Pénzről nem volt szó. 35 után kiderült, mi lesz a volt diósgyőri kohászat helyén

Tervek vannak, pénzt nem ígértek mellé

Nagy lehetőséget kaphat Miskolc város ipara, elkészült a Diósgyőri Acélmű területének revitalizációját és ipari hasznosítását megalapozó tanulmány – jelentette be keddi közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A diósgyőri kohászat helyét újrahasznosítják. 

Vezető kép. Archív

diósgyőri kohászat
Ilyen állapotok vannak a volt diósgyőri kohászat területén
Fotó: Ádám János

Ismertették: az NGM jogelődjének megrendelése alapján az Universitas Miskolcinensis Alapítvány elkészítette és a minisztérium részére átadta a Diósgyőri Acélmű (DAM) revitalizációjának lehetőségéről szóló, a terület ipari hasznosítását megalapozó tanulmányt.

A közlemény szerint Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta:

A hazai ipar fejlesztésének szempontjából kulcsfontosságú a hagyományos ipari területek hasznosításának újratervezése, az újraiparosítás megvalósítása. Az újraiparosítás egyik célja, közelebb hozni a termelést a piacokhoz, csökkentve a szállítási időt és költségeket.

A tanulmány illeszkedik Magyarország átfogó iparstratégiájához, mely kimondja, hogy az alapanyag-előállító iparágaknak, így a fém, és acéliparnak is, meghatározó szerepe van a fenntartható iparfejlesztésben.

Hosszú távú rendezés

A miniszter kiemelte: „a tanulmány megalapozza a több mint két évszázados működése után 2009-ben megszűnt, egykor az ország egyik legnagyobb kohászati komplexumaként és a térség legnagyobb munkaadójaként működő DAM problémájának hosszú távú rendezését.”

A területtel kapcsolatos stratégiai cél egy fenntartható iparipark megteremtése, amelyben helyet kapnak a helyi gazdasági szereplők fejlesztései, újabb értékteremtő vállalkozások bevonása válik lehetségessé, új munkahelyek jönnek létre, bővülnek a város zöldterületei, valamint megőrzésre kerül a DAM ipari öröksége.

Egyeztetések az érintett felekkel

Az elkészült tanulmány alapján 2025-ben megkezdődnek az egyeztetések a Nemzetgazdasági Minisztérium, a miskolci városvezetés, a Miskolci Egyetem és a helyi vállalkozások között annak érdekében, hogy a fentartható, innováció és emberközpontú iparipark vízióját a kormány az önkormányzattal és a helyi szereplőkkel együttműködésben a hazai kis- és közepes vállalkozások és a magyar családok érdekeit szem előtt tartva valósítsa meg – közölte az NGM.