Többen a vendégmunkások távozásának örülnek Tiszaújvárosban
“Ha humoros kedvemben akarnék lenni, azt mondanám: aki oda belép, hagyjon fel azzal a reménnyel, hogy innen is megy majd nyugdíjba” – jellemezte a helyzetet a Népszava újságírójának egy középkorú helyi lakos. Szerinte a vállalatnál megszokottak a nagyobb létszámmozgások: az elmúlt években többször előfordult már jelentős elbocsátás, amit később több száz fős felvételi hullám követett. “Ha valaki bírja ezt a libikókát, és nem lényeges, hogy kiszámítható, stabil állása legyen hosszú évtizedekig, annak megfelelő lehet ez a munkahely” – tette hozzá.
A jelenleg közel háromezer főt foglalkoztató amerikai tulajdonú Jabil Circuit Hungary Kft. az év eleje óta fokozatosan építette le mintegy 900 fős állományát. A vállalat saját dolgozói közül 673-an távoztak – ebből 200 főnek mondtak fel, a többiek önként hagyták el a céget –, emellett 186 kölcsönzött munkavállaló szerződését nem hosszabbították meg. A leépítést a napenergia-termékek globális keresletének és az elektromos járművek európai népszerűségének csökkenésével magyarázták. Az önként távozóknak kedvező végkielégítési feltételeket kínáltak.
Egy nyugdíjas pedagógus nem titkolta elégedettségét a fejleményekkel kapcsolatban: “Nagyon sok már a vendégmunkás a településen, s a Jabilnál is dolgoztak olyanok, akik kiríttak ebből a nyugodt, kisvárosias légkörből: hangoskodtak, italoztak, feltűnően viselkedtek az utcán. Ha most ők nem lesznek itt, azzal senki sem jár rosszul” – fogalmazott.
A MOL Petrolkémia Zrt. egyik dolgozója ugyanakkor árnyaltabb képet festett a helyzetről. Szerinte nem könnyű manapság elhelyezkedni a térségben, annak ellenére sem, hogy számos vegyipari és elektronikai nagyüzem működik itt. A legtöbb vállalatnál ugyanis már “beállt” a létszám, jelentős munkaerőmozgás nincs. Bennfentes információi szerint a Jabil az ukrán háború kitörése után erőteljesen a napelem-alkatrészek gyártása felé fordult, arra számítva, hogy az esetleges gázellátási problémák miatt megnő az alternatív energiaforrások iránti kereslet.
A stratégia azonban nem vált be, részben a magyar kormány napelemekkel kapcsolatos kiszámíthatatlan támogatási politikája miatt. Sok család a mai napig nem kapta meg az ígért támogatást háztartási naperőművekre, ami a gyártókra is visszahat. Ráadásul időközben az elektromos autók iránti kereslet is visszaesett. Van azonban remény a javulásra: iparági források szerint a vállalat előrehaladott tárgyalásokat folytat egy jelentős nemzetközi telekommunikációs céggel, és sikeres megállapodás esetén újra növekedhet a munkavállalók száma. Erre utal az is, hogy a képzett szakemberek egy részét nem bocsátották el, csak állásidőre küldték.
Fülöp György, a város Tiszaújvárosi Lokálpatrióták színeiben újraválasztott polgármestere bizakodó a helyzettel kapcsolatban. “Folyamatosan figyelemmel kísérik a Jabilnál történteket, szükség esetén egyeztetnek a cég vezetőjével, s bíznak abban, hogy később újra bővül az üzem termelési kapacitása” – nyilatkozta. A városvezető hangsúlyozta, hogy a település gazdasági háttere erős, több nagy cég is működik a térségben, így a munkanélküliség nem jellemző probléma. Szerinte aki akar, el tud helyezkedni máshol, amit az is alátámaszt, hogy az álláskeresők száma nem változott jelentősen az utóbbi időben.
Egy névtelenséget kérő forrás szerint az elbocsátások korlátozott helyi hatása részben annak tulajdonítható, hogy az üzemben sok volt a vendégmunkás, illetve a környező megyékből ingázó dolgozó, így arányaiban kevés tiszaújvárosi lakost érintett a leépítés. Az Elektronikai Dolgozók Szabad Szakszervezetének (ELDOSZSZ) vezetői – köztük Herbák Istvánné elnök és Barna Ádám vezetőségi tag – nem kívántak részletesen nyilatkozni a létszámleépítéssel kapcsolatos egyeztetésekről és az elbocsátott dolgozók támogatásáról.
NEM A JABIL LEÉPÍTÉSÉNEK ÖRÜLT, HANEM ANNAK, HOGY A VENDÉGMUNKÁSOK EGY RÉSZÉNEK TÁVOZÁSA UTÁN NYUGODTABB LETT A VÁROSI KÖRNYEZET,TE GYÖKÉR.