2025-ben a legendás német divatfotográfus Peter Lindbergh (1944-2019) kiállításával nyit a Budapest Fotófesztivál a Műcsarnokban.
Peter Lindbergh az 1980-as évek óta a divatfotó legtöbbet emlegetett képviselője. A fotográfiában úttörőként, minimalista eszközökkel az időtlen karaktert kívánta megragadni, egyéni látásmódjával újraértelmezte a szépség fogalmát. Portréi pózmentes természetessége, a reklám és a divat világában szokatlan látásmódja ellentétben állt a korszak szigorúan konstruált képstílusával, szembement a divatfényképészet aktuális trendjeivel. A nemzetközi ismertséget azzal az American Vogue számára 1988-ban készített felvétellel szerezte meg, amelyen hat fotómodell egyszerű fehér ingben, önfeledt baráti közösségként jelenik meg a tengerparton. A „fehér inges” csoportkép az őszinte pillanat és az időtlen szépség ikonikus szimbóluma lett.
A divatfotó történetének másik korszakos képe a British Vogue 1990. januári számának címlapfotója, amelyen Naomi Campbell, Cindy Crawford, Linda Evangelista, Tatjana Patitz és Christy Turlington először szerepeltek együtt. Ez a kép a szupermodell korszak nyitányaként is értelmezhető, a modellek a filmcsillagokéhoz hasonló aurát teremtve maguk körül a divat és a divatfotográfia főszereplőivé váltak. A személyiség elsődlegessége mellett, a női archetípusok, a táncosnő, a famme fatale, a hősnő megjelenítése, azaz a szerepjáték éppúgy lényegi eleme fekete-fehér képeinek, mint a spontaneitás és a dinamizmus. A Műcsarnok és a Budapest Fotófesztivál szervezésében megvalósított kiállítás az első Peter Lindbergh tárlat Magyarországon. A kiállítás több mint ötven fotográfiája között számos híres felvétel kapott helyet, köztük Lindbergh személyes kedvence az Angel Story, amelyet Wim Wenders Berlin felett az ég című filmje ihletett, vagy Kate Moss 1994-es portréja az A Star is Born sorozatból. A ‘90-es évek manöken ikonjai mellett különleges színész portrék is láthatók, többek között Monica Bellucciról, Nicole Kidmanről, vagy Adrian Brody-ról.
Kurátor: Tulipán Zsuzsanna
Társszervező: Mucsy Szilvia
Neki tulajdonítják az olyan divateditorialok térnyerését, amelyek valójában egy-egy sztorit mesélnek el. A Vogue Italia 1990-es márciusi számában egyik kedvenc modelljét Helena Christensent fotózta, akiről egy furcsa képanyagot készített, ami akár egy fotóregénynek is beillene.
Egy fotó az emlékezetes 1990-es divatanyagból Helena Christensennel:
100 éve született a divat szeme, és a mai napig a hatása alatt vagyunk
100 éve született a divat szeme, és a mai napig a hatása alatt vagyunk
Ez a szemléletmód jellemezte, szeretett történetekbe ágyazott sztorikat fotózni. Peter Lindbergh egy Zeit magazinnak adott interjújában elmesélte, hogy organikus folyamatként tekint a képkészítésre, és sosem szerette, ha a stylistok, divatszerkesztők előre beállították a modelljeit, inkább akkor szeretett elkezdeni érdemben dolgozni, amikor még alakultak a dolgok, mert nem élettelen modelleket, hanem élő, gondolkodó és érző nőket szeretett volna fotózni. Gyakran érezhetjük úgy a fotóit nézve, hogy szinte belelátunk a modelljei fejébe.
Az odafigyelése nem csupán a képeken jön át, a modelljeivel mindig nagyon jó kapcsolatot ápolt. Helena Christensen, Milla Jovovich, Charlize Theron, Kate Moss vagy éppen Meghan Markle nem csupán modellje, hanem barátja is lett az évek során
Veled vagyunk, üzeneteinkre továbbra is számíthatsz.
- Animated
- Offensive
- Misleading
Ez is érdekelhet
Mazzag Izabella: „Nem kell mindig tudatosnak lennem”
Álomszép és kényelmes: megérkezett a melltartó, ami olyan kényelmes, mintha nem viselnél semmit (x)
Ragyogóan fiatalos arcbőr? Ezekkel a természetes anyagokkal lehetséges! (x)
Utazz idén a Zadar régióba: íme 7 programötlet, amiket imádni fogsz! (x)
Tudtad? Ezért változik olyan gyorsan a nők hangulata (x)