Egy magyarországi mobilszámot tüntet fel, mégis egy kínai női géphang beszél valami érthetetlenséget nekünk. Egyre többen futnak bele ebbe a megmagyarázhatatlan dologba, de ha velünk történik és már felvettük, lehetőleg gyorsan tegyük le, ezek csalók.
Ráadásul, ha visszahívjuk ugyanezt a telefonszámot, az eddigi tapasztalatok szerint hétköznapi magyar emberek veszik fel, akiknek fogalmuk sincs arról, hogy számukat lemásolva valaki hívásokat intéz ismeretlenek irányába.
Az utóbbi időben egyre több magyar kap furcsa hívásokat magyar telefonszámokról: bár a telefonszám magyar, ha felvesszük a hívást, kínai géphang szól bele. A Blikk.hu magyarázata szerint a jelenség azonban globálisan is tapasztalható, főként azokban az országokban, ahol jelentős kínai diaszpóra él. A hívások mögött csalók állnak, akik adatokat akarnak kicsalni, pénzt szerezni vagy ellopni a hívóazonosítónkat.
Az új csalás majdhogynem kivédhetetlen, hiszen egy ismeretlen, de magyar telefonszámról érkezik a hívás. A Startlap egyik olvasója arról számolt be a lapnak, hogy ő például a hívás napján épp futárt várt, így azonnal felvette a telefont. Ami viszont meglepő volt számára, hogy egy gépi hang kínaiul szólt bele a telefonba. Ő szerencsés olt, mivel az előtte lévő napokban egy vlogban már hallott arról, hogy ha ilyet tapasztalunk, azonnal le kell tenni a telefont, hiszen a hívó valószínűleg lemásolja a telefonszámunkat, erre pedig már néhány másodperc is elég. Mivel azonnal kinyomta a hívást, nem esett áldozatul, ez azonban csak a szerencsén múlt.
„A probléma ezzel az új módszerrel az, hogy lehetünk bármilyen körültekintőek, elkerülhetetlen, hogy néha egy-egy magyar ismeretlen számról érkező hívásra válaszoljunk. Ha pedig felvesszük a telefont, már nem elég az, ha körültekintőek vagyunk és nem adunk ki érzékeny adatokat, mert úgy tűnik, már az is elég, ha csak csöndben pár másodpercig hívásban vagyunk és a csaló már le is tudja másolni a telefonszámunkat, amit aztán bármire felhasználhat” – tette hozzá.
A kínai közösséget szeretnék megtéveszteni
Mint kiderült, a hívások automatizáltak, és hivatalosnak hangzó üzeneteket közvetítenek kínaiul, amellyel elsősorban a hazánkban élő kínai közösséget szeretnék megtéveszteni. A hang azt mondja, hogy a kínai nagykövetség értesítését tolmácsolja, amely szerint van egy dokumentum, amit nem vettünk át, és ez hatással lehet a tartózkodási jogokra.
Speciális elkövetési technika
A hívószám-hamisítás egy speciális elkövetési technika, amelynek lényege, hogy az elkövetők módosítják a hívószámot, amely a hívott fél telefonjának kijelzőjén megjelenik, így elrejtve a valódi hívó fél azonosságát. Tehát nem a hívást kezdeményező telefonszáma jelenik meg, hanem jellemzően egy ismerős szám, például egy banké, így még hitelesebbnek tűnik, árulta el a lapnak Hürkecz Zoltán, a Bács-Kiskun megyei Rendőrfőkapitányság szóvivője.
Hozzátette, hogy minél sürgetőbb a hívás és az üzenet, annál gyanúsabb, így fontos, hogy átgondoljuk, mit is kérnek pontosan, gyanús hívás esetén pedig szakítsuk meg a beszélgetést.
A lap több szolgáltatót is megkeresett az ügyben, akik megerősítették, hogy a szóbeszéddel ellentétben nem a hívás fogadásával lopják el a telefonszámot a csalók. Reálisabb, hogy ha fogadjuk a hívást, biztosak abban, hogy használatban van a telefonszámunk, így nagyobb eséllyel használják fel azt egy következő csalás alkalmával. Mit mondjunk, meglehetősen megnyugtatónak hangzik.
A sárgák már a spájzban vannak!
Jaja! Az oroszokkal vodkáznak!
No várjunk csak, a mi vodkánkat isszák! Az anyátok p*csáját! 🙂