Az információ drága, de hülyének lenni sem olcsó… Helló bazmegye

Ilyen még nem volt. Tüntetni fognak a bírák

 februárban az utcára vonulnak

Fotó. Illusztráció. Archív

Még sosem volt rá példa, hogy tüntessenek a bírók Magyarországon, most erre is sor kerül: a 24.hu információi szerint február 22-én, szombaton utcára vonulnak a Magyar Bírói Egyesület szervezésében az igazságszolgáltatás szereplői a bérhelyzetük rendezése és a kormány által belengetett igazságügyi reform miatt. A tervek szerint a Kúria előtt találkoznak 13 órakor, bírói talárban, és az Igazságügyi Minisztérium Nádor utcai épületéig vonulnak.

A szervezők szeme előtt nem titkoltan a lengyel kollégáik példája lebeg, ahol „az ezer talár menete” néven elhíresült varsói demonstráció öt évvel ezelőtt óriási szolidaritási hullámot indított a bírói függetlenségért küzdők iránt Lengyelországban. A szervezők arra számítanak, hogy több száz bíró vesz részt itthon a megmozduláson, ám, mivel sokan tartanak esetleges retorzióktól, szerintük fontos lenne, hogy a szolgálati bíróságok vezetői is kiálljanak a tüntetés mellett. Az kérdéses, hogy az igazságügyi alkalmazottak mekkora létszámban mennek tüntetni, mivel megszűnt az egzisztenciális érdekközösségük a bírókkal: ők ugyanis januártól teljesen más illetménytábla hatálya alá kerültek, ezzel együtt az arányait tekintve a bíróknál jóval nagyobb fizetésemelésben részesültek.

Nagyon fontos, hogy mindenki lássa és megértse: az állam teljhatalmát a bírók – mint a harmadik hatalmi ág képviselői – tudják korlátozni, ezért nagyon fontos, hogy jelentős társadalmi szolidaritás kísérje a megmozdulást

– mondta el a 24.hu-nak Oláh Gaszton törvényszéki bíró, aki nyáron az Európai Bizottságnál kezdeményezett kötelezettségszegési eljárást az igazságszolgáltatásban dolgozók kivéreztetése miatt, a benyújtott panaszához pedig több száz kollégája csatlakozott. Ő maga a demonstráció fő követelését úgy foglalta össze, hogy a kormányzat és az országgyűlés a törvényi kötelezettségének megfelelően kezelje egyenrangú félként az igazságszolgáltatást. Ezen követelésnek csupán az egyik eleme a méltó javadalmazás biztosítása.

Mint ismert, az igazságszolgáltatásban dolgozók három éven keresztül nem kaptak illetményemelést a rekordinfláció ellenére sem, és hiába kértek a bírói szervezetek legalább 35 százalékos illetményemelést, a bíróknak csak 15 százalékkal emelték az illetményüket, amit ráadásul a kormány egy előre nem részletezett igazságügyi reform elfogadásához kötött.

15 Responses

  1. Oszt ki a faszt érdekel, váltsanak szakmát mint mindenki más, vagy menjenek ki Ausztriába dolgozni.

    2
    8
    1. No, ezért áll itt az ország, mert erre építhet a jelenlegi hatalom. Itthon kussol mindenki, mert ha a másikat bántják, azt hiszi őt nem, pedig előbb-utóbb mindenki megszívja, ahogy süllyed az ország! Meg kell nézni, hogy a környezetünkben lévő országokban mekkora megmozdulások vannak, mert kiállnak egymásért. Nem véletlenül van az a vicc, hogy a magyarok a pokolban is visszahúzzák egymást az üstbe! 🙁

  2. JOGÁLLAM: hejőcsabai cementgyár + mészgyár

    1994 ; sima adásvételi per 20 év,
    kártérítési per 20 év,
    végrehajtás 20 év.
    + a zöldek : 20 év
    2074-ben találkozunk.

    „Az 1993. évi XXXI. törvénnyel kihirdetett, az emberi jogok és az alapvető szabadságok védelméről szóló, Rómában, 1950. november 4-én kelt Egyezmény (a továbbiakban: Egyezmény) 6. cikk 1. pontjában írt tisztességes tárgyaláshoz való jog magában foglalja az ügyek tisztességes és észszerű időn belüli tárgyalásával, valamint határozat hozatalával kapcsolatos jogot. Ezzel összhangban Magyarország Alaptörvénye (a továbbiakban: Alaptörvény) is deklarálja az ahhoz fűződő jogot, hogy a bíróság a jogokat és kötelezettségeket tisztességes és nyilvános tárgyaláson, ésszerű határidőn belül bírálja el. A polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 2. § (1) bekezdése alapján a bíróságnak a polgári perben az a feladata, hogy érvényesítse a felek jogát a perek tisztességes lefolytatásához és észszerű időn belül történő befejezéséhez. A polgári perben a tisztességes bírósági tárgyalás követelményének része a per ésszerű időn belül való befejezése.[4] Az észszerű időn belüli befejezéséhez való jog a polgári per folyamatában bizonyos esetekben ütközni látszik más jogokkal, így különösen a jogorvoslathoz való joggal, ezért szükséges az egyes jogok összhangjának megteremtése, különös figyelemmel az új polgári perrendtartás folyamatban lévő kodifikációjára is.”

    1
    4
      1. Látom örülsz a családnak, a birákkal együtt támogatod a vagyonukat, a piacukat

        „30,9 millió eurót a piemonti Casale Monferrato önkormányzatának ítélték. Itt volt a legmagasabb, 1800 az áldozatok száma. ”

        https://hvg.hu/vilag/20130603_milliardos_azbesztgyar_borton

      2. Figyelj már! Kell ahhoz 20 év egy bírónak annak megállapításához, hogy ki a vevő és ki az eladó?
        vagy
        hogy melyik a kisebb mennyiség?

        7 tonna/év?
        vagy az
        5000 tonna/év?

        1. Rossz helyen okoskodsz klinkerb@szó….Ítéletet megkaptátok,lehet menni debrecenbe cementgyárat építeni ..:):):)

          1. Ennyire fáj neked? Ezért írsz egy kocsmatöltelék stílusában?

          2. Köszi, hogy elismerted: a minimálbért sem érdemlik meg.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Friss kommentek

Legnépszerűbb

Népszerű