Hosszú Katinka. Szélhámosozás kontra élősködőzés, tao-csalásra való utalgatás

Katinka Hosszu (HUN) competes on Women’s 200 m Medley final during the Olympic Games Tokyo 2020, at Tokyo Aquatics Centre, on July 28, 2021, in Tokyo, Japan, Photo Stephane Kempinaire / KMSP (Photo by KEMPINAIRE Stéphane / KMSP / KMSP via AFP)

Előbb a Blikk sport-aloldala, a Sportal, majd erre rácsatlakozva a Magyar Nemzet is bírálta az utóbbi napokban Hosszú Katinkát amiatt, hogy a gyerek-vízilabdacsapata gyenge eredményeket produkál. Mint írták, az Iron Waterpolo gyerekcsapata az idei eddigi öt bajnokiján összesen 14 gólt dobott, és 183-at kapott. Az UVSE második csapatától például 45–1-re kaptak ki. Azt is szóvá teszik a bírálók, hogy 15 játékost lehetne minden meccsre nevezni, de az Iron Waterpolo mindig csak 8 és 11 közötti játékossal állt ki a mérkőzésekre.

Az UVSE vezetőedzője, Kis József azt nyilatkozta a klub honlapján a meccsük után, hogy őszintén sajnálta ellenfelük kilenc játékosát az eredmény miatt is,de legfőképp a sportágon belüli helyzetük miatt, melybe az Iron vezetői hozták őket és a szülőket egyaránt.„Nem tudom elhinni, hogy ilyen vagy ehhez hasonló eredmények – ez hétről hétre megtörténik – után örömöt jelent számukra még a sportolás, mely ebben a tevékenységben a legfontosabb tényező”, írta.

A Magyar Nemzet idézi Faragó Tamás olimpiai bajnok vízilabdázót, edzőt is, aki szerint ezekből a gyerekekből nem válik soha igazi pólós, „ugyanis amit itt látunk, az a tao-pénzek helytelen felhasználása. Az elnök asszony ezzel az erővel akár egy jégkorongszakosztályt is üzemeltethetne”.

Faragó szerintez az egész vízilabdázással kapcsolatos próbálkozás egyszerű szélhámosság,és Hosszúnak inkább arra kellene fordítania az energiáit, hogy kineveljen legalább egy olyan úszót, akit majd méltán megbecsülhetnek az uszodában.

Hosszú Katinka a Facebookon reagált. Azt írta, szerinte Wladár Sándor közreműködésével támadja őt Faragó (A Hosszú-Wladár ellentét régi dolog, az úszónő és az úszószövetségi elnök csörtéiről például ittitt, és itt )Hosszú szerint az a szélhámosság, hogy vannak sportvezetők, akik a versenyzők tehetsége által elért eredményeken élősködnek. „Mindezt úgy teszik, hogy a szakmai háttér sok esetben mára 30 évvel van lemaradva a nemzetközi standard-hez képest.”

Hosszú azt is írja, hogy a szakosztályuk fiatal, idén kerültek először az országos bajnokságba, és büszke a játékosaik fejlődésére.

„Nem profitszerzés végett csináljuk a vízilabda szakosztályt. Az éves 6.72 milliárd HUF klubok közötti TAO szétosztásból 7.5 millió HUF támogatást kapott az IRON idén. 4 millió HUF ment el csak a nevezési díjakra. A pályabérlet vízilabda esetében kedvezmény nélkül, nyílt piaci áron történik. Ezen felül vannak bérköltségieink és egyéb kiadásaink is”, írta. „Ha 1980-as ideológiát és módszereket alkalmaznak, akkor azt fogják elérni, hogy nem lesz fiatal aki a Sport mellett dönt”, zárta írását.