Zoknit a miskolciaknak. Dűlnek , borulnak a tükörjégen

Az elsők között panaszkodott Judit reggel az egyik helyi csoportban, arról számolt be, hogy a Hősök tere és környéke gyakorlatilag járhatatlan. Tükörjég borít mindent, a járdát is, észrevehetetlen. Halomra estek az arra közlekedők, köztük ő maga és egy 83 éves hölgy is. Csak a szerencsének köszönhetik, hogy nem történt nagyobb baj. Ez reggel nyolc órakor volt.

A Városgazda dolgozóit keresték, de sehol sem találták. Úgy tudott hazavánszorogni a kutyájával, aki szintén csúszkált – csak négy lábbal azért egyszerűbb – hogy maga előtt próbálta szórni az utat. Egyébként a szituációt egyáltalán nem találta viccesnek. Mi sem. Megtette a bejelentést a Városgazdának emailben, mert telefonon nem lehetett őket elérni.

Óvatos lépkedésre kérte miskolci polgártársait, bár tükörjégen néha még az is kevés. Az olvasók megerősítették a reggeli állapotokat, miszerint a “megyeivel” szemben se jobb. A hosszú lépcsősor a Katowicén szintén teljesen le van fagyva. Anitát is érdekelné az illetékesek munkája, megosztotta, hogy a Győri kapu járdái tükörjéggel borítottak voltak délelőtt, sorra estek el az emberek. Ő is a sózást hiányolja.

Mások szerint nincs itt semmi gond, zoknit kell húzni a cipőre-csizmára és meg van oldva, mint régen.

Ki a felelős, ha elcsúszunk a jeges járdán?

Az ingatlantulajdonosoknak kötelező megoldaniuk a járdák síkosságmentesítését. Erről a társasházaknak már a tavaszi költségvetés megtervezésekor gondoskodniuk kell – mondta az InfoRádiónak Széchy Tamás, a Budapesti Társasházi Közös Képviselők Egyesületének elnöke.

A járda takarítása a mindenkori ingatlantulajdonos feladata, ebbe beletartozik a tisztántartás, a síkosságmentesítés és a hó eltakarítása is – mondta el az InfoRádiónak a Budapesti Társasházi Közös Képviselők Egyesületének elnöke.

Széchy Tamás hozzátette, hogy a társasházak esetében mindez tulajdonosként a társasház feladata. Az erre szánt keretet pedig már a tavaszi költségvetésben előre tervezni kell.

A társasházak , mint elmondta, általában kétféle megoldást szoktak választani e kötelezettségük teljesítésére. Az egyik, hogy kiadják a feladatot egy személynek, vállalkozásnak, és kikötik, mikortól, hányszor és hogyan kell takarítani a járdát, egyben biztosítanak az illető számára – lehetőleg környezetvédő – csúszásgátló és hóolvasztó anyagot. A másik megoldás, hogy a lakók egymás között felosztják a telet hetekre, és aki „szerencsés”, az „megnyeri” a hólapátolást és a síkosságmentesítést.

Széchy Tamásnak nincs tudomása olyan előírásról, ami megszabja, hogy például egy éjszakai havazás vagy ólmos eső után mikorra kell ellapátolni a havat vagy elvégezni a síkosságmentesítést.

„Ezeket a munkákat józan ésszel kell elvégezni.”

„Az biztos, hogy egy baleset akkor is a tulajdonos felelőssége lesz, ha valaki reggel fél ötkor töri össze magát, és akkor is, ha éjjel háromkor. Folyamatosan biztosítani kell a biztonságos közlekedést, a csúszásmentesítést pedig előszórással is meg lehet oldani” – mondta a Budapesti Társasházi Közös Képviselők Egyesületének elnöke.