Miskolci tömegközlekedés. Simon kapitány tárgyszerűen kérdez. Mikor fog bekövetkezni az, amit ígértek és amit kértek öt éven át?

Az előterjesztést Gadnai-Bodnár Éva vezérigazgató ismertette. Mint mondta, az MVK 12 milliárd bevétellel és ennyi kiadással számol, mely az önkormányzati támogatás nélkül nem lenne lehetséges. „Egy rendkívül nehéz gazdasági helyzetben lévő céget vettem át, rendkívül értékes kollégákkal. Mikor elvállaltam ennek a vállalatnak a vezetését, három elvárást fogalmaztam meg magammal szemben: a szolgáltatások színvonala megfelelő legyen, munkavállalói elégedettséget javítsam. Ezekért mindent meg fogok tenni, de ehhez fontos a harmadik elvárás magammal szemben: gazdaságilag stabilizálni szükséges a céget. Ehhez az önök támogatására is szükség van, ezért kérem, támogassák az előterjesztést.”

Fotó: Miskolc. Csak éppen vízi közlekedés  nem került szóba…

Tóth-Szántai József: az MVK számíthat az önkormányzat támogatására. A polgármester méltatta Szilágyi István korábbi igazgató munkáját. Hozzátette, az MVK megduplázta a maga előtt görgetett hiányt, miközben tragikus a közlekedés színvonala. „Ami tény: Badány Lajos alpolgármester feljelentést tett az általa felügyelt MVK ellen. Itt tartunk most.”

Simon Gábor (MSZP) frakcióvezető: Szintén méltatta Szilágyi István munkáját, de felhívta a figyelmet, hogy az ő regnálása óta sok minden megváltozott az MVK-nál. Ők folyamatosan az MVK stabilizálásáért küzdöttek, az MVK-t úgy vették át, hogy az önkormányzatnak adóssága volt a cég felé. Elmondta, Tóth-Szántai József polgármester kampányában fontos téma volt a közösségi közlekedés, azt ígérték, hogy növelik a járatszámokat, ez az előterjesztés azonban ezt nem tartalmazza. Ellenzékben a Fidesz-KDNP korábban folyamatosan a 2019-es menetrend visszaállítását szorgalmazta: mikor várható ez?

Szarka Dénes: Örülnek neki, hogy az általuk létrehozott Közlekedésszervező Osztály megmaradt, és az általuk kialakított vonalhálózat marad érvényben. Méltatta a 2024 őszén bevezetett menetrendet.

Tóth-Szántai József: „A járatseriff rendszer fontos eleme a közösségi közlekedés megreformálásában, 99 százalékban pozitív tapasztalatok érkeztek.”

Molnár Péter: Köszönetet mondott Gadnai-Bodnár Évának, támogatják a munkáját. Köszönetet mondott az MVK minden munkatársának is, akik az elmúlt években is tudásuk legjavát adva szolgálták a város közösségi közlekedését. Szintén méltatta Szilágyi István vezérigazgatói időszakát, mint mondta, ekkor működött talán legjobban az MVK. Az önkormányzatnak valóban volt adóssága az MVK felé 2019-ig, ám ezt az előző városvezetés megduplázta, ez óriási probléma. Semmi nem változott a Fidesz-KDNP-nél a Közlekedésszervező Osztállyal kapcsolatban, korábban sem támogatták a létrehozását, most sem látják értelmét, a valódi szakemberek az MVK-nál vannak, akik mindig meg tudták oldani a vonalhálózat és menetrendtervezést.

Bajusz Gábor: „Itt egy cserbenhagyásos gázolás történt, egy luxusbusz elgázolta az MVK-t. Az utasai már elhagyták a helyszínt, egyikük fel is jelentette a várost.” Szarka Dénesnek üzenve elmondta: nem érti, miért kérik számon rajtuk az új menetrendet, mikor egyelőre még csak stabilizálni szeretnék a cég működését. Látta a számokat, ráhatása volt a működésre, mégsem tett semmit. Egy éves bérleti díjért meg tudták volna venni a bérelt buszokat. Kéri, legyen türelemmel, az MVK mostani helyzete az előző városvezetés sara: segítsék inkább a munkát.

Pakusza Zoltán: Az előző városvezetésnek öt éve lett volna rendbe rakni az MVK-t.

Simon Gábor: Tárgyszerűen kérdeztem arra rá, hogy mikor fog bekövetkezni az, amit ígértek és amit kértek öt éven át?

Szopkó Tibor: A közösségi közlekedés mint ágazat 2015 óta problémákkal küzd. Miskolc közössége mindennél több pénzt költ a város közösségi közlekedésére. A téma megérdemelné azt, hogy ne sürgősségi előterjesztésként tárgyalják, hogy a képviselők fel tudjanak készülni, de ennek ellenére ő mindennel segíteni fogja a cég stabilizálását.

Bajusz Gábor: „Az előző városvezetés tagjai hárítják a felelősséget. Ezt tették az elmúlt öt éven városvezetőként, és ezt teszik most is.” Ők most stabilizálják a céget, átszervezéssel, józan gondolkodással, így kellett volna csinálni korábban is.

Simon Gábor: A közösségi közlekedés támogatása minden önkormányzat lehetőségeit meghaladja. Szükség van az állami támogatás visszatérésére is, ennek érdekében jó lenne lépéseket tenni.

Szarka Dénes: A buszok bérlése egyike volt azoknak a szakmai vitáknak, melyeket a Közlekedésszervező Osztály és az MVK lefolytatott. A Közlekedésszervező Osztályban szakemberek dolgoznak, akikre szükség van. Az MVK költsége valóban évről évre nő, csak az nem mindegy, a megrendelő milyen módon tudja felügyelni ezt. A járatkísérők megjelenése üdvözlendő, jó tüneti kezelés, de sokaknál felmerült, milyen jogkörökkel rendelkeznek ők, kik a megbízójuk, erre jó lenne válaszokat adni a miskolciaknak.

Tóth-Szántai József: A járatserifek törvényszerűen működnek, amennyiben meghaladja az intézkedés a hatáskörüket, rendőrt hívnak. A járatserifek sikeresek, néhány hete azért torlódott össze három busz a lyukói 16-os járaton, mert annyian akartak jegyet venni a buszon, hogy a sofőrök nem győzték.

Deák-Bárdos Mihály: „Az elmúlt időszakban a korábbi városvezetés mindig azt kérdezte: hol a pénz, amit nem fizettek ki az MVK-nak.” Most ő is ezt kérdezi.

Hollósy András, Miskolc alpolgármestere: „Az elmúlt öt évben sokszor mondtuk el, milyen hiátusokkal küzd az MVK és azt is, hogy felelőtlenül gazdálkodnak.”

Tóth-Szántai József: „Miskolc jövője a közösségi közlekedés, ez nem kérdés. Nemcsak Miskolc indul el ebben az irányban, ez így van Európa szerte. A város jövője nem a több parkolóhely, hanem a működő, szerethető közösségi közlekedés. Kiszámítható menetrend kell, ezen dolgozunk.”