Az eredményes villámháború alapjaiban rajzolhatja át a Közel-Keletet. Az iszlamista lázadók győzelme nem jelenti a feldarabolt Szíria egységét, de óriási csapást mért az orosz érdekekre, Iránra és a libanoni Hezbollahra.
Az eddig mindent túlélő, az alavita kisebbség élén Szíriát vaskézzel irányító Asszad hadserege a jelek szerint összeomlott és szétzilálódott, feladta a nagyobb nyugati városok jelentős részét. Talán már csak a saját hátoroszágának védelmére összpontosít a Latakiát és Tartuszt is magába foglaló tengerparti területen, ahol orosz tengeri és légi támaszpontok is találhatók.
Nyilvánvalóvá vált, hogy a magára maradt Asszad-rezsim egyedül képtelen volt megállítani az Idlib tartományból a múlt szerdán megindult, majd előbb az északkeletre lévő Aleppót, utána pedig a déli irányban fekvő Hamát és Homszt elfoglaló lázadókat, akiket a Hajat Tahrir al-Sam (HTS) iszlamista szervezet vezet.
Damaszkusz bevételére is szinte egy nap alatt került sor. Sem az Izraellel tavaly október 7. óta vívott háborúban meggyengült Hezbollah libanoni szervezet, sem annak fő támogatója, Irán, sem pedig az ukrajnai háborújában lekötött Oroszország sem tudott ezúttal is Asszad (mely arabul oroszlánt jelent) segítségére sietni.
A Hezbollah és az Irán által verbuvált síita milíciák szárazföldi ereje nélkül Asszad fogatlan oroszlánná vált, a szírek nagy része talán ezért sem félt kimutatni valós ellenérzéseit vele szemben.
A szíriaiak jelentős része gyűlölte őt és az apja, Hafez Asszad által katonai puccsal 1971-ben létrehozott kegyetlenül elnyomó rendszerét. Több mint fél évszázadon át kitartó uralmuk alatt csírájában fojtottak el minden ellenállást és ellenzékiséget, a Hamában 1982-ben kitört iszlamista lázadást például kérlelhetetlenül leverték, ami több ezer halálos áldozatot követelt. Az Asszad-rezsim börtöneiben általános volt a kínzás, a 2011-es arab tavasz kezdetén a damaszkuszi kormány elleni tüntetésekre is az öntött olajat, hogy a tiltakozókat, köztük kiskorúakat vetettek börtönbe.
A felkelők vezére másképp csinálná
A lázadók koalíciója vasárnap közölte, hogy átmeneti kormány felállításán munkálkodnak teljes végrehajtó hatalommal. „A nagy szíriai forradalom az Asszad-rezsim megbuktatásának szakasza után tovább folytatódik Szíria közös felépítésével” – olvasható a közleményükben. Abu Mohamed al-Dzsolani, a HTS vezetője a jelek szerint tehát egész Szíria „megváltásában” gondolkodik, és az egykor az Iszlám Állam (IS) szíriai emírjeként, majd az al-Káida helyi iszlamista vezetőjeként tündökölt, mára a saját állítása szerint a radikalizmusából sokat feladott vezér békés átmenetre törekszik. Al-Dzsolani többször is fogadkozott, hogy nem kell félniük a szíriai kisebbségeknek, például a keresztényeknek, drúzoknak.
A negyvenes éveiben járó al-Dzsolani – aki Irakban amerikai börtönt is megjárt, és dzsihádista múltjával most szakítani látszik – nem akarja elkövetni azt a hibát, ami Irakban 2003-ban káoszt okozott az amerikai invázió után: azt, hogy szélnek ereszti a hadsereget és elkergeti a régi kormányzatot – fogalmazott a Reuters hírügynökségnek Joshua Landis Szíria-szakértő az Oklahomai Egyetemről. Videofelvételen látszott, ahogy a lázadók békésen kikísérték hivatalából Asszad miniszterelnökét, aki nem menekült el, és felajánlotta a segítségét az átmenethez. Mi több, Mohamed Gazi al-Dzsalali szabad választásokra szólított fel.
Összefújja a szemetet a szél.