A békepárti Orbán-kormány lett Putyin háborújának legnagyobb finanszírozója az EU-ban
A mi biztonságunk Európa biztonsága – The Eastern Frontier Initiative
- Miközben az orosz-ukrán háború kitörése után az európai országok igyekeznek függetleníteni magukat az orosz energiahordozóktól, a magyar kormány egyre többet vásárol belőlük.
- Nemcsak többet vesz Magyarország, de egyre több gázt is exportál tovább Szlovákiának, Szerbiának, így hazánk az orosz gáz régiós központi elosztójává válik.
- A finn CREA kutatóintézet hónapról hónapra jelentést készít arról, hogy mely ország az orosz gáz és olaj legnagyobb vásárlója. A top 5-ös listán Magyarország az EU-n belül a hónapok nagy részében toronymagasan az első helyen áll.
- A háború kitörése óta a magyar kormány ezermilliárdokat utalt Moszkvának az energiahordozókért cserébe.
- Tavaly Magyarország után Szlovákia és Franciaország fizetett a legtöbbet Oroszországnak a gázért és az olajért, utóbbi LNG-t vásárol csak.
Szintre napra pontosan három évvel ezelőtt Oroszország elindította „különleges katonai műveletnek” nevezett invázióját Ukrajna ellen. Az eredeti terv Kijev néhány napon belüli elfoglalása volt, a három napból azonban már három év lett. Az időszak történéseiről hosszan írtunk ebben és ebben a cikkünkben is.
A dörgedelmes uniós szankcionálások ellenére még mindig Európa az orosz energiahordozók egyik legnagyobb importőre, miközben az unió az ukrán felet is támogatja mind anyagilag, mind pedig katonai felszerelésekkel, ami meglehetősen ambivalens helyzet.
Tény, az egyik legnehezebb dolog rövid időn belül egy ország fosszilis energiaellátását teljesen más alapokra, forrásokra helyezni, ennek ellenére látni példaértékű történeteket. Ott van Olaszország, amelynek már nincs szüksége az orosz LNG-re, miközben 2020-ban az ország gázimportjának 43 százaléka származott Oroszországból. 2024-re ez az arány elhanyagolható, 5 százalék lett. De a nyugati szomszédunk, Ausztria is közölte tavaly év végén, hogy sikerült alternatív útvonalakat találni, így megszüntették az orosz gáztól való függőségüket. Az orosz gázimportról való leválást jelentette be 2023 közepén Csehország is, Lengyelország pedig megmutatta, hogy politikai akarat és beruházások kérdése az orosz importtól való függetlenség. Minden más országnál korábban függetlenítették magukat ugyanis az orosz gáztól.
3 Responses
A csútinak börtönben a helye
picsogjatok még!
IGAZ.
DE HA MÁS FORRÁSBÓL SZEREZZÜK BE, MONDJUK AMERIKÁNAK TÖBBET FIZETTÜNK VOLNA UGYAN EZÉRT, AZ MIÉRT LETT VOLNA JOBB NEKÜNK ? ? ?
MERT DRÁGÁBBAN VETTÜK VOLNA ?
SOHA NE KEVERJÉTEKA GAZDASÁGI ÉRDEKET A POLITIKAI ÉRDEKKEL !