Hűtlen kezelés gyanúja miatt a hatóságok előtt a tokaji kamutanulmány ügye
Váratlan fordulatot vett a tavaly nagy port kavart tokaji tanulmány ügye: a Budapesti IX. Kerületi Ügyészség hatályon kívül helyezte a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) korábbi elutasító határozatát, és különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt nyomozás indult az ügyben – értesült a 24.hu.
A botrány középpontjában egy 68 millió forintos, a tokaji borvidék kertjeiről szóló tanulmány áll, amelynek minden egyes oldala 226 ezer forintba került az adófizetőknek. Az ügy előzménye, hogy a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) egy éven keresztül próbálta visszatartani a dokumentumot, amely a Tokaj-Hegyalja borvidék szőlőskertjeit, kastély- és kúriakertjeit összefogó turisztikai kertútvonal szakmai kidolgozása címet viseli. A tanulmány nyilvánosságra hozatalára végül bírósági döntés kötelezte az állami szervezetet, miután a 24.hu pert nyert az ügyben.
A 300 oldalas szakmai anyagot a Magyar Kertörökség Alapítvány készítette el, nem mindennapi stábbal: hat tájépítész – közöttük Herczeg Ágnes, az alapítvány vezetője és Vincze Attila kuratóriumi tag -, két tájépítész gyakornok, egy fotós, egy grafikus és egy nyelvi lektor működött közre a létrehozásában. Érdekes részlet, hogy a terjedelmes dokumentum több mint 10 százalékát, 30-40 oldalt kizárólag képek töltenek ki. Szakértői vélemények szerint bár a tanulmány nem plagizált munka, jelentős újításokat vagy eredeti gondolatokat nem tartalmaz, árát pedig kifejezetten túlzónak találták.
Az ügy pikantériája, hogy az alapítvány kuratóriumában helyet foglal Guller Zoltán, az MTÜ igazgatósági elnöke is. A szervezet egyébként is jelentős állami forrásokban részesül: míg 2022-ben 554 millió forintnyi támogatást kapott – többek között Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspöknek is havi milliós tiszteletdíjat fizetve -, addig 2023-ban már 843 millió forint közpénz érkezett hozzájuk, és összbevételük megközelítette az egymilliárd forintot.
A nyomozás elrendelésének előzménye, hogy Vadai Ágnes DK-s képviselő Polt Péter legfőbb ügyészhez fordult az ügyben, különös tekintettel arra, hogy a tanulmányban szerepel a Tiborcz István cégcsoportja által tavaly megszerzett bodrogkisfaludi Patricius Borház is.
Patricius borház bemutatása