Magyarországon három olyan inváziós szúnyogfaj is jelen van, amelyek potenciálisan kórokozókat terjeszthetnek, ezért kell őket folyamatosan figyelemmel kísérni. A HUN-REN Ökológiai Központ kutatói a lakosság és a mesterséges intelligencia segítségével egy olyan előrejelző rendszert fejlesztettek, amelyet a járványkezelésben is fel lehet használni.
Itthon három, eredendően Ázsiában honos szúnyogfaj, a tigrisszúnyog, a japán bozótszúnyog és a koreai szúnyog az, aminél nem árt az éberség, mert több, olyan súlyos betegség közvetítői lehetnek, mint például a dengue-láz, a chikungunya-láz, a zikaláz vagy a sárgaláz. De ezek a szúnyogok nemcsak az emberi egészségre lehetnek veszélyesek, hanem az állatira is, mert a kutyák körében terjeszthetik a szív- és bőrférgesség kórokozóit, a Dirofilaria fonalférgeket is.
Az inváziós csípőszúnyogok elterjedését 2019 óta a Szúnyogmonitor nevű oldalon lehet követni. E projektben a kutatók az úgynevezett citizen science (közösségi tudomány) megközelítésre hagyatkoznak: a laikusok bejelenthetik, ha valahol észlelni vélik az egyik említett fajt. A fotó formájában beküldött észleléseket a kutatók ellenőrzik, rendszerezik, és az adatokat további statisztikai elemzésnek vetik alá. A kutatócsoport most egy új modellt fejlesztett, amely képes megjósolni, hogy hol várható az egyes fajok felbukkanása az ország különböző pontjain.https://telex.hu/techtud/2024/12/04/szunyogterkep-mesterseges-intelligencia-invazios-szunyogfaj-elterjedes-okologiai-kutatokozpont-modell
Miskolc környékén a bugrisszúnyog a gyakori.