt nagy hiteleket halmoztak fel. Az északi tagállamok bankrendszere pénzelte az eladósodást: jó üzlet volt délen az, amit északon nem engedett meg a takarékos állam.
2008 őszén kitört az amerikai pénzügyi válság, amit az USA 10 hónap alatt sikerrel kezelt: 2009 nyarán az amerikai gazdaság már az újraindítás és fellendülés szakaszába került. Ez a kormány és a jegybank gyors, határozott, óriási pénzeket mozgató közös válságkezelésének volt az eredménye. Ezzel szemben az Európai Unió /Lengyelország kivételével/ először a 2009-es gazdasági visszaesést szenvedte el, majd 2010 nyarán jött a görög válság, nyomában 2011/2012-ben az eurózóna halmozott /bankrendszer, államadósság, költségvetés, foglalkoztatás, beruházás/ válsága.
Ezt a válságot sem az EU közös intézményei, sem az eurózóna, sem a válságállamok kormányai nem tudták sikeresen kezelni.”