A dán igazságügyi minisztérium úgy döntött, nem teljesíti a japán hatóságok azon kérését, hogy adják ki nekik Paul Watson környezetvédelmi aktivistát.
December 17-én a dán igazságügyi minisztérium úgy döntött, hogy nem teljesíti a japán hatóságok Paul Watson kiadatására vonatkozó kérését. 2024. július 30-án a japán hatóságok kérelmet nyújtottak be a amerikai–kanadai állampolgár kiadatására, azzal a céllal, hogy Japánban indítsanak büntetőeljárást két olyan bűncselekmény miatt, amelyeket 2010 februárjában egy japán hajó ellen követtek el az Antarktiszon. A kiadatási kérelmet a grönlandi kiadatási törvénynek megfelelően bírálták el, a szabály számos feltételt határoz meg, amelyeknek teljesülniük kell. Megjegyzendő, hogy Dániának Japánnal nincs kiadatási szerződése.
A dán ügyészség és a grönlandi rendőrség is felülvizsgálta az ügyet, ennek alapján nyújtották be az üggyel kapcsolatos nyilatkozataikat a dán igazságügyi minisztériumhoz. A hatóságok úgy ítélték meg, hogy a kiadatás feltételei fennállnak. Tekintettel arra a teljes időtartamra, ameddig Paul Watsont várhatóan fogva kell tartani a kiadatásról szóló esetleges döntés végrehajtásáig, és figyelembe véve azon bűncselekmények természetét, amelyek miatt kiadatását kérik, valamint azt, hogy 14 évnél régebbi bűncselekményekről van szó, a dán igazságügyi minisztérium 2024. november 27-én – a dán külügyminisztériumon keresztül – tájékoztatást kért a japán hatóságoktól azzal kapcsolatban, hogy szerintük Watsont Grönlandon fogva tartották-e, és ha igen, azt levonják-e az esetleges szabadságvesztés-büntetésből, amelyre a japán büntetőügy kapcsán ítélhetik.
A japán hatóságokkal folytatott levelezés alapján a dán igazságügyi minisztérium úgy ítélte meg, nem feltételezhető kellő bizonyossággal, hogy Paul Watson Grönlandon fogva tartásának idejét teljes mértékben levonják egy esetleges szabadságvesztésből. Ennek fényében, és figyelembe véve a kiadatási kérelemben érintett bűncselekmények természetét és korát, a dán igazságügyi minisztérium úgy döntött, hogy nem teljesíti a japán hatóságok Watsonra vonatkozó kiadatási kérelmét.
A férfi a grönlandi börtönből való szabadon engedését követően úgy nyilatkozott, hogy fogságban töltött ideje extra figyelmet fordított a többek szerint illegális japán bálnavadászatra: „A rendelkezésre álló bizonyítékok szerint nem is voltam ott, amikor ez a bűncselekmény állítólag történt. Mi mindent dokumentálunk, minden megvan filmen. Én most megkönnyebbültem, és már alig várom, hogy újra találkozhassak a feleségemmel és a gyermekeimmel.”
Watson hajója, az M/Y John Paul DeJoria a Csendes-óceán északi felére tartott 26 önkéntesből álló legénységgel a fedélzetén, hogy elkapjanak egy új japán bálnavadászhajót. Útjuk során július 21-én tankolás céljából kikötöttek Nuukban, a férfit ekkor tartóztatták le, mert nemzetközi elfogatóparancs volt érvényben ellene, bár szerinte „az egész ügy bosszú egy televíziós műsor miatt, amely rendkívül kínos helyzetbe hozta Japánt a világ szemében”.
Korábban a Sea Shepherd Conservation Society vezetője volt, onnan 2022-ben távozott, akkor hozta létre a Captain Paul Watson Alapítványt, amely arról vált ismertté, hogy rendszeresen csap össze a bálnavadászhajókkal tengeren. Ezt a tevékenységüket készek folytatni. Japán 2019-ben kilépett a Nemzetközi Bálnavadászati Bizottságból, és 30 év kihagyás után újrakezdte a kereskedelmi célú bálnavadászatot – bár a három évtized alatt is folytatta a bálnavadászatot, „kutatási céllal”.
(forrás: justitsministeriet.dk, fotók: bbc.com, kaanapod.substack.com, vtwildlife.org, paulwatsonfoundation.org)