Az 58 éves Donna Jean Wilde 4 óra 30 perc 11 másodperces idővel világrekordot állított fel: nem volt ugyanis még nő, aki ennyi ideig képes lett volna planktartásban maradni. Igen, jól olvastad, a kanadai nő több órán keresztül maradt abban a pozícióban, ami földi halandók 99 százalékának, életkoruktól függetlenül legkésőbb 1-2 perc után már komoly kínokat okoz.
A plank egy olyan izometrikus gyakorlat (azaz olyanféle, amiben a test mozdulatlanul fejt ki nagy erőt), amelyben egy fekvőtámaszhoz hasonló pozíciót tartunk meg behajlított könyökkel, úgy, hogy az alkarunk a padlón van. A test párhuzamos a talajjal, testünk alátámasztását alkarunk és lábujjunk végzi, a pozíció fenntartásában pedig tözsizmaink vállalnak kiemelkedő szerepet. Ez az egyébként szuper gyakorlat az összes hasizmot, a gerincközeli izmokat és a mélyizmokat is edzi, továbbá erősíti a hát, a kar és a comb izmait is. Bár első pillantásra nem tűnik nehéznek, az ember az első fél perc után az életéért küzd: izzad és reszket, mint a kocsonya.
A plank-nagymama
Nem így egy kanadai nagymama (teljesítménye szempontjából tulajdonképpen mellékes, de hadd ámuljunk jobban: a nőnek 5 gyereke és 12 unokája van), aki négy és fél órán keresztül tartózkodott ebben a pozícióban, miközben a Guiness Rekordokat ellenőrző/jóváhagyó bizottság képviselői figyelték, hogy a nő betartja-e a rekord felállításának szabályait.
Mivel a Guiness-rekordok nemzetközileg elismert és hitelesített rekordok, megdöntésük, felállításuk akkor érvényes, ha egy erre kijelölt bizottság vagy szakember előtt, és a szabályoknak megfelelően történnek. A plank-rekord sikeres felállításához például a rekordkísérletet tevő alkarjának és lábujjainak folyamatosan a földet kellett érniük, a test többi részét végig el kellett emelnie a talajról, és végig egyenesen kellett tartania. Wilde hasa nem ereszkedhetett be és a térdei sem súrolhatták a talajt. A rekorddal kapcsolatos közlemény szerint Wilde 12 évvel ezelőtt kezdett plankelni, amikor az egyébként is aktív és sportos nő eltörte a csuklóját, és rájött, hogy ezt a gyakorlatot begipszelt csuklóval is el tudja végezni. „Rájöttem, hogy alkartámaszban simán tudok olvasni, zenét hallgatni, vagy mást csinálni és egyszerűen beleszerettem” – mondta el a nő.
Plank ügy: előnyben az ötvenesek
A rekorddöntő plankre való felkészülés érdekében Wilde az elmúlt hónapokban állítólag minden nap öt-hat órát töltött alkartámaszban, két-három órás blokkokra osztva. Az esemény alatt szerettei vették körül, és mint ahogy azt a Guinness szakembereinek kérdésére elmondta, az utolsó 30 percben már csak arra koncentrált, hogy lélegezzen, hogy nyugodt maradjon, és ne remegjen. „Az utolsó egy óra volt a legnagyobb kihívás, itt már nagyon nehéz volt, hogy koncentráljak és megtartsam a szabálykönyvben előírt formámat” – ismerte el a nő, aki maga is lehengerlő teljesítménynek érzi, hogy ennyi év gyakorlás után (és ennyi idősen) felállította az új világrekordot. „Igazából még mindig nem tudom elhinni. Olyan, mintha álmodnék” – mondta el, újságírói kérdésekre pedig tanáccsal is ellátta a jövő plnakrekordereit. „Próbálkozzanak tovább és gyakoroljanak. Amikor olvasniuk kell vagy a számítógépen dolgoznak, egyszerűen váltsanak pozíciót és csináljátok a dolgotokat alkartámaszban!” Érdekesség, hogy (ahogy egyébként sok más éllóképességet igénylő sporttevékenységnél is)
a plank rekordját a férfiaknál is egy középkorú férfi, az 53 éves cseh Josef Šálek állította fel 2023 májusában, 9 óra 38 perc és 47 másodperces, most megdönthetetlennek tűnő idővel.