Skip to content

2024 legjobb találmányai: a gravitáció, ami áramot generál

A TIME magazin listáján – amelyen a 2024-es év 200 legjobb találmányát sorakoztatja fel – azok a megoldások is megtalálhatók, amelyek segítségével környezetbarát lehet az energiatermelés. Mutatjuk a legjobbakat.

Mechanikus akkumulátor

Az amerikai Torus egy speciális megoldással érte el, hogy áramkimaradás esetén is legyen energiája az adott háztartásnak. A szerkezet, a Nova Spin egy nagyjából mosogatógép méretű eszköz, aminek belsejében egy folyamatosan forgó rotor található. Ezt például napelemek segítségével lehet működtetni, ami így kinetikus energia formájában tárolja a napelemek által megtermelt energiát. Amikor pedig áramkimaradás van, a rendszer a rotorok segítségével biztosítja az áramot.

Biztonságosabb akkumulátor

A lítium-ion akkumulátorok ma már az elektromos járművek szerves részét képezik, a South 8 nevű cég vezérigazgatója, Tom Stepien szerint azonban van három igen komoly probléma a technológiával: a tűzveszély, a hideg és a magas költség. Valószínűleg egyiket sem kell magyarázni, a szakember ezért csapatával egy új megoldást fejlesztett ki: a LiGas nevű technológiát. Ennek lényege, hogy cseppfolyósított gáz elektrolitot használ az akkumulátorban, ami stabilabb és hatékonyabb töltést biztosít, mint a hagyományos megoldások.

A tesztek alapján egy ilyen egység csupán hat másodpercig ég, szemben a jelenlegi akkumulátorok 5–10 perces idejével, -51 Celsius-fokon is működnek, 1 kWh költsége pedig körülbelül 100 dollár (kb. 39 ezer forint), míg a hagyományos akkumulátoroknál 150 dollárral (kb. 60 ezer forint) lehet számolni.

A vállalat már a nagyobb autógyártó cégekkel is tárgyal a technológiáról.

Geotermikus kút

A zöldenergia kapcsán viszonylag ritkán kerül szóba a geotermikus energia, pedig egy igen hatékony módja lehetne az elektromos áram előállításának. Az amerikai Fervo Energy és a Google mérnökei korábban megoldottak egy 50 éves problémát, ami a jövőben tényleg segíthet kihasználni a technológiában rejlő potenciált.

Az elgondolás lényege, hogy fúrás segítségével vizet pumpálnak a forró kőzetekbe, emiatt gőz képződik a mélyben, az pedig segít meghajtani az áramot termelő turbinát. A Fervo Energy most azt állítja, hogy a kútfúrás idejét sikerült 70 százalékkal csökkenteni, így egy egység létrehozása 9,4 millió helyett 4,8 millió dollárba kerül.

A legnagyobb tesztprojekt 2026-ban indul majd Utah államban, amivel végül 400 ezer otthonnak elegendő áramot termelhetnek meg a szakemberek.

Gravitáció

A nap- és szélenergia ugyan nagy segítséget jelent a zöld átállásában, ezek hátránya ugyanakkor, hogy a nem megfelelő körülmények esetén nem alkalmazhatóak. Az Energy Vault nevű cég megoldása, az EVx Gravity Energy Storage System ezért a gravitáció segítségével tárolja a megtermelt energiát.

A lényege, hogy a megfelelő áramellátás esetén hatalmas blokkokat mozgat meg a rendszer. Ezzel lényegében tárolják az energiát, amit akkor szabadítanak fel, ha a blokkot újra leengedik.

A technológia előnye, hogy környezetbarát, ellenáll a változékony időjárásnak, valamint skálázható is.



               

Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.



Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük