A Miskolci Egyetem kulturális antropológia szakja egyedülálló lehetőségeket kínál azoknak, akik a vizuális kultúra és az emberi történetek iránt érdeklődnek.
A tanszéket, mely immár 33 éve működik, Kunt Ernő magyar néprajzkutató, fotóművész és egyetemi oktató alapította 1992-ben. A képzés különlegessége, hogy a hallgatók nemcsak elméleti tudást szereznek a kultúrák sokszínűségéről, hanem gyakorlati készségeket is elsajátítanak a vizuális dokumentálás területén.
A Miskolci Egyetem kulturális antropológia szakának BA képzése során a hallgatók megtanulják a digitális fényképezés és filmezés technikáit, valamint fejlesztik kommunikációs kompetenciáikat az interkulturális párbeszéd terén. A három éves alapképzés gyakorlatorientált: a diákok terepgyakorlatokon és hathetes szakmai gyakorlaton vesznek részt, ahol valódi antropológiai kutatásokat végezhetnek. A 2024-es tanévben a képzés nappali formában érhető el, mind államilag finanszírozott, mind költségtérítéses formában.
Az MA képzés két specializációt kínál: alkalmazott antropológiát és antropológiai filmet. A mesterképzés különös hangsúlyt fektet a mai magyar társadalom változási folyamatainak vizsgálatára, beleértve olyan aktuális témákat, mint a globalizáció, a migrációs folyamatok és a társadalmi esélykiegyenlítés. A végzett hallgatók változatos területeken helyezkedhetnek el: dolgozhatnak állami és önkormányzati szférában, civil-nonprofit szektorban, valamint a versenyszférában is, például a turizmus vagy a humánerőforrás-menedzsment területén.
A felvételizőknek két tárgyat kell választaniuk az érettségi tárgyak közül, melyek lehetnek: magyar nyelv és irodalom, társadalomismeret, földrajz, történelem, vagy egy idegen nyelv. A képzés során a hallgatók olyan gyakorlati társadalomtudományi tudásra tesznek szert, amely képessé teszi őket a kulturális-társadalmi élethelyzetek problémáinak felismerésére és megoldására, mindezt pedig egy korszerű vizuális eszköztár birtokában tehetik. Jelentkezni online, az Ügyfélkapu+-on keresztül is lehet már, a képzés részleteiről itt lehet olvasni. A felvételi jelentkezés határideje 2025. február 15.
A tanszék büszkélkedhet olyan neves diákokkal, mint a miskolci legenda Szegedi Dezső színész, Erdei Sándor korábbi miskolci önkormányzati képviselő, Tóth-Szántai József, Miskolc polgármestere, és Csöbör Katalin országgyűlési képviselő. A képzési program 2020 szeptemberétől angol nyelven is elvégezhető mesterszakon, ami további nemzetközi lehetőségeket nyit meg a hallgatók előtt.
Korábban írtuk
Kulturális Antropológia. . Csöbör Katalin képviselő az eszakhirnok.com-nak elmondta, ő maga is lobbizik az újraindítás érdekében

Nem tudnak beletörődni a szakmabeliek, hogy egy kormányhatározat alapján a 2016/17-es tanévtől megszűnik a felsőoktatásban a kulturális antropológiai alapszak. A Miskolci Egyetem Kulturális és Vizuális Antropológiai Intézetének oktatói kezdeményezésére a Magyar Kulturális Antropológiai Társaság petíciót fogalmazott meg, melyet eddig több mint 1500-an írtak alá.
„Arra kérjük a döntéshozókat, gondolják át intézkedésük súlyát, következményeit, egyben felszólítjuk őket, vonják vissza az alapszak megszüntetéséről szóló kormányhatározatot. Szorgalmazzuk továbbá érdemi tárgyalások folytatását a szak és a diszciplína hazai jövőjének biztosításáról” – írják a petícióban, melyet hamarosan eljuttatnak a döntéshozókhoz, állásfoglalásukkal együtt. Csöbör Katalin képviselő az eszakhirnok.com-nak elmondta, ő maga is lobbizik az újraindítás érdekében.
8 Responses
Ezeket a referenciákat tekintve nem elég bezárni, fel is kell szántani a helyét és behinteni sóval
Komoly végzettség! Minden elismerésem az övé. Ha lesz egy szabad hétvégém én is elvégzem azt a szakot.
Üdvözlettel: Egy mérnök.
Aztán mégis a boschban dolgozol a németeknek beosztott mérnökként, mert az innovációs képességetek a nullával egyenlő. Arra már nem tanítottak meg.
A nagy sikeren felbuzdulva jövőre indul a kulturális bakteriológia szak alapjain az okleves szemüvegtervező és mellébeszélő szak
Ugyan már Öntelt Ödön mérnök úr!
Sem TSZJ , sem CsK nem lehet az EP elnök. Túlképzettek.
Martinnak volt 8 osztálya és lekörözött Téged.
„Martin Schulz német politikus, a Szociáldemokrata Párt tagja. 1994 óta európai parlamenti képviselő, 2012-től 2017-ig az Európai Parlament elnöke, 2004 és 2012 között a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetségének frakcióvezetője. 2017 és 2018 között a Németország Szociáldemokrata Pártja elnöke volt.”
Akkor az pont annyi osztály mint a Kósa Lalié…
Ez a Toca általánosba igen gyenge volt. Semmibe nem vett részt emlékszem. Bábu lett.
Egyszer belefutottam egy közhaszontalan csapatba, a közelükben próbált láthatatlanná válni egy közülük kilógó, mégis hozzájuk tartozónak tűnő srác. Gondoltam beszélgetésbe elegyedek vele, ami nem volt ellenére, így gyorsan kiderült, hogy valóban a csoporthoz tartozik, ő vezeti a „különítményt”, akik épp árkot pucoltak ímmel.ámmal. Az is kiderült, hogy mindezt a munkát frissen végzett kultúrális antropológusként végzi. Sokkal többet nem is várhatunk el ettől a képzéstől, hisz már a mérnök szakokra is egyre bugyutábbakat vesznek fel.