De a következő hónapokban tisztogatásra készül a közszolgálatban, és megkötné a bírák kezét – ily módon súlyos károk elé néz a demokrácia a tengerentúlon. Az elnök megfordítja a marxi mondást, mert nála az első időszak volt bohózat, és most jöhet a tragédia.
A liberális demokrácia világszerte defenzívába szorul, és ezt drámai módon felerősíti az amerikai választás eredménye. Szerencsére egyetlen politikus sem olyan démoni, mint egykor Hitler volt, de azért a Führer élettérelmélete visszatükröződik, amikor Putyin „orosz világról” beszél.
Mitikus elemek jelennek meg a nemzeti-konzervatív Orbán Viktor és Jaroslaw Kaczynski ideológiájában is. Mindkettő áldozatnak állítja be saját nemzetét. Trump nacionalizmusa ezzel szemben banális, ugyanakkor nagy liberális ellenállásba ütközik. Ez különbözteti meg az uralmát Putyinétól és Hszi Csin-pingétől. A NATO-ból nem fog kilépni, de az kérdéses, tartja-e magát a kölcsönös segítségnyújtás elvéhez.
Egyébiránt az látjuk, hogy megrendült a bizalom a jogállam iránt. Az emberek egyre kevésbé hiszik, hogy működnek a parlamentáris demokrácia játékszabályai, ezért a demokráciák válságba kerültek. Új árok alakul ki Kelet és Nyugat között, neototalitárius államok állnak szemben liberális demokráciákkal.
Az utóbbiak értékei azonban továbbra is vonzók világszerte, pont ettől félnek a diktatúrák. A jogállamok ellenben erre alapozhatják önbizalmukat és reményeiket. Az azonban hiba volt a részükről, hogy a társadalom széles rétegeiben olyan érzés alakulhatott ki: a hatalom egyszerűen túl sokat vár el tőlük.
Mert például Németországban meg kell oldani a rendezett bevándorlást, mivel a gazdaság igényli a munkaerőt, ám ez nem korlátozhatja az arra jogosultak menedékjogát. De ez csak akkor lehetséges, ha a kormány nem hagyja, hogy bárki visszaéljen a lehetőséggel, és figyelembe veszi, hogy az ország hány embert tud befogadni, illetve integrálni.
Viszont hogy hová vezet, ha a demokratikus pártok csak ímmel-ámmal veszik fel a kesztyűt a jobboldali szélsőség ellen, azt megmutatták a legutóbbi kelet-németországi választások. Meg kell küzdeni ezekkel a mélyen illiberális és Nyugat-ellenes pártokkal, ennek része a történelmi és politikai felvilágosítás – fejtette ki Heinrich August Winkler a Die Zeitban.
Fotó: miskolci illiberálosok