Itthon kifejezetten szigorú a spermadonáció szabályozása, így szinte kizárt, hogy bárki számolatlanul nemzzen gyermekeket ezzel a módszerrel, mint ahogy az Hollandiában történt. Ennél sokkal nagyobb probléma, hogy hazánkban is elenyésző a megfelelő donorok száma, miközben egyre több pár venné igénybe a szolgáltatást. Amikor az ország egyetlen spermabankja legutóbb statisztikát készített, 2300 regisztrálótól végül egyetlen gyerek született.
Az ácsként dolgozó holland Vanessa van Ewijk és a harmincas éveiben járó zenész, Jonathan Meijer 2015-ben a hágai központi pályaudvaron találkoztak. A forgalmas állomás tökéletes helyszín volt ahhoz, hogy ne keltsenek feltűnést. A mosdó melletti folyosón Vanessa átadott a férfinak 165 eurót (67 ezer forintot), és még annyi pénzt, hogy kijöjjön belőle a vonatjegye, cserébe egy műanyag fiolát kapott – benne Jonathan friss spermájával.
Kilenc hónappal később a nőnek a bizarr randevúból kislánya született. Ő volt Vanessa első gyermeke, Jonathannak pedig a nyolcadik. Legalábbis ezt hazudta.
Ugyanis ekkor már legalább száz gyermek biológiai édesapja volt. A kék szemű, göndör szőke hajú, megnyerő férfi nemcsak interneten árulta a szolgáltatásait meddő pároknak, hanem a törvényeket kijátszva spermabankokban is rendszeresen adományozott. Mire a holland hatóságok eltiltották a tevékenységétől, a spermabankokat pedig kötelezték, hogy semmisítsék meg a mintáit, már körülbelül ezer gyermeket nemzett nemcsak Hollandiában, hanem szerte a világon. A róla szóló Netflix-dokumentumfilm is ezt a címet kapta: Az ezergyerekes férfi.
Jonathan Meijer
Netflix
A 17 milliós Hollandiában a törvények egy donortól 25 gyermek megszületését engedélyezik, így próbálják elkerülni, hogy a későbbi féltestvérek találkozzanak és gyermeket nemzzenek. Ha azonban valaki túllépi a meghatározott számot, az nem számít bűncselekménynek, így Meijer is megúszta a bírósági eljárást. Ügye ugyanakkor jól rávilágít arra, hogy sok országban nem megfelelő a spermadonáció szabályozása.
Hány gyerekig legális?
A világon az első mesterséges megtermékenyítéssel fogant gyermek 1978-ban született, az azóta eltelt évtizedekben pedig egyre több lombikklinika és spermabank is nyílt, hogy segítsen a fogantatás nehézségeivel küzdő pároknak. Az ezzel kapcsolatos szabályozás – legyen az lombikkezelés vagy donáció – azonban minden országban más. A hollandok egy spermadonortól 25 gyermek születését engedélyezik, a 67 milliós Franciaországban ugyanez a szám tíz, a 46 milliós Spanyolországban pedig csak hat.
Magyarország kifejezetten szigorú: itt egy spermadonornak négy családban születhet gyermeke. A mértékegység azért család, mert a testvérminta nem számít. Vagyis ha a négy családban ugyanattól a donortól összesen hat gyermek születik, az még legális.
Nem ez az egyetlen módja azonban a visszaélések megelőzésének. „Ha egy férfi úgy dönt, hogy hímivarsejtet adományoz, egy nyilatkozatot is alá kell írnia, amelyben büntetőjogi felelőssége tudatában kijelenti, hogy eddig más intézményben nem adományozott, és a jövőben sem fog” – mondta a HVG-nek Takács Zsuzsanna, a Krio Intézet vezérigazgatója.
A Krio jelenleg Magyarországon az egyetlen spermabank, itt nemcsak leveszik és tárolják, hanem az igények kielégítése érdekében külföldről is hoznak be mintákat, a hazai IVF-centrumok is velük szerződnek. Ezekre külön-külön szigorú jogszabályok vonatkoznak. Mintát csak engedélyezett intézetnek adhatnak ki, akikkel külön együttműködési megállapodást kell kötni. Ez magába foglalja a visszajelentési kötelezettséget is, ami azt jelenti, hogy a lombikklinika szól, ha egy adott minta felhasználásából terhesség lett. Ez adminisztrációs szempontból is fontos.
„Figyelnünk kell rá, hogy egy donortól legfeljebb négy mintát adjunk ki egyszerre, hiszen abból potenciálisan négy gyermek születhet” – mondta Takács Zsuzsanna. Az intézet a donorokkal és a felhasználó családokkal, egyedülálló nőkkel is szerződést köt, akiknek szintén vissza kell szólniuk, ha sikerült a terhesség, és megszületik a gyermek. Ha ez nem történik meg, akkor idővel a spermabank fog jelentkezni és igényelni az adatszolgáltatást.
„Ez egyrészt a törvényi kötelezettség, másrészt nagyon sok pénzt fektetünk a donorokba, és amíg nem kapunk visszajelzést, addig új mintát sem tudunk kiadni” – tette hozzá. Az, hogy a négy családot engedélyező szabályozás mennyire drákói, nézőpont kérdése. A Magyarországnál csak egy kicsivel népesebb Belgiumban ugyanez a szám hat, a kevesebb mint 11 milliós Görögországban viszont 10 gyermek a határ.
Lehetne több is
Egy 2017-ben publikált spanyol tanulmány nemrég arra a következtetésre jutott, sokkal nagyobb az esélye annak, hogy olyan párok találnak egymásra, akiket tudtukon kívül nem a biológiai apjuk nevelt fel, mint akik ugyanattól a spermadonortól születtek. Becslések szerint Spanyolországban évi 6,1 olyan párkapcsolat jön létre, amelynek tagjai nem tudnak arról, hogy rokonok, mert valamelyikük édesanyja titokban félrelépett. Ugyanez az adat a spermadonortól született gyerekek esetében évi 0,4. Ebből kiindulva a tanulmány szerzői matematikailag a 25 gyermek/donort tartanának a lehetséges maximumnak a jelenlegi 6 helyett.
Anonimitás és önzetlenség
Bár Meijer az önzetlenséget és a segítőkészséget nevezte meg fő okként, hogy miért lesz valakiből spermadonor, a motivációk skálája széles. A világon nem ő az egyetlen, aki gyerekek tucatjait nemzette ezzel a módszerrel, közéjük tartozik például a Telegram nemrég letartóztatott orosz alapítója, Pavel Durov is. Ő egy interjúban árulta el, hogy eddig 12 országban körülbelül 100 donorgyereke született. A közelmúltban pedig Elon Musk milliárdosról derült ki: hajlandó lenne egy, a személyes közreműködésével zajló „demográfiai célú” programmal segíteni, hogy a gyermekre vágyó nők álmai beteljesüljenek.
A „szuperdonorok” a segítségnyújtás mellett gyakran gondolják úgy, hogy az ő DNS-ük feljebbvaló, és szeretnék azt tovább örökíteni. Akadnak olyanok is, akik azt remélik, hogy idővel jelentkezik majd a gyerekük, és akár jó kapcsolatot is építhetnek velük. Igaz, ez utóbbi csak azokban az országokban lehetséges, ahol nem anonim a donáció – ennek a kérdésnek a szabályozása is jelentősen eltér már az uniós országok között is. Míg Ausztriában és Finnországban például nem lehet névtelenül adományozni, Magyarországon csak és kizárólag az anonim donáció lehetséges.
Hímivarsejtek mikroszkóp alatt a Krio Intézet családi őssejtbankjában
Lakos Gábor
A leendő szülők csak néhány olyan alapvető információt kaphatnak meg a donorról, mint a vércsoportja vagy a szeme és a haja színe. Ez akkor is érvényes, ha a hímivarsejtminta esetleg Dániából érkezik, és a tulajdonosa eredetileg engedélyezte, hogy a születendő gyerek 18 éves kora után megismerje a biológiai apja személyazonosságát. Abban a pillanatban, ahogy a minta átlépi a magyar határt, már a magyar törvények érvényesek rá.
Takács Zsuzsanna szerint a náluk jelentkező donorok motivációja általában kétféle. Van olyan, aki a költségtérítés miatt vállalja, de sokan vannak, akik tényleg segíteni szeretnének, és olyanok is akadnak, akik kifejezetten sajnálják, hogy csak anonim módon lehet adományozni. „Előfordult már, hogy valaki a teljes anonimitás miatt lépett vissza” – mesélte Kiss Krisztina, az intézet spermalaboratóriumának vezetője. Más országokban viszont, miután bevezették, hogy a gyerekek 18 éves koruk után megismerhetik az apjuk személyazonosságát, visszaesett az adományozási kedv.
Rohamosan csökkenő nemzőképesség
Itthon nem is annyira a kedvvel van probléma, sokkal inkább a donorspermák minőségével. Bár a jelenleg körülbelül összesen 200 ezer forintos költségtérítés miatt sokakat vonz a lehetőség,
nagyon sokan már az első analízisnél elbuknak, annyira rossz a spermaképük.
„Magyarországon minden 18 és 35 év közötti férfi jelentkezhet donornak, erről a korosztályról azt feltételeznénk, hogy egészséges, ehhez képest sokszor a számlálókamrában sem találunk spermiumot a mintájukban” – mondta Kiss Krisztina. Kollégáival ő elemzi és vizsgálja a náluk leadott mintákat, és ők azok, akik adott esetben a rossz hírt közlik a jelentkezőkkel. Nekik ilyenkor andrológiai kivizsgálást javasolnak. „A tapasztalataink alapján olyan szinten csökkent a férfiak nemzőképessége, hogy egyes esetekben nemcsak donornak nem tudjuk elfogadni őket, hanem az Egészségügyi Világszervezet határértékét sem közelítik meg” – mondta a szakember.
Azt, hogy ennek mi a pontos oka, egyelőre a szakemberek is csak találgatják. Kiss Krisztina az egészségtelen életmódot és a sok feldolgozott élelmiszer fogyasztását, valamint a stresszt nevezi meg a legnagyobb problémaként. A spermakép ennek tökéletes lenyomata, a férfiaknak Kiss Krisztina éppen ezért javasolja az évi egy spermaanalízist, mert abból tökéletesen le lehet vezetni a szervezet állapotát.
Kopa Zsolt egyetemi docens, a Semmelweis Egyetem Andrológiai Centrumának vezetője szerint a jelenlegi ismereteik alapján a nemzőképesség folyamatos csökkenésének hátterében vélhetőleg a férfiakban is jelen lévő legfontosabb női nemi hormon, az ösztrogén szintjének alakulása állhat. Ebbe belejátszik az életmód, a környezetszennyezés, az ivóvizek tisztasága, a mikroműanyagok, a táplálkozás, az alkohol, a dohányzás, a drogfogyasztás, de a sport hiánya és az ebből következő túlsúly is. A férfi meddőséget ezen kívül okozhatják többek között veleszületett eltérések, genetikai és hormonális eredetű okok, sérülések is.
„A praxisomban mindig meglep, milyen sokan nem mozognak, és rávenni is nagyon nehéz őket, pedig már heti háromszor másfél óra sport is gyökeres változtatást jelent. Sokan az alkoholt sem vallják be, a legrosszabb tapasztalatom mégis a dohányzással van, a cigarettáról sokan nem is akarnak leszokni” – mondta.
Ezen kívül persze igen fontos tényező az életkor is. „A férfiak esetében 30 éves kortól kezd csökkenni a férfihormon szintje, de a biológiai órájuk (a nemzőképesség szempontjából) igazán 40 éves korukban kezd el ketyegni, majd 50 éves korukban van még egy nagy törés. Ma már azt is tudjuk, hogy a 40 év feletti édesapák gyermekeinél gyakrabban fordulnak elő neuropszichiátriai kórképek, például autizmus, epilepszia, depresszió, bipoláris zavar vagy skizofrénia” – mondta Kopa Zsolt. Hozzátette:
Nekem még azt tanították az egyetemen, hogy a férfiak sírba viszik a nemzőképességüket, erről mára tudjuk, hogy nem igaz.
Felére csökkent spermiumszám
A jelenség nemcsak Magyarországra jellemző. Európában a hetvenes évek elején a férfiak átlag spermiumkoncentrációja, vagyis az egy milliliterben található hímivarsejtek száma 101 millió volt, ez 2018-ra 48 millióra csökkent, mostanában pedig már 40 millióról is lehet olvasni. A csökkenés ráadásul nemcsak a mennyiségre, hanem a minőségre is vonatkozik.
Spermaminták a Krio Intézet családi őssejtbankjában
Lakos Gábor
„Magyarországon jelenleg a meddő párok aránya 19 százalék, vagyis minden ötödik párt érint a probléma. Ez az arány Európában egyébként némileg alacsonyabb, 16 százalék körül alakul. Az esetek felénél pedig a férfiaknál is van hiba” – mondta Kopa Zsolt.
Bár az andrológiai diagnosztika rengeteget fejlődött az elmúlt évtizedekben, az esetek 30 százalékában még ma sem derül ki, hogy mi okozza a zavart. Az arány a következő években csökkenni fog, az elmúlt években Magyarországon is nagyon sok előrelépés történt mind az ellátásban, mind a finanszírozásban és a képzésben.
„Jelenleg az országban alig több mint 30 andrológus szakorvos van, akik közül nem mindenki aktív, és mindössze egy szakorvosjelölt” – mondta Kopa Zsolt. Emiatt bevezették az andrológiai licencvizsgát is, ami az alapszintű meddőségellátást segíti. A szakemberek nagyobb volumenű képzéséhez a motiváció emelése alapvető, ami az ellátóhelyek felszerélésétől a finanszírozáson át az önálló andrológiai irányító egységekig terjedhet. Kopa Zsolt emellett úgy látja, jelenleg a donorhálózatot is tovább kellene fejleszteni, a szűrés rendszerének korszerűsítése mellett állami spermabankokra is szükség lenne, és elengedhetetlen a nemzeti regiszter ezen a területen is. Ezáltal javulhatna a fertilitási prezerváció (pl. a rosszindulatú betegségek esetén történő hímivarsejt-mélyfagyasztás) rendszere is.
2300 regisztrálótól egyetlen gyerek született
A nemzőképesség ilyen mértékű csökkenése több szempontból is faramuci helyzetet teremtett. Egyrészt egyre több párnak van szüksége donorra, másrészt az utóbbiak száma is folyamatosan csökken.
A Krio Intézet gyakran hirdet a közösségi médiában is, amire általában sokan jelentkeznek, de csak töredékükből lesz donor: százból kevesebb mint öten felelnek meg.
„Amikor legutóbb statisztikát készítettünk, a hirdetésre 2300 regisztráció érkezett, az automatikus emailre, amelyben arról kaptak információt, hogy milyen kivizsgálásokon kell részt venniük, már csak 105-en válaszoltak, azaz erősítették meg, hogy vállalják a kivizsgálásokat. Közülük az első spermaanalízis után 35-en maradtak, és 25-en lettek tényleges donorok. A tőlük levett mintából két esetben lett terhesség, és egy gyermek született” – sorolta az elkeserítő adatokat Takács Zsuzsanna.
A Krio Intézet családi őssejtbankjának laboratóriumában munkatárs dolgozik egy mintával
Lakos Gábor
Az intézetben egyébként az első analízist komoly kivizsgálások követik, majd ha a donor mindegyiken megfelelt, utána jön a mintaadás. De a folyamat itt még nem ér véget, fél év múlva újabb vizsgálatra kell menni, hogy biztosan nem volt-e közben fertőzés, a minták addig karanténban vannak, és csak utána kerülhetnek ki az IVF-centrumokba. A teljes költségtérítést csak ezután fizetik ki, és a férfiak igény szerint ajándékba kapnak még egy tízéves saját célú tárolást is.
Kiss Krisztina szerint a donorok számának növekedésén sokat segíthetne a a társadalmi szemléletváltás. „Európában a donorprogramról alapvetően úgy gondolkodnak, mint amivel segíteni lehet a családokat. Itthon ehhez képest hiába próbáltunk például egyetemeken hirdetni, a legtöbb helyen elutasították a megkeresésünket” – mondta.
Úgy véli, a szexuális neveléssel együtt azt is meg kellene tanítani a fiataloknak, hogy vigyázzanak az egészségükre, és legyenek nyitottabbak, tájékozottabbak a témában.
Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
3 Comments
Az orbán rendszer romboló hatása mindenben megmutatkozik
Az orbán rendszer romboló hatása mindenben megmutatkozik
Csak fejlődésnek indul a spermacentrifuga ipar
Rajtad már látszik is az orbánfóbia delírium tremens. 😁😂😀