Irán október 1-jén igen komoly légicsapást mért Izraelre. Több mint 180 ballisztikus rakétával támadott meg izraeli katonai célpontokat, főleg két légi támaszpontot. Idén tavasszal történt meg először, hogy Irán közvetlenül lőtt a több mint ezer kilométerre fekvő izraeli célpontokra, de az októberi támadás volt eddig legsúlyosabb közvetlen támadás Irán részéről.

Az első bejelentések szerint az akció nem volt hatásos, de később műholdfelvételek alapján nyilvánvalóvá vált, hogy mintegy harminc rakéta találta el a dél-izraeli Nevatim légi támaszpontot és környékét. Ezen a bázison állomásoztak Izrael legmodernebb, F–35-ös vadászgépei is, és bár hivatalosan nem rongálódtak meg, ezt szinte lehetetlen kívülről ellenőrizni. Izrael válaszul október végén jelentős légicsapást mért az iráni légvédelemre és egyes dróngyártó üzemekre.

Az iráni légi fenyegetés mostani szintjét mindenesetre mára annyira komolynak ítélte az Egyesült Államok, hogy október 13-án bejelentette: az egyik legmodernebb, ballisztikus rakéták elleni légvédelmi technológiájukat, a THAAD rendszert (Terminal High Altitude Area Defense) is megosztják Izraellel. A fenyegetés felméréséhez érdemes röviden áttekinteni, hogy miért rakétáznak és mivel lőhetnek Iránból.

Régóta inkább a rakétákhoz férnek hozzá

Az arab–izraeli ellentéthez hasonlóan az iráni–izraeli konfliktust is gyakran állítják be valamiféle kibékíthetetlen etnikai vagy vallási ellentétként, de ez nincs így. Irán és Izrael között évtizedekig kifejezetten jó volt a kapcsolat, Irán volt például a második muszlim ország, amelyik 1948-ban elismerte Izrael államot.

Ehhez kapcsolódóan: Kerüljön képbe Izrael és a Hamász háborújáról!

Az 1979-es iráni forradalom törte meg a jó viszonyt, miután az ország iszlám fundamentalista diktatúrává alakult át, és Hámeini ajatollah kinevezte az USA-t nagy sátánnak, Izraelt pedig kis sátánnak. Ezzel együtt Izrael eleinte korlátozottan még segítette Iránt az 1980–1988 közt zajló, Irak elleni háborúban. Később azonban az iráni vezetés proxymilíciákat kezdett felépíteni Izrael ellen Libanonban, Szíriában, valamint Jemenben, és így a kapcsolat hamar erősen ellenségessé vált. Mára az iráni vezetés deklarált ideológiai célja Izrael állam teljes megsemmisítése.