Több mint 70 évvel ezelőtt Goriziát kettéválasztották, így egy része azóta is Olaszországhoz, míg másik része Szlovéniához tartozik. A két település 2025-ben az első transznacionális városként viseli az Európa Kulturális Fővárosa címet.
1947-ben, a párizsi békeszerződés aláírását követően, Gorizia városát kettéosztották: nyugati része Olaszországhoz, keleti oldala pedig a Szlovén Szocialista Köztársasághoz került, amely akkor Jugoszlávia része volt. A határ átszelte a várost és környékét, így az olasz Gorizia mellett létrejött az új, modernista Nova Gorica.
A két település közti szoros kapcsolat ellenére a határ évtizedeken keresztül megnehezítette a mindennapi életet. Az Európai Unióhoz való 2004-es szlovén csatlakozás azonban felszámolta a fizikai határt, és lehetővé tette a szabad mozgást, amely kulturális és gazdasági kapcsolatokat is megerősítette.
2025-ben a két település együttesen viseli majd az Európa Kulturális Fővárosa címet, első transznacionális városként.
A GO!2025 program célja, hogy bemutassa a térség gazdag történelmét és kulturális örökségét, miközben megünnepli a határok nélküli együttműködés lehetőségeit. Idén több mint 2 millió látogatót várnak, szemben az évente megszokott nagyjából 250 ezer turistával. Ez nagy ugrás az úti célnak, még akkor is ha Gorizia 1867 és 1918 között, az Osztrák–Magyar Monarchia idején, „az osztrák Nizzaként” volt ismert.
A kulturális fővárosi cím ünneplésére gazdag programsorozatot indítottak, amely zenei és táncelőadásokkal, valamint művészeti kiállításokkal várja az érdeklődőket.
A két város közös történelmi gyökereik ellenére látványosan különbözik egymástól.
A középkori Gorizia hangulatos, macskaköves utcákkal, pezsgő kávézókkal várja a látogatókat, miközben a város fölött egy impozáns kastély magasodik. Ezzel szemben Nova Gorica modernista építészete tükrözi Jugoszlávia urbanizációs törekvéseit. Bár első pillantásra kevésbé lenyűgöző, rejtett kincsei felfedezésre csábítanak.
A mindennapi életben szinte minden helyi beszéli mind a szlovén, mind az olasz nyelvet, és szabadon választják meg, hogy a határ melyik oldalán élnek vagy dolgoznak. A határ átlépése szinte észrevétlen: 2004 óta nincsenek ellenőrzőpontok vagy fizikai akadályok. Ugyanakkor a határ szimbolikus jelentőségét a Piazza Transalpina (Transzalpin tér) testesíti meg, amely a főpályaudvar előtt található, technikailag Szlovéniában.
Itt turisták gyakran fotózkodnak úgy, hogy egyik lábuk Szlovéniában, a másik Olaszországban van.
A GO!2025 program részeként a tér teljesen átalakult: kulturális és előadótérré vált, amely földalatti művészeti galériát és amfiteátrumszerű lépcsősorokat is magában foglal, melyek szárnyszerűen emelkednek a határpont két oldalán – írta a BBC.
Éppen húsz éve, hogy Miskolc próbálkozott…
az olyan volt mint
Miskolc kontra Debrecen BMW Group.
A BMW döntött.
az egyszem köztéri WC-jével?
Toller, Szili, Gyurcsány, Lamperth városa ellen ? 😁😂🤣😀
Már akkor is tele voltunk nagy stratégákkal.