Skip to content

Trianon újratöltve. Felvásárolhatják a határ magyar oldalán lévő városokat a románok

A magyar-román határ magyar oldalán lévő Biharkeresztesen és Battonyán is megugrott az ingatlanok iránt érdeklődők száma, miután kiderült, hogy Románia idéntől a schengeni övezet része lesz – írja a Krónika Online. A lapnak megszólalók szerint a következő években több ezren települhetnek át Romániából a határ magyar oldalára, és van olyan település, ahol azzal számolnak, hogy két éven belül megduplázódhat a lakosok száma.

A mai magyar-román határt 1920-ban úgy húzták meg, hogy az több helyen is elválasztotta a régió nagyvárosait az agglomerációjuk egy részéről. Ez történt a Romániának juttatott Nagyvárad, Arad és Szatmárnémeti környékén is.

A Krónika cikke szerint Románia 2007-es EU-csatlakozása környékén viszonylag sokan költöztek át a határ magyar oldalára, köztük magyar és román nemzetiségű román állampolgárok is. A lap szerint akkoriban egy aradi panellakás árából valóságos villát lehetett venni az onnan 25 kilométerre lévő magyarországi Battonyán.

A kiköltözéseket azonban hátráltatta, hogy Románia és Magyarország között egészen 2024-ig fenntartották a határellenőrzést, így az ingázóknak munkába menet és munkából jövet is fel kellett mutatnia a személyi igazolványát. Bizonyos határátkelőknél – például Nagyváradnál – rendszeresen sorok is kialakultak.

Ennek azonban idéntől vége, ami miatt befektetők már tavaly elkezdték felvásárolni a Nagyvárad közelében lévő Biharkeresztes ingatlanjait. A településen egy rosszabb állapotú Kádár-kockát 20-25 millió, egy jobb állapotban lévőt 30 millió forintért lehet megvenni.

Az Arad közelében lévő Battonyán hasonló a helyzet: egy ingatlanügynök szerint korábban naponta két-három hívást kapott, de most már 15 érdeklődő is akad. Ott ráadásul román iskola, óvoda és nemzetiségi önkormányzat is van, így a román nemzetiségűek sem szenvednek hátrányt.

Battonyának az 1960-as években 16-17 ezer lakosa volt, ez azonban mostanra hatezer környékére csökkent. Az ingatlanügynök szerint van rá esély, hogy a lakosságszám két év alatt megduplázódjon az Aradról átköltözőkkel.

Hasonló történt egyébként a Magyarországhoz tartozó, de Pozsony közelében lévő Rajkán, ahol ma már sokkal több szlovák állampolgár él, mint magyar.

A Magyarországon ingatlant vásárló romániai lakosok helyzetéről és problémáiról a Transtelex két éve írt részletes cikket. Idén januárban aztán megnézték, mit szólnak a határ mentén élők a schengeni csatlakozáshoz, az erről szóló cikket itt lehet elolvasni.

Korábban írtuk

Zemplén Kassa külterülete lett

Zemplén Kassa külterülete lett


               

Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.



Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük