Skip to content

Sajóbábony. mindenki fél: a lakók a gyanús és bűzös gázoktól, a fejesek meg az újságíróktól

A város, ahol mindenki fél: a lakók a gyanús és bűzös gázoktól, a fejesek meg az újságíróktól

 

Egy augusztus végi éjszaka történt az a sajóbábonyi foszgénmérgezés, ami miatt négyen is kórházba kerültek. Szűkszavú polgármester, rendőrrel fenyegetőző biztonsági főnök, újságíróktól tartó ügyvezető igazgató, panaszkodó helyiek – riportunkban bemutatjuk, hogyan keseríti meg a bábonyiak életét az ipari park, aminek a múltjában két komoly robbanás, egy klórgázömlés és egy halálos mérgezés is van.

Nézzen az órájára, legyen szíves! Mit szokott csinálni ilyenkor?

– kérdezte Szilva István, Sajóbábony polgármestere, miután a sokadik próbálkozásra sikerült csak elérnünk telefonon. Dél volt, Szilva pedig kioktatott minket, hogy ilyenkor „normális ember” ebédelni szokott.

Azért mentünk Sajóbábonyba, mert a településről egy olvasónk jelezte: a település mellett ipari parkban foszgénmérgezés történt, és négyen kórházba kerültek. Ezt később a kormányhivatal, a rendőrség és a katasztrófavédelem is megerősítette. Szilva viszont hajthatatlan volt: telefonon annyit árult el, hogy

a négy kórházba szállított ember a gyár területén dolgozott, amikor a baleset történt, nem bábonyiak voltak, már jól vannak.

Ennél többet, ha tudott is, nem árult el nekünk, személyesen beszélni pedig annak ellenére sem tudtunk, hogy a telefonban jeleztük: ott állunk közvetlenül a hivatala előtt. Szilva nem értette, mit keresünk Sajóbábonyban: szerinte a hatóságok már mindent elmondtak a mérgezésről, ő ahhoz nem tud mit hozzátenni, a lakosság pedig nem volt veszélyben.

Így folytattuk utunkat a Sajóbábony mellett lévő ipari parkba. A park területén ért minket egy kellemes meglepetés: annak ellenére, hogy jeleztük, újságírók vagyunk, a portás gond nélkül beengedett minket a zárt park területére. Ez nem csak Magyarországon, de sehol a világon nem szokás. Csupán az indiai többségi tulajdonosú, növényvédő, gyomirtó szereket gyártó SPL Europe Kft., a korábbi Kischemicals sorompója előtt akadtunk el, amikor az egyik biztonsági őr jelezte, hogy nem mehetünk tovább.

Veres Viktor

A park területén van egy buszmegálló, ott beszéltünk egy olyan munkással, aki elmondta, tudomása szerint mi is történt augusztus 28-án. Mint mondta,

éjszaka történt a baleset az SPL-nél, ekkor szabadult ki foszgén a gyár területén.

Ő úgy tudja, hogy a telep hátsó, északi részén lévő foszgéntározóknál követhettek el hibát az éjjeli műszakban dolgozók, akkor juthatott ki a gáz a szabadba és lélegezhették be azt a környéken állók. A foszgén nem játék: ha valaki belélegzi, annak a tüdejét vizenyőssé teszi, egy bizonyos dózis felett pedig akár hat-nyolc órán belül meg is ölheti az embert. „Emberek vagyunk, hibázunk” – tette hozzá a férfi.

Azt az ipari telepen műszakjukban már végző, hazafelé tartó munkások és a kattintgató fotóriporterünket egyre szúrósabb szemmel nézegető biztonsági őrök is megerősítették, hogy a telepen gyakoriak a kisebb balesetek, gyakran megjelennek miattuk a rendőrség, a mentőszolgálat, vagy a katasztrófavédelem autói. „Amit lehet, megoldanak házon belül” – magyarázta lapunknak az egyik munkás, aki szerint csak akkor szólnak a hatóságoknak, ha tényleg nagy a baj. Az ipari parkban van egy mini tűzoltótelep is, ők avatkoznak közbe, ha házon belül kezelhető a gond. Ha négy ember foszgénmérgezést szenved, akkor azt nem lehet a gyár falain belül kezelni, így augusztus 28-án hajnalban ellepték a telepet a hatóságok emberei. A rendőrség lapunknak csütörtökön megerősítette: szakértők bevonásával vizsgálják a baleset körülményeit.

Veres Viktor

Apró közjáték, hogy miután a munkásokkal beszéltünk, egy fehér pick-up fékezett mellettünk. Az ipari park biztonsági főnöke volt, aki közölte: nem közterületen vagyunk, illegálisan fotózunk, azonnal rendőrt hív és kihívja az SPL ügyvezetőjét is. Mivel utóbbival, Lakatos Józseffel amúgy is szerettünk volna beszélni, nem ellenkeztünk. Végül viszont a biztonsági főnök által csak „Jóskának” szólított ügyvezető nem jött ki, miután meghallotta, hogy újságírók vagyunk. A biztonsági főnök pedig átnézte a képeket, megállapította, hogy semmi olyan nincs rajtuk, amivel kárt okozhatnánk a cégnek, majd otthagyott minket. Az SPL-nek küldtünk e-mailt is, cikkünk megjelenéséig nem kaptunk válaszokat.

Sajóbábonyba azonban nem csupán az augusztus végi eset miatt mentünk: több olvasónk is jelezte, hogy a településen gyakori, hogy szúrós gázszag terjeng. Ezeket pedig nem csak a telep melletti utcákban, hanem távolabb is érezni. Sőt, beszéltünk olyan helyivel is, aki szerint a szél a bűzzel sokszor nem csak Sajóbábonyt, hanem a környező településeket, Parasznyát, Varbót, Radostyánt, Sajólászlófalvát és Sajókápolnát is beteríti. Azonban a szagtól leginkább a bábonyiak szenvednek, főleg azok, akik közel laknak a telephez.

Egy Bacsó Béla úti műhelyben arról beszéltek, hogy az üzem területéről általában kora hajnalban szokott csípős, maró szag jönni, de olyan erősen, hogy ablakot sem lehet miatta nyitni. A szag pedig gyakori, van, hogy hetente érkezik. A helyiek foszgént emlegettek, de a foszgénnek nincs szúrós bűze: leginkább szénaszagnak írják le, akik már érezték. A szúrós szag mások szerint merkaptán lehet, ami állítólag az egyik legbüdösebb anyag a világon. Kis mennyiségben ártalmatlan, de ha valaki nagy dózist kap, akkor elszédülhet, hányhat, fájhat tőle a feje.

Veres Viktor

Elvileg pont az ilyen esetek észlelésére telepített Sajóbábonyba MoLaRi-t a katasztrófavédelem. A Monitoring és Lakossági Riasztó rendszert rejtő kódnév mögött országszerte 768 sziréna és 419 monitoring végpont, vagyis szenzor van. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 64 sziréna van összesen, a sajóbábonyi Ady Endre utca végén pedig mi is láttuk az egyik szenzort. Ha baj van, akkor a szirénák felbúgnak, figyelmeztetik, információval látják el a lakosságot. Augusztus 28-án éjszaka, amikor a foszgénmérgezés történt, a szirénák némák maradtak, a kiömlő gáz a hatóságok információi szerint nem volt veszélyes a lakosságra.

A MoLaRi azonban a helyiek szerint vagy nem működik rendesen, vagy nagyon magasan van a határértéke, ugyanis akkor sem kezd el ordítani, amikor nagyon erősen érezni a szúrós szagot.

Az Ady Endre utcában lakóknak elmondásuk szerint van más gondjuk is: egyikük szerint nincs rendesen megoldva az esővíz elvezetése, így nagy zuhéknál rendszeresen elönti a kertjüket a sár. Hivatalosan szerintük a szagot, vagy más gondokat felesleges jelezni: úgysem történik semmi.

A Laci nagy ember. Zsebébe’ van itt mindenki. Nem tudnak vele mit kezdeni

A helyiek bizonyos Lacit emlegetnek, mondván, a miskolci üzletember a tulajdonosa volt a sajóbábonyi ipari telepen álló egykori Kischemicalsnak, amire a helyiek a szagok miatt panaszkodtak. Az Opten szerint azonban már nem Kiss Lászlóé a növényvédő, gyomirtó szereket előállító cég, neki csupán az ipari parkban maradt részesedése. A korábbi Kischemicals már a Magyarországon bejegyzett SPL Europe Kft.-é, ezen a néven fut a gyár. Az SPL tulajdonosa az indiai Shiva Pharmachem Limited.

Ha itt döglünk meg, akkor se csinálnak semmit

– magyarázta egy Adyban lakó férfi, akitől megtudjuk, hogy korábban ő is rendszeresen riasztotta a hatóságokat a szúrós szag miatt.

Volt, amikor itt állt az utcában, a házam előtt az oltókocsi. Kiszáll a srác, mellkasán a gép, ami sikít, ha mérges gázt érez. Nem jelzett, nem csinált semmit. Dolgoztam a tűzoltókkal, mondtam neki, hogy tesó, ha az jelezne, az egész utcában mindenki halott lenne

– magyarázta a szerinte magas határértékre kalibrált gépről. Elmondása szerint nem csak a gyárból dőlő levegő tud éktelen büdös lenni, hanem a mellette elfolyó Bábony-patak is. A bábonyiaknak azonban mára sem energiájuk, sem idejük, sem pénzük nincs arra, hogy lerohangáljanak a patakhoz hajnalban mintát venni, majd mobillaborba vinni, kivizsgáltatni a mintát. Ez amúgy is a hatóságok feladata lenne szerintük.

Veres Viktor

A Miskolctól nagyjából 12 kilométerre lévő parkkal már csak annak múltja miatt is foglalkozhatna élénkebben a hatóság, hiszen ott korábban is történtek komoly balesetek. Legutóbb tavaly, amikor hasonlóan az augusztusi esethez, foszgén szabadult el a gyár területén, egy ember bele is halt a mérgezésbe.

A helyi önkormányzat 2015-ben pedig egy tájékoztató füzetben foglalta össze, hogy mi a teendő súlyos ipari baleset esetén:

Védelmi tájékoztató by HVG on Scribd

A Katasztrófavédelemnek pénteken küldtünk kérdéseket, hogy reagálhassanak a helyiek állításaira. A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Katasztrófavédelmi Főigazgatóság megkeresésünkre közölte: augusztus 14-én valóban kaptak lakossági bejelentést arról, hogy bűz van Sajóbábonyban. Kivonultak, mobillaborjuk pedig másnap helyszíni méréseket is végzett, nem találtak a levegőben káros anyagot. A szag viszont ott volt: a katasztrófavédelem a hvg.hu-nak azt írta, hogy az ipari parkban karbantartás volt, annak a szagát érezhették a helyiek, a lakosság viszont nem volt veszélyben. (A katasztrófavédelem válaszát a cikk megjelenését követően  illesztettük be az anyagba.)https://hvg.hu/itthon/20230914_sajobabony_foszgenmergezes_riport



               

Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.



2 Comments

  1. Tiszektas Tetvek
    2024.11.18. 11:14

    Épp ideje volna a pöcsükre lépni ezeknek is.

    1
    1
  2. Névtelen
    2024.11.27. 10:12

    Szóljatok a zsuzsikának. Ha a cementgyárat elintézte egy kis vegyi üzem nem lehet neki akadály.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük