Politikai öngyilkosság, ha Magyar Péter bárkivel összeáll a régi ellenzékből

Magyar a számok alapján nincs rászorulva semmilyen ellenzéki összefogásra, és hiteltelenné tenné a rendszerváltó üzenetét. Mégis elindult a héten a vita. Elemzés öt pontban.

READ IN APP

Legyél te az 50. támogatóm! Egy hónappal ezelőtt hirdettem meg, hogy a podcast műsorom kiszámítható működéshez anyagi támogatásra lenne szükségem. A pénzt a stúdióbérlésre, az utómunkára, a vágásra költöm. Köszönöm, hogy egy hónap alatt ennyien küldtetek pénzt, nektek köszönhetően még az idén el tudom indítani a műsort, hamarosan jövök a bejelentéssel itt, a hírlevélben. De még egy támogató hiányzik, hogy meglegyen az 50 a hónapban. Legyél te az ötvenedik! Köszönöm, ha havi 7 euróval (ez most kicsit több is, mint 2800 forint) te is hozzájárulsz, hogy továbbra is független elemzőként dolgozhassak, és ez a műsor rendszeresen jelentkezzen. Kérlek, hogy ha feliratkozol, állítsd be a havi, éves vagy alapítói támogatást. Ha pedig feliratkoztál akkor az „Upgrade to paid” gombra kattintva tudod ezt megtenni.

Legyél te az ötvenedik támogatóm!

„Szerezzenek munkát, próbálják ki magukat a privátszférában 2026 után.” Magyar Péter 24.hu-nak adott nyilakozata erősen felzaklatta ha nem is a teljes ellenzéki közvéleményt, de a régi ellenzéki képviselőket biztosan. Magyar ugyanis kerek perec közölte, hogy “nem lesz előválasztás, koordináció, alku a hivatalban lévő képviselőkkel”. Hadházy Ákostól Szabó Tímeán át Orosz Annáig sorban jöttek a Facebook-posztok arról, mennyire kikérik maguknak ezt a hangnemet és hozzállást.

Ezzel már 2024 végén elkezdődött arról a kommunikációs csata, hogy Magyar Péternek össze kell-e a fognia a régi ellenzéki pártokkal, vagy legalábbis némely képviselőjével. Tud-e Magyar úgy nyerni, hogy nem kooperál velük, vagy budapesti választókerületekben bukhat el emiatt?

Érdemesnek látom ezért már most végigelemezni, hogy Magyar milyen érvek alapján mérlegelte, hogy bárkivel összefogjon-e, vagy olyan képviselőnek ajánljon jelöltséget, aki eddig is valamelyik ellenzéki pártban politizált. Magyar ugyanis egy teljesen más történetet kezdett el mesélni az idén tavasszal, amelybe nehezen fér be a régi ellenzékből bárki is. Erre a leglátványosabb bizonyíték, hogy Magyar mennyi embert tud a saját, új történetével megszólítani. A Tisza elnökének országjárása péntek este Székesfehérvárra ért, és ott ekkora tömeget tudott megmozgatni.

A régi ellenzék legnagyobb pártja a mérések szerint a Demokratikus Koalíció, bár ez a párt is a parlamenti bejutás küszöbén táncol. A DK szintén péntek estére hirdetett fáklyás tüntetést a budapesti választókerületek átrajzolása ellen. Gyurcsány Ferenc pártja az ellenzéki bástyának számító Budapesten ugyanebben az időpontban az alábbi képen látható mennyiségű embert tudott összehozni. Ez a fotó a DK oldaláról származik, és direkt azt a képet kerestem, ahol a legtöbb ember látszik.

A két fotó jól szemlélteti az erőviszonyokat a Tisza és a régi ellenzék között, vagyis nem véletlen, hogy Magyar magas lóról beszél a többi ellenzéki párt képviselőivel. De érdemes megvizsgálni milyen következményei lennének, ha Magyar nem a konfrontáció, hanem az összefogás felé mozdulna. Az ellenzéknek ugyanis Budapesten jelenleg összesen 17 parlamenti képviselője van, és kétségtelen, hogy őket jobban ismeri az ellenzéki közvélemény, mint a még meg nem nevezett tiszás jelölteket. Ebben az elemzésben azokat a szempontokat veszem végig, amelyek indokolják, miért jutott Magyar Péter arra az elhatározásra, hogy egyetlen ellenzéki képviselőnek sem biztosítja a túlélést. A következő öt ponton megyünk végig.

1. Magyar nincs rászorulva az összefogásra a számok alapján

2. Újak lesznek a választókerületi határok, sokaknak lesz új képviselőjük

3. Hiteltelenné tenné Magyar fő üzenetét bármilyen összefogás

4. Káros az ellenzéknek, ha elindul a vita, hogyan induljanak együtt

5. A régi ellenzéki aligha a Tisza érdekeit képviselné a parlamentben

Köszönöm, ha megosztod az elemzést, és követed a Facebook-oldalamat is!

Share

1. Magyar nincs rászorulva az összefogásra a számok alapján

“A nap híre, hogy a TISZA már a Fidesz-DK-Mi hazánk közös listát is legyőzné. Talán meg kellene hívni a Munkáspártot is” – Magyar Péter csütörtökön így ünnepelte a Medián legfrissebb mérését, amely 11 százalékpontos előnyt mért a Tisza javára a Fidesz előtt. Még pár héttel ezelőtt is elképzelhetetlennek tűnt az, hogy bármilyen adatsorban azt olvassuk, hogy Tisza-Fidesz 47-36, ez ugyanis már közelít ahhoz, hogy a jelenlegi rendszerben a Tisza akár a kétharmados többség közelébe jusson.

A Medián felmérése nem egy párt, hanem a HVG megbízásából készült, és a legutóbbi országgyűlési választások előtt ez a kutatóintézet becsülte meg legjobban a fideszes tarolást, tehát mindig illik komolyan venni. A kutatással kapcsolatban azonban sorakoztak a kérdéseim (a Facebookon kövess be a gyors elemzéseimért), amelyek leginkább azt érintették, hogy az elmúlt hetekben mi indokolta vajon a Fidesz táborának ekkora mértékű csökkenését: a Mediánnál egy hónap alatt öt százalékpont az esés.

A mostani elemzésem szempontjából azonban a kisebb pártok adatait vizsgálom. Eszerint a két nagy párt mellett csak a Mi Hazánk jutna be a parlamentbe, a DK és a Kutyapárt nem. Ez az adatsor azt üzeni, hogy Magyar Péternek nincs oka életben tartani bármely párt bármelyik képviselőjét, hiszen az ellenzéki szavazók láthatóan mindenféle összefogás nélkül is a Tisza felé áramlanak.

A jelenlegi politikai megosztottság és párhuzamos valóságépítés szép bizonyítéka, hogy a Medián mérése után nem sokkal kijött a Századvég mérése is, amely viszont Fidesz-előnyt mutat, és másfajta közhangulatot jelez.

Erről a felmérésről is írtam gyorselemzést a héten, és ebből azt emelném ki, hogy a Századvég szerint is csökken a Fidesz tábora, a Tiszának pedig nem ártott a hangfelvételes ügy. (Erről a korábbi részletes elemzésem: Öt tényező határozza meg, mennyit ártanak Magyar Péternek a hangfelvételek.) Ha a kisebb pártokat nézzük, itt ötpárti parlament rajzolódik ki: eszerint a Mi Hazánk mellett a Kutyapárt nagyon simán, a DK pedig éppen hogy bejut. A többi ellenzéki párt itt is mérhetetlen, nem létező kategóriában van.

Magyar Péter tehát simán játszhat arra, hogy egyéniben a többi ellenzéki párt szavazója simán átszavaz majd a tiszás jelöltre, egész egyszerűen amiatt, mert a Tisza tudja megjeleníteni a kormányváltás esélyét, és még egy kutyapártos vagy DK-s szavazó is Magyar Péter pártjának jelöltjében látja majd az erőt, hogy legyőzheti a Fideszt.

Ez ugyanis a kulcskérdés: hogy a Tisza el tudja hitetni, hogy az ő jelöltjei az esélyesek egyéniben is. A 21 Kutatóközpont héten közölt felmérése szerint – ez a Momentum megbízásából készült – az ellenzéki választók többsége úgy látja, a Tisza egyedül is képes legyőzni a Fideszt. (Hvg.hu: 21 Kutatóközpont: A válaszadók szerint Magyar Péternek nem kell koalíciós partner, de lenne egy politikus, aki javítaná az esélyeit)