A Leves és Borsod Burger üzletében ültek össze hétfő este azok a változást kívánó helyiek, akik elkötelezettek abban, hogy a belváros egyik legsürgetőbb építészeti kihívásával szemben – ha apró lépésekben is, de – felvegyék a küzdelmet. A szervezők a Széchenyi 85-87. kapualjának sorsával foglalkozó első szélesebb körű egyeztetésnek szánták a rendezvényt.
Fotó. Régi miskolci kapualj
A lokálpatrióta aktivizmus gyújtópontja az a tavaly ősszel alakult MiskolcÉrt Közösségi Alapítvány, mely támogatóitól másfél millió forintot gyűjtött össze a belváros megszépítésére. A támogató szervezet szerepfelfogása szerint a helyiek és a városi közösségeinek elképzeléseit, ötleteit hivatott pénzügyileg támogatni, sőt, az ötletek megvalósításához szakmai támogatást is nyújtani – idézte fel Mató Edina elnök a rendezvényen.
Civil kurázsi a sötét kapualjban
Jakab Zsolt kuratóriumi tag hozzáfűzte, idén szeptemberben négy pályázat támogatása mellett döntöttek, melyből az egyik a kapualj tőszomszédságában lévő vendéglátóegység által kezdeményezett felújítási projekt. A vállalkozás egyik tulajdonosa, Bárczi Tamás a megjelentek előtt hangsúlyozta: nemcsak egy átlagos kapualjat szeretnének, hanem egy olyat, amely egyedi látványosságként is szolgálna, és inspirálóan hatna a főutca többi elhanyagolt része számára.
Mint megtudtuk: az egyébként igencsak forgalmas kapualj állapota rendkívül leromlott, sürgős beavatkozást igényel – a kilátástalanságot sugárzó elhagyatottságból azonban csakhamar kivirágozhat egy újdonsült közösségi tér. Szándék nyílt ugyanis arra, hogy a közösségi tervezésbe helyi művészeket is bevonjanak.
Egyes elképzelések szerint a felújított kirakatok folyamatos kiállítótérként szolgálnának, világítást is kapnának. Vagyis az elvárt minimumnak tekintett akadálymentes és biztonságos közlekedésen felül hangulatos pillanatokat is szerezne a kapualj – még ha jelenleg meg is kell erőltetnünk a fantáziánkat ehhez.
Nyitott kapualjat döngetnek
Az önkormányzatnak mindenesetre nem haladja meg a képzelőerejét. Olyannyira, hogy a témában néhány hónapja már egyeztetést indítottak a sétálóutcán lévő szolgáltatókkal és üzletekkel. A múlt csütörtöki közmeghallgatáson pedig Tóth-Szántai József polgármester kifejtette: a városvezetés a 85-87. szám közti kapualj rehabilitációjára egy olyan kísérleti projektként tekint, melytől a probléma hosszútávú megoldását remélik.
A hétfői közösségi egyeztetésen Szunyogh László főépítész mellett a Főépítészi Kabinet részéről Tóth Viktor ismertette a majdani rendezés technikai és jogi eshetőségeit. A szakember röviden felvázolta annak az Ady-hídtól egészen a Városház térig terjedő nyilvántartásnak a tanulságait, melyek mentén a hatósági és tulajdonosi leágazásokkal jócskán megtűzdelt kérdéshez nyúlni lehet majd egyáltalán.
Ahogy az a szakmai beszámolóból kiderült: az országban nem csupán Miskolcon ennyire leromlottak a kapualjak. Másutt azonban, ahol már rendbe szedték azokat, ott átfogó és széleskörű egyeztetés előzte meg a munkálatokat.
Annál is inkább – ecsetelte Tóth Viktor – miután a tulajdonosok és a bérlők felkeresését követően az önkormányzat a legtöbb esetben csak és kizárólag a kormányhivatal és a Miskolc Holding bevonásával tudja megtenni a folyamat előmozdításához elengedhetetlen lépéseket. Az építész végezetül azonban leszögezte, hogy a civilek és a Városháza szándékai vitathatatlanul egybeértek – ez pedig bőven ad okot bizakodni a folytatásban.
Sok beszédnek sok a (kapu)alja! Nem hinném, hogy amikor a Marsra való utazást tervezi az emberiség, a miskolci kapualjakat csak ilyen tudományos-fantasztikus körítésekkel és bonyolult előkészítésekkel , hangzatos speciális rászerveződésekkel lehet használhatóvá és esztétikailag is élvezhetővé tenni.
A „más városokban is vannak hasonlóan elhanyagolt kapualjak” felütés pedig kifejezetten olcsó és ráadásul nem releváns hivatkozás.
SZERINTED A KOCSONYAFESZTIVÁL ALATT HOVA FOGNAK HUGYOZNI ?
Remélem annak a fejére, aki engedélyezi ezt a szart