Szoknyával a politikában – megjelent a Múlt-kor téli száma
Ki volt az első magyar képviselőnő? Hogyan került az Egyesült Királyság élére Margaret Thatcher? Miért ellentmondásos Indira Gandhi megítélése? Hogyan vált országa egyik legismertebb közéleti szereplőjévé Golda Meir? Kiderül a Múlt-kor téli számából. A magazinban a női politikusokon kívül olvashattok még a Kádár-korszak ABBA-kultuszáról, Wágner Levente hadnagy doni naplójáról, történelmi jóslatokról, Mozart utolsó útjáról és még a töltött káposzta eredetéről is.
A Vaslady sikerei és kudarcai. „Nem gondolom, hogy az én életemben női miniszterelnöke lesz ennek az országnak” – jelentette ki egy tévéműsorban 1970-ban Margaret Thatcher. Tévedett. Sőt! Ő nemcsak az Egyesült Királyság első női kormányfőjeként írta be a nevét a történelembe, hanem olyan jelentős vezetőként is, akihez egy politikai irányzat, a „thatcherizmus” kapcsolódik. 1979 májusában költözött be a nevezetes Downing Street 10-be, miután pártja, a konzervatívoké nagy többséggel megnyerte a választásokat. Három cikluson át irányította az országot, egészen 1990 novemberéig, amikor lemondásra kényszerítették.
Kéthly Anna, a szélsőségek ellenfele. A két világháború közötti magyar politika egyik meghatározó személyisége, férfiakat is megszégyenítő retorikai képességekkel bírt. Kéthly Anna kilencgyermekes munkáscsaládba született, így a saját bőrén tapasztalta meg a dualizmus utolsó időszakának szociális problémáit. Ez hamar a Magyarországi Szociáldemokrata Párthoz terelte: az őszirózsás forradalom alatt már a mozgalom tevékeny tagja volt, de a Tanácsköztársaság időszaka mélyen megrendítette, mivel a diktatórikus kommunizmust nem tekintette követendő útnak.
Az ellentmondásos Indira Gandhi. India első és máig egyetlen női miniszterelnökének karrierje és politikai megítélése napjainkban is viták tárgyát képezi. Egyesek a szegények pártfogóját, a női emancipáció példaképét, mások a demokrácia szerkezetét megroppantó, dinasztiaalapító diktátort látják benne. Egy dolog bizonyos: személye és öröksége nem hagyható figyelmen kívül, hatása most is érzékelhető akár az indiai politikai pártok rendszeréről, akár a politikai retorikáról van szó.
Golda Meir békében és háborúban. Hét biográfiai mű jelent meg róla, számos interjú, magazincikk, valamint három önéletrajz is. A munkák többsége sikeres politikusként mutatja be, aki az izraeli férfiközpontú politikában és a Közel-Kelet farkastörvények által uralt nemzetközi kapcsolataiban is sikerrel helytállt. De hogyan vált országa egyik legismertebb közéleti szereplőjévé? És valóban olyan sikeresnek mondható a politikai öröksége, ahogyan azt a róla készült művek száma és tartalma sugallja?
Slachta Margit, az elesettek védelmezője. A XX. században több politikai, gazdasági és morális összeomlást élt meg a magyar társadalom. Az újraéledés folyamatában döntő jelentőségűnek bizonyult, hogy kik voltak azok a meghatározó politikusok, akik lehetőséget kaptak az új irányok és keretek kialakítására. Slachta Margit parlamenti képviselőként azok közé tartozott, akik mind 1920-ban, mind 1945-ben befolyással voltak Magyarország jövőjére.
Az ABBA-kultusz a Kádár-korszakban. Az Eurovíziós Dalfesztivál döntőjét 1974. április 6-án a svéd Abba együttes nyerte meg a Waterloo című dalával. A párokból álló kvartett azóta több mint 200 millió lemezt adott el, hatásuk a mai popzenére megkérdőjelezhetetlen. A hetvenes években Magyarországon is óriási kultuszuk volt: a fülbemászó dallamok és a letisztult imázs mellett azért is, mert a kádárista rendszer nem tekintette ideológiai veszélyforrásnak az együttest.
Wágner Levente emlékei a Don-kanyarból. A 2. hadsereg frontra szállítását és a harcállások elfoglalását 1943 januárjában az elsöprő erejű szovjet ellentámadás követte. Az eseménysor a doni katasztrófaként vonult be a magyar emlékezetbe. A hadjárat és az összeomlás átélőiben a történtek kitörölhetetlen nyomot hagytak – közéjük tartozott Wágner Levente is. Bajtársainak többségével ellentétben ő naplót készített a sztyeppére vezető útról. Sőt, hogy tapasztalatait még kézzelfoghatóbban örökíthesse meg, a jeges pokolba elkísérte örök társa, a fényképezőgépe is.
Hét híres jóslat. Az emberiséget mindig is érdekelte a jövő, s nem kevesen voltak, akik sokat megadtak azért, hogy „megismerhessék”. A legtöbb híres jóslat mindig valaminek a lezárulásához, elmúlásához kapcsolódott, leginkább az apokalipszis valamilyen formában történő beköszöntét jövendölték meg a látnokok.
Mozart utolsó útja. Az idők folyamán mindig akadtak különleges égi és földi jelenségekkel kísért halálesetek, köztük több híres zeneszerzőé. Ahogy a neves művészekről sokszor már életükben legendák születtek, úgy a halálukat is gyakran mítoszok lengik körbe. Ez általában annak köszönhető, hogy néhány eleven fantáziával megáldott író szinte kéjes örömmel színezte ki a nagy komponisták agóniatörténetét, temetését.
Nem volt ideológiai ellensége a Rákóczi terüknek a svédek ABBA-ja, különösen a sakk-kártyája Napoleónnak, amit a kommunista népük hajtott végre minden kártya főszereplő szerepében engem áldozva egyedül, mint Sárközi Anita, Sophia Loren, zöld asszony, Szt. Martin és a többi általam még ismeretlen szereplőjük helyett. Ilyen gazdagok a kommunisták, amik szegénységet hírdetnek emberséggel és becsülettel elméletben, torülő és perverz szereplőgárdával.