Az információ drága, de hülyének lenni sem olcsó… Helló bazmegye

Surányi György: Nem lehet büntetlenül százmilliárdokért stadionokat építeni

Farkas Norbert / 24.hu

Pogátsa Zoltán közgazdász beszélgetett Surányi György volt jegybankelnökkel arról, hogy mi a baj a magyar gazdasággal az Economx Exclusive-ban. Surányi szerint 2018-19 körül kellett volna megszorítani, „amikor sütött a nap”, hogy ne 2022-23-ban kelljen, amikor Nyugat-Európa is bajban van. „Akkor kellett volna lazítani, de nem volt rá muníció, mert a jó években elköltötte  kormány” – fejtette ki Surányi a podcast-műsorban.

Bár ez valószínűleg csak a jéghegy csúcsa, de Surányi szerint nem lehet büntetlenül

  • 30 stadiont építeni,
  • 100 milliárdért a jegybank épületét rekonstruálni,
  • 120 milliárdért pénzügyminisztériumot építeni.

„Nem lehet jelentős mértékben az uniós pénzekből olyan dolgokat csinálni, amelynek közvetve sincs a gazdaságot segítő hatása” – utalt arra, hogy ha megépítenek egy stadiont és a működési költségek nem jönnek be a bevételből, akkor az vinni fog a GDP-ből, nem hozni.

„Ha a magas nyomásnak, a kanyarban előzésnek, a beruházásoknak – két évvel ezelőttig 27-28 százalékos beruházási ráta volt – köszönhetően egy százalékkal tud növekedni a termelékenység, akkor két dolog lehetséges, vagy nem annyi a beruházás vagy eszeveszetten rossz szerkezetben van. Attól tartok mindkettő igaz” – fogalmazott Surányi.

„A beruházások volumene nem ad ki 28 százalékot a GDP-ből, csak 24,5-25-öt, a kettő különbsége a túlárazás, amit leánykori nevén korrupciónak neveznek. Ha figyelembe vesszük, hogy Lengyelországban 18-19 százalék a beruházási ráta, és sokkal gyorsabb a gazdasági növekedés és a termelékenység növekedése is, akkor lehet mondani, hogy rossz a struktúrája a magyar beruházásnak” – foglalta össze Surányi György.

Surányi szerint megingott a külföldi bizalom a magyar gazdaságban, ez okozhatja a forint folyamatos gyengülését, még akkor is, amikor a papírforma szerint erősödnie kellene.

„Pozitív a külső finanszírozási mérleg, pozitív a reálkamat, 6,5 százalék az MNB irányadó kamata és jelentős a kockázati prémium, ami a magyar állampapír és például a német állampapapír között van tíz éves lejáraton. Egy ilyen helyzetben a forintnak egyáltalán nem kellett volna nagyjából 10 százalékot esnie” – mondta Surányi.

„Magyarország kapcsolata megromlott az unióval, a környező országokkal, miközben virágzik Törökországgal, Oroszországgal meg Kínával. Ez nem nyugtatja meg a piacokat, ez vezet oda, hogy a forint, amikor inkább erősödnie kellene, mint gyengülnie, mégis gyengül, és tudják, hogy az uniós pénzek nem úgy jönnek, ahogy kellene” – adott magyarázatot Surányi György.

8 Responses

  1. 60 000 milliárd FT GDP-nek hány %-a a 100 milliárd?

    Ennek a 100 miliárdnak 12- 15-szöröse volt az éves EU támogatás

    Volt!

    1
    2
  2. Hej mikor ketten lovagoltatok Boros Lajával a pannon puma hátán Ft csuszó leértékelést játszva.

    2
    7
  3. „Magyarország kapcsolata megromlott az unióval”

    Dógoztak az eftásaid rajta

    Nem a Holdról esett le. a különböző EU-s jelentések „adatszolgáltatás”-a . Tavares és tsai.

    3
    3
  4. A qrva életbe! Ez aztán a korrupció, Surányi eftás.

    https://www.economx.hu/magyar-gazdasag/magyarorszag-korrupcios-index-transparency-international-vilagbank-magyar-gazdasag.797214.html

    1
    2
    1. „Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai műhelyének vezetője.:.”:

      Eddig olvastam…

      6
      1
  5. Aranytartalékot eladni lehet, mert szerinte a dollár jobb. Aztán két hónapmúlva a dollárt kellett támogatni. Nagyeszű sündisznó.

  6. Attól függ Orbánéknak mi volt a célja. Annyit lopni hogy még az ükunoka is Bugatti Veyronnal menjen iskolába akkor a cél teljesült.

    4
    1

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Legfrissebb

Friss kommentek

Legnépszerűbb

Népszerű