Traubi gyár a dzsungelban A sályi palackozóüzemben 50.000 üveget töltöttek

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy nem lakunk messze Sálytól, én nem tudtam, hogy itt volt a palackozó. Aztán egy túranap végén, Atti a csapat egyik helykutatója előállt vele, hogy emlékszik rá, mintha itt lenne a „Traubi-gyár”. Lehet, hogy üzemel a hely, de lehet nem. Nézzünk rá! A látvány lesújtó, Urbexes szemmel paradicsom, de történelmileg, azaz történetileg nem az. Itt (is) gyártották a hetvenes évek elejétől a Traubisodát!

Ki ne kóstolta volna, gyermekkoromban nekem is a kedvenceim közé tartozott.

Öt évtized, eddig fogyaszthattuk a Traubisodát, becenevén Traubit.

1971-ben a Badacsonyi Állami Gazdaság úgy kezdte meg a Traubisoda nevű üdítőital gyártását a balatonvilágosi üzemében, hogy használati engedélyt kapott a Traubisoda név használatára.  A mustsűrítményből készült szőlőízű üdítőitalokat Magyarországon (már nem), Ausztriában és 2006-tól Horvátországban forgalmazzák.

Sokan, köztük én is úgy gondoltam, hogy teljesen Magyar termék a Traubi, de nem.
A hetvenes-nyolcvanas években népszerű üdítőital még a rendszerváltozást követő évtizedekben sem tűnt el az üzletek polcairól.
Kétfélét is lehetett belőle kapni, két cég is a magáénak vallotta az üdítőital gyártási jogát, ami húsz éven keresztül tartó pereskedéshez vezetett.
A jogi eljárások lezárultak, és tisztázódott a licencjog kérdése, ám a peres eljárásból végül győztesen kikerült vállalkozást a közelmúltban felszámolták, ezzel pedig végképp megszűnhet a fél évszázaddal ezelőtt útjára indított, „szocialista kólának” is nevezett üdítőital-márka.
Filmünkben a Sályi palackozóüzemet tekintjük meg, amit 2010-ben újra akartak indítani, de mint a képsorokból kiderül ez nem történt meg. A munkálatok elkezdődtek, de sajnos befejezése még várat magára.

Több helyen is palackozták a Traubit, Az 1973-as augusztusi népújság szerint sályi palackozóüzemben 50.000 üveget töltöttek naponta, egy világszínvonalú holland gépsor segítségével.