Lemondott a Munkácsy-díj Bizottság hattagú testülete – írja az Index. Aknay János, Elekes Károly, Erős István, Farkas Ádám, Petrányi Zsolt és Verebes György azért döntöttek így, mert idén a rangos képzőművészeti díjat megkapta egy Vészabó Noémi nevű festő, akinek a munkáiról elég könnyen megállapítható, hogy azok minősége messze elmarad a kortárs festészet kimagasló darabjaitól, inkább a bazári giccsfestőkhöz közelít. Erről Szily László részletesen írt, érdemes elolvasni a cikket és megnézni benne néhány Vészabó alkotást. Ellenben van az alkotónak olyan tevékenysége, ami szerepet játszhatott a díj kiosztásakor: jó kapcsolatot ápol a fideszes kultúrelittel és hangosan támogatja a kormány politikáját.

Verebes György távozó bizottsági tag most ezt mondta minderről az Indexnek: „Morális okok miatt hoztuk meg ezt a döntést. A minisztériumnak, és a miniszternek megvan a joga, hogy más jelölteket is támogassanak, mert ez egy miniszteri díj. És soha nem volt olyan, hogy teljes mértékben elfogadta volna a minisztérium a javaslatainkat. Ám a bizottság tagjaiként mi is csak a díjátadó napján értesültünk, hogy milyen mértékben más emberek részesültek az elismerésben. Ma megkerestük Hankó Balázs minisztert, és közöltük vele, hogy Munkácsy-díj Bizottsága szakmailag nem tud egyetérteni ezzel az összetétellel. A nevünket nem akarjuk hozzáadni. Ez a döntés nem politikai, nem személyes, pusztán szakmai döntés volt.”
A lap megkereste az ügyben a Kulturális és Innovációs Minisztériumot, akik megerősítették a bizottság lemondásának tényét, és ezt írták az ügyről: „A Munkácsy-díj Bizottság tagjai egyeztetést folytattak a kulturális és innovációs miniszterrel, amelynek során értékelték a díjazási rendszer eddigi tapasztalatait. A bizottság tagjai felajánlották lemondásukat, amelyet a miniszter eddigi munkájukat és elhivatottságukat megköszönve elfogadott. Megerősítették szándékukat a képzőművészeti szféra további építését szolgáló konstruktív párbeszéd fenntartásában.”
Korábban írtuk
Hogyan kaphatott minőségi festőknek járó díjat egy lelkes, de a falusi vásárokban kapható bálás giccsek stílusában alkotó ?

Annyira kiborultak az igazi művészek a giccsfestő Munkácsy-díján, hogy petíciót is indítottak

Cikkünk közlésének idejéig 186-an írták alá azt a petíciót, ami Vészabó Noémi festő Munkácsy-díjának visszavonását és az arról szóló döntés szakmai felülvizsgálatát kéri.

A Krnács Ágota képzőművész, tervezőgrafikus által egy Facebook-csoportban elindított petíció magyarázó szövegében a következőket állítja
- Vészabó Noémi nem szerepelt a szakmailag elismert művészeti szervezetek által díjra előterjesztett képzőművészek között.
- Több zsűritag egyértelműen tiltakozott ellene, mégis kitüntették.
- Az elmúlt 75 évben Munkácsyt kapó művészek 98-99 százaléka profi volt, politikai nyomásra 1-2 százaléknyit díjazhattak, de olyan amatőr, „minimálisan elvárható szakmai alapokat is nélkülöző” díjazott egy sem volt, mint Vészabó.
- Soha nem mutatkozott be rendes kiállításon, sokszor emlegetett díjai pedig „mind befizetéses alapon működő amatőr festőknek szóló elismerések”.
A petíció indítói messze nincsenek egyedül a véleményükkel. Bánki Ákos festőművész a díjazás hétvégéjén már arról posztolt, hogy
„Szégyellje magát mindenki, akinek köze volt ahhoz, hogy ilyen »művészettel« bárki Munkácsy-díjban részesüljön! Sajnos én, mint korábbi díjazott, szégyellem magam helyettük is!”

De hogyan kaphatott minőségi festőknek járó díjat egy lelkes, de a falusi vásárokban kapható bálás giccsek stílusában alkotó valaki?

Talán közelebb visz a megoldáshoz a művész egyik tavaly májusi fb-posztja, ahol hősünk Schmidt Mária, L. Simon László és Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár társaságában pózol egy kiállításmegnyitón.
L. Simon kommentben azt írta a kép alá, hogy: „Milyen jó, hogy nálunk jártál.”
A beon.hu-nak 2019-ben mesélte el, hogy előadást – pontosabban „lélektani barangolást” – tartott a Cukor utcai Polgári szalonban. Ebben az interjúban tett említést akkori férjéről, Dézsy Zoltán filmrendezőről. Ismerős a név? Ő rendezte az Elment az őszöd! című Gyurcsány-filmet, ami a volt miniszterelnök elképzelt bírósági tárgyalásáról szól, és ami miatt Gyurcsány – sikertelen – pert indított a rendező ellen.
Vészabó volt az egyik főszereplője Dézsy „Tíz perc múlva három” című filmjének:
Vészabó egyébként Leonadro da Vinci nagy kedvelője.

Annyira, hogy ő is megfestette a Mona Lisát.

Vészabó nem csak fest: jó pár könyve jelent már meg, és belekóstolt a filmkészítésbe is, egyelőre ez a kedvencem tőle:
A petícióról próbáltam megkérdezni az érintettet, ha visszajelez, frissítek.
Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni – azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Narancs farkak ápolásával?
Miért, Mágerka hogy kaphatott kitüntetést?
Hogyan? Nézz a képre. Kulturális banditizmus. Ha benne vagy, minden van, ha nem, semmi nincs.
Hát igen. Viszont több banda van már a NER-en belül. Bandaháború zajlik. L.Simont Schmidt Mária se tudta megvédeni. Viszont a miniszter ment. L. Simon befogta, oszt ott van, vár újra a sorára…mi meg arra, hogy az egész maffiabandát végre eltakarítsa a nép. Hm. A nép. Melyik? Ez? Kun Béla, Horthy, Rákosi, Kádár, Horn, Gyurcsány, Orbán népe?