Az információ drága, de hülyének lenni sem olcsó… Helló bazmegye

Na, ettől nem fognak röhögőgörcsöt kapni a magyar parasztok. Jöhet vámmentesen a brazil dinnye és narancs, az uru szték, legjobb a világon, a perui avokádó és áfonya, a kiváló argentin bor

25 év (!) tárgyalás után megszületett az EU-Mercosur szabadkereskedelmi egyezmény, a világ legnagyobb szabad piacát hozva létre 760 milió polgárral. Még persze jóvá kell hagyni a tagállamoknak, vannak a versenytől félő szabotőrei, mint a támogatásokból élő francia meg lengyel parasztok, de ha átmegy, és van esélye, mert nem kell egyhangú döntés, óriási haszna lesz úgy a cégek, ahogy a fogyasztók számára, mindkét kontinensen.
Eltűnnek a vámok, nő a verseny, mérséklődnek az árak. Jöhet vámmentesen a brazil dinnye és narancs, az uru szték, legjobb a világon, a perui avokádó és áfonya, a kiváló argentin bor, marha és akár cseppfolyós földgáz is, ritka ásványkincsek (amelyeket amúgy Kínából kéne beszerezni…), cserébe mehetnek az európai autók, gépek és szolgáltatások, fellendülhet a kereskedelem, ami mindenkinek jó. Aki pedig nem bírja a versenyt, kösse fel a gatyáját, csinálja jobban és olcsóbban – vagy foglalkozzon mással, ilyen a szabad piac.
Végre lehet majd jó dél-amerikai sztéket kapni a Lidl-ben, olcsón, ahogy már ma, most is ott van számos gyümölcs és zöldség a polcokon, télen tele vitaminnal, és majd csökkenhet az áruk. Trump és a vámjaitól való félelem valószínűleg sokat segített a megállapodás nyélbe ütesében, köszi Mr. President. Ahogy Milei is rajta volt, Argentínának is úgy kell a szabad felvevőpiac, a dollár és euróbevétel, mint egy falat kenyér, a tartós fellendüléshez meg a konvertibilitás visszaállításához. Ahogy a megroggyant európai autóiparnak is mentőöv a megállapodás, 35% vám jöhet le az autókról Dél-Amerikában. Igazi, klasszikus win-win.

A gazdák tiltakozást indítottak a Mercosur kereskedelmi megállapodás miatt

Európai gazdálkodók tiltakoztak Brüsszelben a dél-amerikai országokkal kötött EU-Mercosur szabadkereskedelmi megállapodás ellen, a szomszédos Franciaország gazdái pedig azt mondták, hogy a jövő hét elejétől követik a példát.

Brazília értelemszerűen szorgalmazza, hogy a hónap végéig aláírják a megállapodást, amíg ő tölti be a G20 elnökségét. Az egyezmény hívei, köztük az EU legnagyobb gazdasága, Németország azt mondják, hogy a megállapodás több piacot nyit majd exportjuk számára. Eközben Franciaország, az EU legnagyobb mezőgazdasági termelője megpróbálja meggyőzni a többi EU-tagállamot, hogy alkossanak kisebbségi tömböt a megállapodás ellen.

Fotó: agriland.ie

Michel Barnier francia miniszterelnök, miután Brüsszelben találkozott Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökével, kijelentette:

„Azt mondtam az elnök asszonynak, hogy Franciaország nem tudja és nem is fogja elfogadni ezt a megállapodást, jelenlegi feltételei szerint”.

A gazdálkodók szerint a Brazíliát, Argentínát, Bolíviát, Paraguayt és Uruguayt magában foglaló Mercosur-tömbbel kötött megállapodás tisztességtelen versenyt teremt az uniós gazdálkodók és élelmiszergyártók számára, mivel lehetővé teszi olyan termékek nagymértékű behozatalát, amelyekre nem vonatkoznak ugyanazok a szigorú szabályozások, amelyekkel a EU.

Körülbelül 100 gazdálkodó gyűlt össze az EU központja közelében, egy traktorral, amelyen a „STOP EU-Mercosur” feliratú transzparens volt, és azt mondták, hogy a megállapodás káros a környezetre és a szociális jogokra.

„…évtizedek óta küzdünk a szabadkereskedelmi megállapodás ellen, amely nem a versenyen alapul, és valóban nem biztosít méltányos árakat a gazdálkodóknak”

– mondta Edu H. Nualart, a jelenleg Hollandiában élő spanyol farmer, aki csatlakozott a tiltakozáshoz.

Franciaországban november 19-19-én országszerte tiltakozást terveznek a gazdálkodók, amikor a G20-ak vezetői találkoznak Rio de Janeiróban – mondta újságíróknak Arnaud Rousseau, a legnagyobb francia mezőgazdasági szakszervezet, az FNSEA elnöke.

„Ha érvényesítenénk ezt a megállapodást, az igazi katasztrófa lenne az európai és francia mezőgazdaság számára, olyan termelési feltételek mellett, amelyek nyilvánvalóan nem tartják tiszteletben egyik termelési szabványunkat sem” – mondta Rousseau.

Az időjárás sújtotta betakarítások és az állatbetegségek kitörése, valamint a nyár eleji előre hozott választások utáni politikai patthelyzet tovább fokozta a francia gazdálkodók sérelmét.

„Jelenleg ez a megállapodás veszélyezteti a tisztességes kereskedelmet és több millió francia termelő és a tőlük függő mezőgazdasági élelmiszerlánc jövőjét”

– mondta Jean-François Guihard, az Interbev állattenyésztési és húsipari egyesület vezetője újságírói kérdésre.

Az EU-Mercosur megállapodás további 99 000 tonna marhahús, 190 000 tonna cukor, 180 000 tonna baromfihús, 1 millió tonna kukorica bejutását tenné lehetővé – közölték a termelők.

Fotó: GRAIN

2 Responses

  1. és a főváros belvárosi beltenyészete kiáll a magyar parasztokért valami röhögőgörcs oldóval az ÉS újságban?

    vagy a profitot fogják fényesíteni?

    adjon isten-fogadj isten

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Legfrissebb

Friss kommentek

Legnépszerűbb

Népszerű