Az osztrák KTM bő tíz évig tartó diadalmenet után vált villámgyorsan fizetésképtelenné. Bemutatjuk, hogyan jutottak el a csúcsról Ausztria idei legnagyobb csődvédelmi eljárásáig.
A KTM-et 1934-ben alapították, de a ma ismert formájában 1991-ben indult, miután a csődbe ment céget új alapokra helyezve feltámasztották. Ekkor vette kezébe az irányítást egy osztrák üzletember, Stefan Pierer, aki a karrierjét egy fűtő- és klímaegységeket gyártó cég értékesítőjeként kezdte, majd a KTM-et a romokból Európa legnagyobb motorgyártójává tette.
A padlóról felállás és a siker évei
AKTM a nagy újraindítás után éves szinten hatezer motort adott el, de már ekkor látszott, hogy Pierer vezetésével rendkívül agresszíven terjeszkednek. Az egyedi és nagyon határozott arculat kialakítása mellett elkezdték felvásárolni a konkurenseket. Elsőként a Husaberget kebelezték be 1995-ben, amit 2013-ban a Husqvarna és 2019-ben a spanyol GasGas követtek.
A KTM sikerének szempontjából talán mindennél fontosabb volt az indiai Bajaj-zsal kötött együttműködés, ami során India legnagyobb motorgyártója 48%-os tulajdonrészt szerzett a KTM-ben, és a Bajaj üzemében elindult a tömegmodellek gyártása, amivel az osztrák gyártó ki tudott lépni a rétegigényeket nagy műgonddal kiszolgáló kultmárka szerepköréből. Ezzel az együttműködéssel kezdődött a KTM felemelkedése, és obskúrus terepmotoros márkából világszinten meghatározó gyártóvá váltak.