A hútik olyan repülési útvonalakat használnak, amelyek kihívást jelentenek Izrael légvédelemnek

Az Egyesült Államok Központi Parancsnokság (CENTCOM) az éjszaka közölte, hogy ,,precíziós légicsapást hajtott végre egy kulcsfontosságú parancsnoki és irányító létesítmény ellen, amelyet az Irán által támogatott hútik üzemeltettek a jemeni Szanaában, a hútik által ellenőrzött területen”.

A nyilatkozat szerint ,,a célzott létesítmény a hútik műveleteinek koordinációs központja volt, mint például az amerikai haditengerészet hadihajói és kereskedelmi hajói elleni támadásokhoz a Vörös-tenger déli részén és az Ádeni-öbölben”.

,,A támadás a CENTCOM folyamatos elkötelezettségét tükrözi az Egyesült Államok és a koalíció állománya, a regionális partnerek és a nemzetközi hajózás védelme iránt”.

Az amerikai támadás néhány órával azután történt, hogy egy Jemenből indított rakétát elfogott az izraeli hadsereg, mielőtt belépett volna az ország területére. A rakéta aktiválta a szirénákat Tel-Avivban, valamint több tucat városban és településen Közép-Izraelben.

Mindeközben Izrael is a hútik megtámadására készül Jemenben, miután tegnap a ballisztikus rakéta mellett egy drónt is elfogtak a haditengerészet hajói.

Öt nappal ezelőtt jelentették be, hogy az izraeli hadsereg becslése szerint a hútik próbálják átvenni a vezetést Irán tengelyének megmaradt része felett a térségben. Ez azután történt, hogy az elmúlt héten megnövekedett az izraeli területekre irányuló kilövések száma, amelyek között négy Jaffa típusú robbanó drón is szerepelt. A drónok közül kettőt elfogott a légierő, kettő „eltűnt” és nyilvánvalóan nyílt területeken landolt.

Izrael a hútik növekvő részvételét azonosítja a zsidó állam elleni támadásokban, és mindezt Irán ösztönzésére. Igyekeznek jelentős károkat okozni olyan izraeli eszközökben, mint Asdod és Haifa tengeri kikötői, az Elektromos Művek erőművei és az Izrael partjainál lévő gázfúrótornyok.

Ami a drónok jemeni területről történő lövöldözősét illeti, a hútik olyan repülési útvonalakat használnak, amelyek kihívást jelentenek Izrael légvédelmi rendszerei számára. Az apró drónok útvonala keletről nyugatra átszeli a Sínai-félszigetet, onnan az egyiptomi delta vidékéről kijutnak a Földközi-tengerre, északra fordulnak – és a Gázai övezet északi része felett bejutnak Izraelbe. A védelmi minisztérium és az izraeli cégek további módszereket próbálnak kidolgozni a drónok elfogására.

A hadsereg és a légierő azt állítja, hogy fel kell lépni a jemeni fenyegetés ellen, ehhez pedig a hírszerzési figyelem elvonására és a műveleti alakulatok felkészítésére van szükség.

A háború kezdete óta Izrael kétszer támadta meg Jement. Az első júliusi támadás, amelyet ,,hosszú karnak” neveztek, a légierő gépei az ország nyugati részén található al-Hudaydah kikötőjét bombázták, valamint a várost árammal ellátó erőmű üzemanyag-létesítményeit. A második támadás szeptemberben a húti rezsim számos célpontja ellen irányult az országban.