Richard Grenellnek azt ajánlották, hogy tanulmányozza egy kicsit a történelmet, de egy republikánus képviselő egyszerűen leseggfejezte.
Botrány okozott Richard Grenell, az Egyesült Államok különmegbízottja, amikor kijelentette, hogy Ukrajnának soha nem voltak atomfegyverei, az ország területén egykor tárolt nukleáris arzenál Oroszországé volt – írja az RBC Ukraine.
A diplomata a posztjában a Budapesti Memorandumra hivatkozott, amit 1994 decemberében írtak alá. Grenell azt írta, az atomfegyverek Oroszországéi voltak, és azok csak ott maradtak, és Ukrajna visszaadta azokat Moszkvának. Nem Ukrajnáé volt. „Ez egy kellemetlen tény.”
A Budapesti Memorandum kimondta, hogy Ukrajna annak fejében lemond a szovjetek után maradt tekintélyes atomarzenáljáról, hogy a szerződő felek garantálták a függetlenségét és a területi integritását. A memorandum egyik aláírója Oroszország volt (a másik kettő az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság, később pedig Franciaország és Kína is nyilatkozatban támogatta a megállapodást).
A kulcsszó a Szovjetunió, amit Grenell a jelek szerint egyenlőnek tart Oroszországgal. Erre a tévedésre hívta fel a figyelmet az Egyesült Államok volt ukrajnai nagykövete, Steven Pifer is. „Az Ukrajnában lévő nukleáris robbanófejek exszovjetek voltak, nem oroszok. A tárolt robbanófejek kizárólag ukrán felügyelet alatt álltak. Az ICBM-eket (interkontinentális ballisztikus rakétákat) és bombázókat Ukrajnában felszámolták, kivéve azokat, amelyeket Oroszországnak küldtek az adósságuk fejében” – írta a diplomata.
Pifer azt még hozzátette, hogy Ukrajna azért mondott le az atomarzenálról, mert Moszkva elkötelezte magát Ukrajna szuverenitásának és területi integritásának tiszteletben tartása mellett. Azt tanácsolta a különmegbízottnak, hogy tanulmányozza kissé szorgalmasabban a történelmet.