Gazdasági bizalomvesztésben a kormány

Gazdasági bizalomvesztésben a kormány

Hiába igyekszik a kormány egyre intenzívebben kommunikálni, hogy jövőre jön a gazdasági kilábalás, a jelek szerint a közhangulatot inkább a sorra megjelenő romló gazdasági adatok és tapasztalatok határozzák meg.

Miért fontos ez? A két jelenleg legnépszerűbb párt közül minden felmérés szerint a Fidesz támogatottsága csökken, a Tiszáé növekszik, és ennek egyik fő oka az lehet, hogy a szavazótáborok nem hisznek a beígért gazdasági fellendülésben.

Számokban: A kormánytól független közvélemény-kutatóknál a Fidesz támogatottságának átlaga a pártválasztók körében a július és szeptember közti 41,5 százalékról 38-ra csökkent, a Tiszáé 34-ről 40-re nőtt.

  • A kormányközeli kutatóknál 46-ról 44 százalékra csökkent a Fidesz, és 32-ről 35 százalékra nőtt a Tisza támogatottsága.

Felülnézet: ahogy azt például a 21 Kutatóközpont 2020-as tanulmánya hosszú távú adatsorok alapján kimutatta, Magyarországon a gazdasági helyzet és az aktuálisan hatalmon lévő kormány támogatottsága között általában erős összefüggés van.

Alulnézet: a lakossági bizalom csökkenését alapvetően a sorra érkező rossz gazdasági hírek okozhatják, folyamatosan gyengül a forint, a harmadik negyedéves növekedési adat elmaradt a várakozásoktól, elbocsátásokról és a német autóipar válságáról is rendszeresen lehet hallani.

  • A Závecz Research friss kutatása szerint a Fidesz szavazóinak 87, a Tisza-szavazóknak pedig 88 százaléka véli úgy, hogy jövőre romlani vagy stagnálni fog az anyagi helyzete.

Tovább a G7 cikkéhez