Az Európai Bizottság közel kilenc és félmilliárd eurós kifizetést hagyott jóvá Lengyelországnak, ami a legnagyobb összeg, amit az ország valaha kapott Brüsszeltől. A pénz a tavaly októberben leváltott Jog és Igazságosság (PiS) kormányzása alatt, a jogállamisági aggodalmak miatt befagyasztott forrásokból származik.
Az összeget a kormánypárt ígérete szerint a zöldenergiára való átállás támogatására, vasútfejlesztésre és az egészségügy javítására fordítanák.
Idén áprilisban, négy hónappal azután, hogy a Donald Tusk vezette új kormány színre lépett, a bizottság kifizette az első, több mint hatmilliárd eurós részletet a világjárvány utáni helyreállítási alapból. A júniusi EP-választásokat simán nyerte a kormányzó Polgári Koalíció, Tusk tíz év után győzte le a Jarosław Kacziński-féle PiS-t, a Fidesz korábbi szoros szövetségesét.
Az Európai Parlament jogi szakbizottsága május végén szinte egyhangúlag úgy döntött, beperli az Európai Bizottságot azért, mert tavaly karácsony előtt megalapozatlanul, kellő jogalap nélkül szabadított fel több mint tízmilliárd eurónyi befagyasztott forrást Magyarországnak. A per befolyásolhatja az uniós támogatások folyósítását, az uniós pénzek azóta is csak csepegtetve érkeznek az államkasszába.
A PiS eközben a magyarokon keresztül szerezné meg a piacvezető lengyel kereskedelmi tévét – a helyi sajtó burkolt orosz bevásárlást sejt a háttérben -, és a lengyel állami olajvállalat volt vezérigazgatója után nálunk bujkált Marcin Romanowski, a megbukott kormány miniszterhelyettese is – akit szintén éppen elszámoltatni próbálnak Lengyelországban.
A tavaly októberi választások után Mitrovits Miklós történésszel, polonistával elemeztük a helyzetet.
Címlapon: Ursula von der Leyen.
Az USA megengedte a kifizetést. Joe- Victoria- Ursula- Radosław – Donald Tusk paktum.
Ennyi.
Jó lesz a bányász végkielégítésekre.
Exportáljuk oda Miskolc polihisztorát , a mi Zsuzsánkat.
„Szakértők szerint a szén-dioxid-kibocsátás tíz legjelentősebb európai okozója tavaly mind széntüzelésű erőmű volt. Ezek az erőművek – szinte kizárólag Lengyelországban és Németországban – 2022-ben a villamosenergia-ágazat összes kibocsátásának egynegyedéért voltak felelősek”