Mit lépnek a gyártók?
Az európai autógyártók előtt több lehetséges út is áll.
- Befektethetnek az Egyesült Államokban, ahol nem vonatkozik rájuk a vámintézkedés. Például a Magyarországon gyártott Mercedes CLA-modell vagy az Audi Q3 amerikai exportja nem lesz versenyképes, ezért középtávon a Mercedesnek jobban megérheti, ha az Egyesült Államokban gyártja majd ezeket a szériákat. Viszont az Egyesült Államokban sokkal drágább a termelés.
- Átköltöztethetik a németországi termelést Kelet-Európába, ahol ugyanúgy érvényesek a vámok, de legalább olcsóbban tudnak termelni.
- A legvalószínűbb, harmadik lehetőség pedig az, hogy kivárnak.
Hogy a vámok hatását pontosan mikor fogja megérezni a magyar gazdaság, nehéz megjósolni. Orbán Viktor Trumppal való szorosabb kapcsolatára való tekintettel felmerülhet, hogy Magyarország kibújhat-e valamilyen módon a vám alól. Technikailag azonban ez nem lehetséges, hiszen az Európai Unió egy vámunió, ráadásul a német gazdaságnak való kitettsége miatt a magyar gazdaság szempontjából sokkal inkább az amerikai-német viszony fontos, mintsem a magyar-amerikai.
Balásy szerint kevés arra az esély, hogy Magyarország profitáljon a kialakult helyzetből, amelyik gyártó szeretett volna gyárat nyitni Közép- és Kelet-Európában, az már megtette.
Az elemző úgy látja, a káoszos helyzet miatt megjósolhatatlan, mit fognak lépni az autógyártók. Mivel előfordulhat, hogy a bejelentett intézkedést visszavonják vagy módosítják – ahogy korábban számos esetben tett a Fehér Ház –, így az európai gyártók várhatóan kivárnak a helyzettel. A bizonytalan helyzetben ugyanis nem fognak dönteni a gyártók egy kockázatos befektetésről. ,
Az autóiparra berendezkedett Németország előtt egy másik menekülőút is áll: a fegyveripar. Az egymás után bejelentett nyugat-európai védelmi reformok, köztük a németek 500 milliárd eurós kiadási csomagja afelé mutatnak, hogy egyre nagyobb szerephez juthat a fegyvergyártás mind Németországban, mind Európában. Az elemzők azonban egyetértenek: ez nem fogja tudni összességében kompenzálni összességében az autóipart érő negatív hatásokat. Balásy szerint rövid távon segíthet a gazdaságon, hogy például a Rheinmetall elkezdte autógyárak gyártósorait felvásárolni, de közvetlenül nem segíti a német fiskális stimulust, se a német autógyártók strukturális problémáit.
Egy válasz
Majd a csúti Napóleon megkéri szépen a szőke haverját, hogy bennünket ne érintsenek a vámok, hiszen ez minden magyarnak érdeke! Amekkora spanok, biztosan el tudja intézni. De ha ezt mégsem teszi meg, akkor azzal azt bizonyítja, hogy valójában Magyarország vesztét akarja!