Utry Attila nem ismeretlen
a nagyközönség számára, hiszen a Ragozinka igaz története már az író tizenötödik
műve. Az alkotó végzettségét
tekintve okleveles népművelő, de volt kulturális központ
vezető, főiskolai docens és
középiskolai tanár is. Szabó
Lőrinc-díjas író, költő, irodalomszervező. A miskolci Kelet
Írócsoport alapítója, vezetője;
a Kelet antológiák és könyvek
sorozatszerkesztője. Eddig tizenöt önálló kötete, számtalan
publikációja jelent meg különböző orgánumokban, változatos műnemekben és műfajokban. Legújabb könyve a
Ragozinka – legenda és valóság című kisregény a korábbi
kultur-regénytrilógia harmadik kötete. A Ragozinka történetekből a szerző opera librettót és filmforgatókönyvet is írt,
melyet Vihula Mihajlo megzenésített és koncert formában
is megrendezett, bemutatott.
Utry Attila írói hitvallása: olvasóvá, zenebefogadóvá nevelés, keresztény egység és vallási türelem szolgálata, „mert
sokan vannak a megírottak,
de kevesen az olvasottak, hallgatottak!” A könyvbemutatót a magyar kultúra napjához kapcsolódva január 23-án,
csütörtökön 17 órától rendezik
meg a Művészetek Háza Kávézójában
Az MDF első vidéki fóruma 1988 tavaszán Miskolcon jött létre. Egyre több részlet derül ki arról, hogy hálózati módszerekkel miként akarta ezt megakadályozni, vagy legalábbis súlytalanná tenni a hatalom. Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában őrzött dokumentumok szerint az MDF miskolci fórumának tervezett megalakulásáról információt egy helybeli, Ipoly fedőnevű III/III-as ügynök adott. 6-os kartonjának tanúsága szerint e szép fedőnév mögött Utry Attila, a helyi Rónai Művelődési Központ igazgatója bújik meg. Szintén a 6-os kartonján rögzítettek szerint még 1968-ban szervezték be Utryt, s a „tmb.” – titkos megbízott – osztályba való sorolása arra enged következtetni, hogy meggyőződésből vállalta az együttműködést. A hálózati kötelékben eltelt mintegy két évtized lenyomataként többek között írók, költők által alapított Kelet Irodalmi Kör – melynek egy időszakban maga Utry volt a vezetője is – alkalmairól adott jelentései lelhetők fel a munkadossziéiban.
A demokrata fórum irodalmi körökből nőtt ki, s így aztán nem csoda, hogy a történeti hivatalból kikért dokumentumok szerint 1988 tavaszán az „Ipolytól” nyert információkra hivatkozva jelentette pesti főnökeinek egy állambiztonsági rendőrtiszt, hogy az MDF miskolci alakuló ülését március 5-én tervezik megtartani. Ezt követően több alkalommal is miniszterhelyettesi szinten foglalkoztak azzal, hogy miként akadályozzák meg, vagy legalábbis zavarják meg az MDF első vidéki fórumának létrejöttét. A február 24-i úgynevezett napi operatív jelentés Harangozó Szilveszter miniszterhelyettes által jóváhagyott intézkedési tervében az áll, hogy „a BM III/III Csoportfőnökséggel együttműködve intézkednek a fórum megakadályozására, illetve a résztvevők számának korlátozására”.
A teendők között szerepelt az MSZMP megyei bizottsága első titkárának tájékoztatása is. A miskolci fórum megtartása előtti napon a Borsod Megyei Rendőr-főkapitányságról küldött belső távirat szerint „bomlasztó, leválasztó intézkedéseink eredményeként az MDF miskolci fóruma várható résztvevőinek száma kb. 1/3-ára csökkent”. Az intézkedések között szerepelt többek között „a fórum és a résztvevők folyamatos, szoros ellenőrzése” is. Ennek hatására a szervezők a tervezett helyszínt is megváltoztatták, egy avasi magánpince helyett dr. Furmann Imre jóval kisebb alapterületű, 55 négyzetméteres lakótelepi lakásán tartották meg a fórumot. A Harangozó Szilveszter által jóváhagyott jelentés szerint ugyanis a „bomlasztásra kidolgozott kombinációs terv” első lépéseként az eredeti helyszín tulajdonosa ellen „okirat-hamisítás alapos gyanúja miatt” nyomozást indított a megyei főügyészség. S hogy milyen „sikeresen” tudtak hálózati módszerekkel zavart és fortélyos félelmet elültetni az emberek szívébe és agyába, arról Furmann Imre 2003-ban egy Révész Sándor által készített interjújában így vall: „Vagy száz embert hívtam meg, ebből nyolcvan meg is ígérte, hogy eljön, végül húszan voltak ott, és annak is csak a fele miskolci… A nyolcvan ember közül, akit meghívtam és nem jött el, volt, aki sírt a félelemtől. A rendőrség emberei megkeresték ezeket az embereket, és megpróbálták lebeszélni őket, hogy eljöjjenek hozzánk. Azt terjesztették például rólam és feleségemről, hogy Nyugatról pénzelt ügynökök vagyunk…”
Utry Attila karrierje egyébként a rendszerváltás után is töretlen, írói munkásságának elismeréseként: 1999-ben megkapta Miskolc város Szabó Lőrinc irodalmi díját, majd rá egy évre A magyar kultúra lovagja cím birtokosa lett. Most, az ügy kipattanása után egy helyi hetilapnak elismerte, hogy kapcsolatban volt rendőrtisztekkel. Állítása szerint írásban soha nem tett jelentést, szóban tájékoztatta őket, s volt olyan eset, amikor magnóra rögzítették a beszélgetést. A 6-os kartonban foglaltakat viszont hamisítványnak mondja. Nyilatkozata szerint nem tud arról, hogy őt „Ipoly” néven nyilvántartották volna.
Korábban írtuk
A múlt köde 2011. Utry, Csiba, Varannai. Miről ír a megye legjobb napilapja?
Folyamatos a kilakoltatás Sárospatakon. Egyelőre senki nem reklamált. Az önkormányzat szabadulna a bérlakásoktól, hogy ne kerüljön a mostanihoz hasonló helyzetbe. Varannai Lajos neurológus Dániába készül dolgozni. Csiba Gábor legfőbb igazgató szerint nem csak az orvosok, hanem az ápolók is nyugatra húznak.. Állítólag a tűzoltók is nyugatra indulnak a jobb boldogulás érdekében. Folyik a csata, hogy hány fát is kellene kivágni a Zöld Nyíl építkezésével kapcsolatban. Megjelent Utry Attila hetedik kötete. A szerző Szabó Lőrinc-díjas, és nyugdíjas főiskolai docens.
Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni – azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
(P) UTRY Efftársat III/III-as érdemeiért Grósz Károly Megyei Műv. ház. igazgatói kinevezéssel jutalmazta! Mikor aljassága kiderült Bajáig futott!
„nyugdíjas főiskolai docens” dokument jeszt?? ;))
Nincs hát! Követelmény középiskolai tanári diploma léte! Neki elég volt besúgó léte!
Én eltettem a miskolci telefonkönyvet, amiben benne voltak valamennyien Tóth atyafiakkal együtt, minden szereplőjével a nagy közös áldozásnak.