Szívszorító köszönőlevelet azonosított be a Mandiner a Titanic 705 utasát megmentő magyar hajóorvos, Lengyel Árpád hagyatékában, amelyet az unokája, Reich Márta gondoz. Az 1912 augusztusában, a hajókatasztrófa után négy hónappal feladott levelet az akkor hatéves amerikai kisfiú, Robert Douglas Spedden fogalmazta a megmentőjének és valószínűleg az édesapja vetette papírra angolul.
De ki is volt Robert Douglas Spedden, az a kisgyerek, akinek a Carpathia hajóorvosaként szolgáló magyar férfi megmentette az életét?
A kis Robert 1905-ben született egy jómódú amerikai családban, Frederic Oakley Spedden és Daisy Spedden egyetlen gyermekeként. A tehetős család 1911-ben a személyzetével együtt világkörüli nyaralásra indult, majd 1912 áprilisában döntöttek úgy, hogy az új híres hajó, a Titanic fedélzetén mennek vissza New Yorkba.
Ezt is ajánljuk a témában
Aki a Titanic 705 utasát mentette meg – Lengyel Árpád ismeretlen élettörténete
Lengyel Árpád, a Carpathia hajóorvosaként a Titanic 705 túlélőjét megmentő magyar hős valószínűleg a családjával együtt a pesti gettóba került volna, ha 1940-ben nem áll meg a szíve örökre. Lengyel Árpád unokája, Márta mesélt a Mandinernek családja történetéről.
Azt is tudni lehet, hogy április 10-én este 7 órakor kötött ki a Titanic a franciaországi Cherbourg-Octeville-ben, és a kis Robert is ekkor szállt fel a hajóra a szüleivel. Az első osztályon vettek ki kabinokat, s a sokat betegeskedő kisfiú az ápolója, Elizabeth Burns társaságában utazott az E-40-es kabinban.
A gyermekről egy fotó is készült a Titanicon, egy bizonyos Francis Browne nevű jezsuita pap fényképezte le véletlenül a fedélzeten a pörgettyűvel játszó fiúcskát. Ez a jelenet az 1997-ben bemutatott Titanic című filmbe is bekerült, a Robertet alakító színészpalánta a főszereplő Leonardo DiCaprio mögött tűnik fel másodpercekre.
A hajó elindult New York felé, majd a csendes napok után 1912. április 14-én éjjel jéghegynek ütközött. Robert átaludta az ütközést, az ápolónője ébresztette fel, hogy menniük kell a fedélzetre „csillagokat nézni.” Ott aztán az általános pánik közepette mentőcsónakba ült a család. A csónakban reszkető, átfagyott hajótörötteket a Carpathia gőzös legénysége mentette meg, a fiúcskát a fedélzetre emelve elsőként pedig a gőzös hajóorvosa, Lengyel Árpád vizsgálta meg. A katasztrófa utána a Carpathia a 705 túlélővel New Yorkba indult, az angolul kiválóan beszélő Lengyel Árpád pedig már a fedélzeten barátkozott össze Roberttel és családjával. A 705 túlélő hálája amúgy nem maradt el, ma is megvan például az az aranyérem, amelyet a hős magyar orvosnak készíttettek később.
Ezt is ajánljuk a témában
Egy alig ismert magyar hős története, aki a Titanic túlélőit mentette
A Titanic-katasztrófa kapcsán Lengyel Árpád, hős hajóorvos neve közismert, Ráth Gusztávé kevésbé. Pedig a Titanic túlélőit megmentő Carpathia gőzösön ő is ott volt, harmadtisztként szolgált és szintén részt vett a 705 szerencsétlen ember kimentésben. Az ő életét próbáltuk feltérképezni.
A tragédia után a kisfiú családja tovább élt a New York külvárosában található, gazdagok lakta Tuxedo Parkban. A most beazonosított levélben a fiú megköszönte azt a képet, amelyet Lengyel Árpádtól kapott, majd megjegyezte: „be fogom keretezni.” A folytatásban egy hatéves kisgyermek színvonalán a következőt mesélte Lengyelnek:
„Van egy vicces, hosszú lábú hernyóm, éppen az ingemen üldögél. Beteszem egy dobozba, hogy pillangóvá tudjon változni. Bárcsak itt lennél, hogy lásd!”
Az akkor 26 éves magyar orvos biztosan mosolyogva olvasta a sorokat. Pedig keveset mosolygott akkoriban, hiszen tudni lehet, olyannyira megviselték a Titanic utasainak mentése közben látott emberi tragédiák, hogy soha többé nem ült hajóra. Fül-orr-gégészként dolgozott, a Titanic történetéről pedig senkinek sem mesélt. Olyannyira nem, hogy a hagyatékát ápoló unokája is csak 16 éves korában tudta meg, hogy a nagypapa 705 ember életét mentette meg a Carpathia legénységével karöltve.
De visszatérve a kis Robert levelére, amelyet így folytatott: „Nagyon jól érzem magam a többi gyerekkel, játszunk a sziklákon, néha teázunk és labdázni is szoktunk. Egyszer kimentünk motorcsónakkal, izgalmas volt. Láttunk egy tintahalat a sziklák között, de elkezdett esni az eső és haza siettünk.”
A fiúcska azt is lediktálta a levél írójának, hogy nagy örömmel nézegeti a Budapestről szóló képeskönyvet, majd hozzá tette: „bárcsak egyszer elmehetnék oda!”
Azt is tudni lehet, hogy Robert édesanyja 1913 karácsonyára egy saját maga által írt mesével lepte meg a gyereket. A Jegesmedve, a Titanic medve című hosszabb lélegzetű írásban mesébe ágyazva vetette papírra azt a tragédiát, amelyet a gyermeke és az egész család átélt a Titanic fedélzetén (a mese 1994-ben nyomtatásban is megjelent).
A kisfiú sajnos soha nem jutott el Budapestre a jótevőjéhez, sőt, a sors azt sem engedte meg, hogy felnőjön. A kis Robertet három évvel a Titanic-katasztrófa után, 1915. augusztus 6-án, kilencévesen gázolta halálra egy autó. Még élt, amikor kórházba szállították, ám két nappal később belehalt a sérüléseibe. A családja összeroppant, a szülők sosem tudták kiheverni egyetlen gyermekük elvesztését.
Fájdalmas a párhuzam: Lengyel Árpád 1927-ben szintén elveszítette a fiát, a gyermek torokbetegségben hunyt el hatévesen.
Azt nem tudni, hogy értestült-e Robert tragikus haláláról 1915-ben, ő akkor már katonaorvosként szolgált az I. világháborúban. A zsidó származású Lengyel Árpád 1940-ben, csupán 54 évesen hunyt el szívrohamban. Ahogy az unokája fogalmazott a Mandinernek, jobb is, hogy így történt, hiszen gyaníthatóan őt is elhurcolták volna a nyilasok 1944-ben, mint a feleségét, aki soha nem került elő. A hős orvos hagyatéka aztán a lányához került, onnan pedig az unokájához, Mártához, aki azóta is ápolja a nagypapa emlékét. Könyvet is írt róla és rendszeresen előadásokat tart a hős nagypapáról. Sok mindent feldolgozott a hagyatékból, a kisfiú levelét még nem, ezért is örült, hogy a Mandiner megtette helyette: „Ez a levél is egy értékes mozaikdarab a nagypapám életéből, akire nagyon büszke vagyok” – mondta Reich Márta, miután részletesen elmeséltük neki a levél hátterét.
Lengyel Árpád hagyatékában ott van az az orvosi táska is, amelyet a Titanic túlélőinek mentése közben használt. Az a távcső is, amellyel a viharos óceánon kereste a mentőcsónakokat. A kitüntetései mellett, számtalan levél is, amelyek nagy részét beazonosítottak az idők során. A kis Robert levelét eddig nem, így a Mandiner megtette. A kisfiú amúgy a levelét a következőképpen zárta:
„Egy nagy ölelést küldök. Szerető kis barátod: Robert Douglas Spedden.”A nagy ölelés sajnos elmaradt. Soha többé nem találkoztak. Csak egyszer. A jeges, háborgó óceánon 1912 áprilisában…
Ezt is ajánljuk a témában
Dánia hajlandó Grönlandról tárgyalni Trumppal, de leszögezték, hogy nem eladó a szigetország
Dánia az elmúlt napokban privát üzenetekben jelezte Donald Trump csapatának, hogy hajlandó megvitatni Grönland biztonságának fokozását vagy az Egyesült Államok katonai jelenlétének növelését, írja az Axios két névtelenséget kérő forrására hivatkozva. A dán kormány ezekben az üzenetekben ugyanakkor világossá tette, hogy Grönland nem eladó.
Az Egyesült Államoknak egyébként már van egy katonai bázisa Grönlandon, amely alapján könnyen szóba kerülhet az amerikai erők növelése.
A lap szerint így akarja meggyőzni a dán kormány Trumpot, hogy a biztonsági aggályokat lehet anélkül is kezelni, hogy Grönlandot magának követelné az Egyesült államok. A portál forrásai szerint a dán kormány el akarja kerülni a nyilvános összetűzést is az új amerikai adminisztrációval.
A hét elején egyébként Mette Frederiksen dán miniszterelnök bejelentette, hogy hivatalosan is találkozót kért Donald Trumptól, ám nem számít arra, hogy erre az elnök beiktatása előtt sor kerülhetne. „Kész vagyok beszélni Trumppal, és sürgetni fogom a sziget függetlenségi törekvéseinek tiszteletben tartását” – ezt már Mute Egede, Grönland miniszterelnöke jelentette ki.
Donald Trump már többször is kifejezte igényét Grönlandra, sőt nem volt hajlandó kizárni a katonai erő bevetését sem a szigetország feletti irányítás átvételére. Ezek a megjegyzések nemcsak Koppenhágát lepték meg, de sok más európai fővárost is.
Trump Grönlanddal kapcsolatos elképzeléseiről és a kialakult helyzetről ebben a cikkünkben írtunk hosszabban.