Pusztán a számok viszonylatában Kína haditengerészete már jelenleg is a legnagyobbnak számít, ráadásul gyorsan fejlődik – írja a The Associated Press. A hírügynökség a rendelkezésére bocsátott műholdfelvételek és kínai kormányzati dokumentumok nyomán arról ír, hogy Kína megépítette egy olyan atomreaktor szárazföldi prototípusát, ami egy hadihajót is meg tud hajtani.
A kaliforniai székhelyű Middlebury Institute of International Studies kutatói akkor bukkantak a létesítményre, amikor Szecsuan tartomány egyik városa, Leshan mellett vizsgáltak egy hegyi területet. Azt feltételezték, hogy ezen a helyszínen egy olyan atomerőművet épít Kína, amiben atomfegyverekhez használható plutóniumot állíthatnak elő – helyette egy anyahajón is alkalmazható reaktor prototípusát fedezték fel a műholdképeken.
„A nukleáris meghajtású repülőgép-anyahajók Kínát az első osztályú haditengerészeti hatalmak közé sorolnák – egy olyan csoportba, ami jelenleg csak az Amerikai Egyesült Államokra és Franciaországra korlátozódik” – magyarázza Tong Zhao, a washingtoni Carnegie Alapítvány a Nemzetközi Békéért vezető munkatársa. Egyúttal megjegyzi: ez a kínai vezetés számára a nemzeti presztízst is szimbolizálná, erősítené a nacionalizmust, és az ország vezető hatalmi erejének képét is.
Pletykák szintjén régóta – a Fucsien bemutatásakor is – keringett az, hogy Kínának ilyen irányú tervei vannak, azonban ez a kutatás az első, ami megerősíti, hogy az ázsiai nagyhatalom egy repülőgép-anyahajó meghajtására is képes atomreaktort fejleszt.
Több jel is egy irányba mutat
A hamarosan üzembe álló reaktor a dokumentumok szerint egy Base 909 elnevezésű telephelyen felhúzott új létesítményben van – de a helyszínen még hat további reaktor is található működő, leszerelt, vagy építés alatti állapotban.
A 2020 és 2023 közötti műholdképek elemzése alapján a szakemberek több ház bontását és a reaktor helyszínéhez vezető vízi infrastruktúra építését is megfigyelték. A kapcsolódó szerződések szerint egy nyomottvizes reaktorról van szó, ami a kutatók szerint pont olyan, mint amit a haditengerészetben használni szoktak.
„Hacsak Kína nem fejleszt nukleáris cirkálókat, mint a hidegháború idején az Egyesült Államok és a Szovjetunió, akkor ez a projekt minden bizonnyal egy nukleáris meghajtású repülőgép-anyahajó fejlesztésére tett erőfeszítésekre utal” – összegezik a kutatók a 19 oldalas jelentésüket.
Egy sor előnye van a nukleáris meghajtásnak
Természetesen a hadiiparban nem a környezetvédelem a szempont akkor, amikor alternatívákat keresnek a hagyományos, belső égésű meghajtásra. A nukleáris energia révén egy hajó sokkal messzebbre eljuthat tankolás nélkül, arról nem is beszélve, hogy a gázolaj tárolására használt hely is szabadon felhasználható – így több tér marad a repülőknek, az azokat hajtó kerozinnak, valamint a fegyvereknek. Arról nem is beszélve, hogy több energia áll rendelkezésre a fejlett technológiák és fegyverek számára is, legyen szó a radarokról vagy épp az elektromágneses katapultokról.
Mint az Interesting Engineering megjegyzi: a nukleáris anyahajók révén Peking a Föld valamennyi tengerére és óceánjára kiterjesztheti a befolyását, így megkérdőjelezve az Egyesült Államok tekintélyét több fontos területen is.
Kína konkrét tervei azonban nem ismertek, csak sejtések vannak arra vonatkozóan, hogy az ország negyedik repülőgép-hordozója lehet-e az első, ami nukleáris hajtást kap. Mint az AP felidézi, még el sem kezdődtek a Fucsien tengeri tesztjei, a kínai illetékesek már meg is erősítették a negyedik hordozó építését – ám az atommeghajtásra vonatkozó kérdésre nem feleltek, csupán annyit mondtak, hogy „hamarosan bejelentik”. Ez azóta sem történt meg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának