Damaszkuszt is bevették a felkelők, Aszad elmenekült
Véget ért Szíriában Bassár el-Aszad 24 éves uralma. A Reuters két szír tisztviselőre hivatkozó jelentése szerint a diktátor repülővel ismeretlen helyre távozott Damaszkuszból, a szír fővárosból, ahol ünneplő tömeg árasztotta el az utcákat. A lázadó erők, amelyek november végén indítottak meglepetésszerű offenzívát, állításuk szerint elérték a fővárost, és már be is hatoltak.
A lázadók azt is bejelentették, hogy behatoltak a rettegett Szajdnaja börtönbe, ahonnan kiszabadították a fogva tartott ellenzékieket. A lázadók fő ereje, a Hajat Tahrir al-Sám (HTS) fegyveresei szombaton Homszot is elfoglalták, ez nyitotta meg az útjukat Damaszkusz irányába. Ez már a harmadik jelentős győzelmük volt offenzívájuk november 27-i kezdete óta, Alepó és Hama elfoglalása után.
A Euronews beszámolója szerint a szíriai hadsereg parancsnoksága vasárnap a hajnali órában tájékoztatta a katonaságot arról, hogy Aszad uralma véget ért. A lázadók állításuk szerint elfoglalták az állami rádió és tévé központját is.
Aszad kevés támogatást kapott az elmúlt napokban szövetségeseitől. Oroszország csak korlátozott légi támogatást nyújtott, az orosz erők a kormányerőkkel együtt húzódtak vissza a lázadó offenzíva elől. Irán pedig, Aszád rezsimjének fő támogatója, pénteken megkezdte katonái és diplomatái kivonását az országból.
Hogy történhetett mindez ilyen gyorsan? A nemzetközi szakértők első reakciói alapján Bassár el-Aszad szíriai elnök hadseregét megtizedelte az évekig tartó háború ráadásul a külső segítők Oroszország, Irán és a Hezbollah saját konfliktusaikkal voltak elfoglalva.
A Fehér Ház egyelőre csak annyit közölt, hogy Joe Biden amerikai elnök figyelemmel kíséri a rendkívüli eseményeket – írta a BBC.
Bassár el-Aszad 2000 júliusában került hatalomra, és kemény apja után az ország azt várta, hogy a Nyugaton tanult fiatal politikus amolyan reformer lesz. A mindössze 34 éves számítógép-rajongónak tartott fiatal politikus azonban, amint ellenállásba ütközött, apja keménységét követte,2011-ben a tiltakozások polgárháborúvá fajultak, és még mérsékelt vélemények szerint is mintegy ezer nehezen kibogozható fegyveres csoport kezdett el egymás ellen küzdeni és hamarosan káoszba fulladt az ország, településről, településre változott, hogy kinél van a hatalom, de a gazdagabb részek és Damaszkusz Aszad és szövetségeseinek a kontrollja alatt maradt.
Aszad az ellenzék kezében lévő városokat, Irán és Oroszország támogatásával pusztította, miközben a nemzetközi jogvédő csoportok szerint a fogolytáborokban széles körben alkalmaztak kínzásokat és ítélet nélküli kivégzéseket. A most legfontosabb erőnek számító 2017-ben jött létre és ez a több szunnita csoportot összefogó szervezet volt képes megdönteni a diktátor hatalmát.
Egy válasz
A mai hajnal híre, hogy Damaszkuszt bevették a dzsihadisták, Aszad elnök elmenekült. Ezzel gyakorlatilag újrabrendelt nevekkel, de az Iszlám Állam ideológiájával teljes mértékben egyező fundemantailsta szunnita csoport(ok) uralja Szíria jelentős részét, beleértve a fővárost is.
Szíriában olyan etnikai tisztogatás következik, amire eddig nem nagyon volt példa. Jaj a keresztényeknek, kurdoknak, drúzoknak, alavitáknak és siítáknak, jaj mindenkinek, aki nem szunnita muszlim. Menekültek millió próbálják majd meg elhagyni az országot.
Európa sírva fog térdelni Erdogan elnök előtt és lenyeli. Ha kinyítjuk a szánkat és nyomjuk a szokásos emberjogi dumáinkat vagy megpróbálunk szankciókkal fenyegetőzni, másnap arra ébredünk, hogy ötmillióan állnak a határon. Nincs az a kerítés, ami meg tudná fogni ezt a tömeget. A Közel-Kelet lángba fog borulni ismét.