Római katolikus egyház. Kétezer éves tabukat fognak ledönteni

Ferenc pápa azt kérte, hogy az egyház hagyjon fel a kioktatással, és mostantól legyen meghallgató egyház.

Szándéka célba ért, legalábbis a Vatikán újraértelmezte az egyház szerepét a mai világban. Gégény István teológus személyesen is részt vett a szinódust kísérő nyilvános és háttérbeszélgetéseken.

„A szinódust megelőző viták és felmérések alapján olyan alapvető kérdéseket tettek fel a résztvevők, amelyekről eddig még csak nem is beszéltek a nyilvánosság előtt. Ami ennél is érdekesebb, hogy a kérdésfeltevések után konkrét irányokat mutattak a megosztóbb témákban is. Az új irányok közé tartozik az egyház zárkózottságának felszámolása, a nők diakónussá szentelésének, liturgikus szerepvállalásának vitatémává emelése” – magyarázta Gégény István. Hozzátette, a Vatikánban feketén-fehéren kimondták, hogy a nők egyházi helyzetének rendezése nem halogatható tovább.

Az egyház belső megújulásának talán legjelentősebb területe tehát a nők szerepének növelése. Ez már a szinódus ideje alatt is megvalósult, ugyanis az egyház kétezer éves történelmében először vettek részt nők egy nevében is férfiasságot hirdető püspöki szinóduson, és ugyanúgy szavazhattak, mint a bíborosok és a püspökök. „A női résztvevők meghívása és bevonása a döntési helyzetekbe önmagában is paradigmaváltás.

Bár a női papság kérdése nem szerepelt érdemben a napirenden, a női diakonátus kérdését kinyitották. Ez azt jelenti, hogy évek múlva a nők nem csupán keresztény közösségek vezetői lehetnek, hanem olyan liturgikus szolgálatot is végezhetnek, ami eddig csak a férfiaknak volt fenntartva

– mondta Gégény István.