Megnyílt a Nemzetközi Béketeremtők Intézete a Széchenyi István utca 90. szám alatt található gyönyörű belvárosi társasház 1. emeletén, november 20-án, szerda este. Az új helyszín kulturális, tudományos és közéleti programoknak ad otthont, valamint a messiáshívő zsidó közösség közösségi tereként is szolgál majd. Az ünnepélyes megnyitó részeként a 2010-ben alakult RecitaTrio együttes hangversenyét hallhatta elsőként a közönség, amelynek tagjai: Vihula Mihajlo gitáron, Kékes Zsuzsanna ütőhangszereken, és Szurasenkó Dániel furulyán, többnyire barokk zenét játszottak.
Bővülő programkínálat
„Ez 2021 óta – megalakulása évétől – várva várt pillanat a Nemzetközi Béketeremtők Ligájának életében. Régóta feszítetten és olykor szenvedések árán végeztük a munkát. Bíztunk abban, hogy egyszer eljön az idő, amikor saját ingatlanban elindulhat a ligának az intézete. A Lichtenstein Galériából, a Hunyadi János utca 4. szám alól már korábban is terveztük, hogy elköltözünk, mert szerettük volna kibővíteni programpalettánkat. Most nagyon hálásak vagyunk azért, hogy 145 négyzetméteren itt lehetünk ezen a csodálatosan szép helyen, amely konferenciateremből, irodahelyiségből, mellékhelyiségekből, konyhából és nagy előtérből áll” – ismertette Szurasenkó Dániel, a Nemzetközi Béketeremtők Ligájának elnöke, az intézet vezetője, aki köszönetet mondott az ingatlan tulajdonosainak, Szász Csabának és feleségének.
„Igyekszünk színvonalasabbnál, színvonalasabb programokat szervezni. Lesznek majd könyvbemutatók, kiállításmegnyitók, kamarakoncertek, tudományos értekezések és közéleti beszélgetések is” – ígérte az intézetvezető.
Utóbbi jegyében november 25-én, hétfőn érkezik Avnija Hafuzi tiszteletbeli albán konzul, akivel az albán-magyar kapcsolatokról fognak beszélgetni. Orosz Margit író, költőnek, a Magyar Kultúra Lovagjának november 28-án, csütörtökön, 17 órától mutatják be legújabb kötetét. December 2-án, hétfőn, 10 órától pedig Béketeremtő Szimpózium címmel tudományos konferenciát rendeznek, ahová Sulok Zoltán, a Magyarországi Muszlimok Egyházának elnöke érkezik.
Tizenhét ország, négyszáz tagja
„A koronavírus járvány előtt, 2020 februárjában Dél-Koreába utaztam repülőn egy világbéke csúcstalálkozóra. Akkor még nem ismertem a hölgyet, aki mellettem ült, de sokat beszélgettünk. Öt óra beszélgetés után kiderült, hogy ugyanarra a rendezvényre megyünk. Vele, Prof. Dr. Balázs Judittal, mostanra szervezetünk főtitkárával határoztuk el a visszafelé úton, hogy milyen jó lenne egy olyan szervezetet létrehozni, ami a béketeremtésért felelős” – idézte fel a kezdeteket Szurasenkó Dániel, akinek nagy tapasztalata van rendezvények szervezésében. Elmondta azt is, hogy 2010 óta több mint háromszáz kulturális, zenei, gasztronómiai és vallási rendezvényt szervezett.
Megosztotta, hogy januárban Grúziában egy konferencián járt, ahol rajta kívül öt másik személyben fogalmazódott meg a Nemzetközi Béketeremtők Ligájához hasonló szervezet létrehozása. Akkor invitálta őket a már létező ligába. Az ő támogatásukkal érték el, hogy a ligának mostanra több mint négyszáz tagja van, tizenhét országból, Miskolcról huszonhét. Tagjaik adományaiból és rendezvényeik bevételéből tudják majd fenntartani az új intézetet is.
Fontos a párbeszéd, találkozás
„Már hétfő délelőtt volt alkalmam megtekinteni ezt a csodálatos közösségi teret. Akkor szót ejtettünk Szurasenkó Dániellel a beszélgetés és a találkozások fontosságáról, de a zene, a dal, a hang és az ének csodájáról is. Emellett bemutatta azokat a szervezeteket, amelyeket képvisel és vezet. Kitértünk néhány szó erejéig a világban zajló eseményekre, feszültségekre, harcokra és az emberekben megfogalmazódó érzésekre” – mondta köszöntőjében Kovács Zsuzsanna, Miskolc önkormányzata Kulturális és Sport Osztályának vezetője, aki tolmácsolta Tóth-Szántai József polgármester jó kívánságait is.
„Kívánom, hogy az épület Miskolc közepén jelölje ki az itt megjelenő közösség szellemi, kulturális és tudományos helyét is városunk szívében! Ha megérkeznek ide nehéz lelki csomagjukkal, szabaduljanak meg azoktól és töltődjenek fel a fülükön keresztül a szívükig ható csodák által” – tette hozzá.
Megemlítette, hogy minderről a bölcs csodarabbi története jutott az eszébe, akiket feszültséggel és panaszokkal telve vártak az emberek, mert tőle remélték minden problémájukra a megoldást. Ő nem tett mást, mint, hogy mélyen a jelenlévők szemébe nézett és elkezdett halkan dúdolni. Csatlakoztak hozzá, majd a dúdolást ének váltotta föl, amihez egyre többen és többen csatlakoztak. Majd elkezdett táncolni. Néhányan azonnal, mások később csatlakoztak hozzá és így táncoltak hosszú ideig. Amikor lecsendesedett a terem, csak ennyit mondott. Remélem minden kérdésükre választ adtam.
Hány embernek tartozik a fő béketeremtő? Csak kérdem.
Jogerős már?