Orbán spanja Netanjahu olyan emberek társaságába keveredett, mint Vlagyimir Putyin orosz elnök, Omar Basir szudáni exdiktátor, Szaif al-Iszlam Kadhafi, a néhai líbiai zsarnok fia vagy Joseph Kony ugandai hadúr

Valóban nem mutat jól, hogy Netanjahu az ICC által megvádolt olyan emberek társaságába keveredett, mint Vlagyimir Putyin orosz elnök, Omar Basir szudáni exdiktátor, Szaif al-Iszlam Kadhafi, a néhai líbiai zsarnok fia vagy Joseph Kony ugandai hadúr. Sőt a mélységesen felháborodott, a meg nem értéstől és a mellőzöttségtől lesújtott izraeli vezetés és közvélemény azt is abszurdnak tartja, hogy Netanjahu és Gallant egy csoportba került az ICC-körözés által érintett három Hamász-vezérrel, akik közül kettőét visszavonták, mert Izrael likvidálta őket. Izrael a harmadik megölését is megerősítette, de arról a hágai bíróság még nem bizonyosodott meg.

Az ICC döntése saját magára nézve is katasztrofális következményekkel járhat, mivel rendkívül megosztja a világot. Az USA – amely nem csatlakozott a bíróságot létrehozó Római Statútumhoz – jelenlegi elnöke,

Joe Biden elítélte és gyalázatosnak nevezte az ICC döntését,

a hatalom átvételére készülő republikánusok pedig annyira felháborodtak, hogy szankciókkal fenyegették meg az ICC-t. Oroszország, India és Kína sem tagja az ICC-nek, inkább hallgat, és míg a Közel-Keleten általában üdvözölték a döntést, Izrael arab partnerei közül egyedül Jordánia teljes jogú tagja a bíróságnak.

Az EU mind a 27 tagországa csatlakozott a római okmányhoz, ahogy Nagy-Britannia is – nekik kötelességük lenne őrizetbe venni a megvádolt személyeket. Ugyanakkor az elfogatóparancs mélységesen megosztotta az európai országokat, sőt még egyes államokon belül is ellentmondásba keveredtek a kormány tagjai. Elsőként Orbán Viktor űzött gúnyt a bíróságból, amikor szinte nyomban Magyarországra hívta Netanjahut. Az EU két meghatározó tagja, Németország és Franciaország sem közölte, hogy eleget tenne-e a felszólításnak az őrizetbe vételre, ahogy Csehország és Ausztria is elutasítóan nyilatkozott. De Hollandia, Spanyolország, Portugália, Olaszország, Finnország, Szlovénia és Írország jelezte, az ICC-tagságból következő kötelezettségüknek megfelelően cselekszenek, és így tett Nagy-Britannia is. Megfigyelők szerint inkább az a valószínű, hogy Netanjahu az EU valamennyi tagországát kerülni fogja.