A részleteket Hadházy Ákos képviselő tárta a nyilvánosság elé.
A képviselő megkérdezte Müller Cecíliát, hogy miközben aratnak nálunk a kórházi fertőzések, hány alkalommal tettek a kormányhivatalok a higiéniai szabályok betartását ellenőrző látogatásokat a kórházakban. A kérdése apropóját az adta, hogy -ahogyan korábban beszámolt róla-, a szekszárdi kórházat KEMÉNY 30 EZER FORINTRA büntették, mert ótvarosmocskos volt a padló, rozsdásak voltak az ágyak, beázott a plafon, felázottak a falak, lejárt sterilitású (!) tűket használtak és a női mosdóban hiányzott a wc ülőke.
Nos, a szekszárdi eset után most ezek az egészen durva számok mutatják, mennyire nem működik a kórházak ellenőrzése (sem). Átlagosan országosan havi 20-40, azaz megyénként 2-4 vizsgálatot végeztek el, ami fájdalmasan kevés, ha tudjuk, hogy ez nem ennyi kórház, hanem ennyi osztály ellenőrzését jelenti.
Hadházy kiemelte, hogy ami még durvább az az, hogy még papíron is alig-alig ellenőrizték, hogy a megállapított problémákat kijavították-e az intézmények. Összesen 97 esetben hoztak “hatósági döntést” (találtak problémát) , de csak 32 alkalommal mentek vissza ellenőrizni, hogy valóban volt-e változás. Az első három hónapban pl. 32 büntetést szabtak, de csak négyszer mentek vissza kontrollra.
Arra pedig nem is voltak hajlandóak válaszolni, hogy ezekkel a “hatósági döntésekkel” mennyi büntetést szabtak ki, Müller Cecília azt írta, hogy ezt nem tartják nyilván… Mondjuk a szekszárdi kemény 30 ezer forintot elnézve ennek tényleg nem sok jelentősége van.
“Ha egy országban nem működnek a szakhatóságok, az a “banánköztársaság” egyik fontos kritériuma. Ha a tisztiorvosi szolgálat csak alibi munkát végez, annak meg halálos következményei lesznek” – fogalmazott Hadházy Ákos.