Az emberek nem hisznek a Központi Statisztikai Hivatal inflációs adatainak
A Kormány szerint gyakorlatilag legyőzetett az infláció. De valóban így van ez? 2018 és 2024 szeptembere közt arra a kérdésre, hogy mekkora árnövekedés volt az előző 12 hónapban, a lakosság a KSH-hoz képest a közölt érték többszörösét érzékelte.
A lakosság és a KSH által érzékelt árszínvonal-változás eltérése ugrált az időszak során. 2021-ben és előtte a lakosság átlagosan 4-5-szer akkora inflációt érzékelt, mint a KSH adata, viszont ez 2022 és 2023 nagy részében 2-szeres érték alá csökkent, tehát a lakosság kevésbé becsülte felül (vagy a KSH alul) a teljes inflációt. 2024-re ez az érték viszont gyorsan több mint 7-szeresére növekedett, tehát amíg a KSH konzisztensen 4 százalék alatti számokat adott ki, addig a lakosság 20 és 30 százalék közé tette az egy évvel korábbihoz képest az árszínvonal-emelkedését.
Mindez kihat a várakozásokra is: az elmúlt 6 évben a következő 12 hónapban várható, illetve az elmúlt 1 évben tapasztalt infláció különbsége nagyjából 2,4 százalékpont volt, tehát az emberek általánosan hasonló kilátásokra számítottak, mint korábban. Ez utóbbi megfelel a szakirodalomnak (inflációs várakozások elmélete).
Nincs semmi probléma. Az eladósodott USA a háborús jóvátétel árát előre kérte. Nem bízik Európában.
A feketeseggű Magyarországban meg különösen nem bízik Európa. Van neki elég baja a saját inflációjával.
A külföldi cukorbeszállítók, cementbeszállítók annyiért adják a cukrot, cementet amennyiért csak akarják.
Nincsenek termelőeszközeink. Felismerték.
Kijelenthetjük, hogy a lakosság hazánk ellensége.